Tortowa sprawiedliwość

Obrazek użytkownika R.Zaleski
Kraj

Dziś sędzia która zdecydowała o odroczeniu rozprawy Kiszczaka, prawdopodobnie na święty nigdy, wychodząc z sali oberwała tortem rzuconym przez dawnego działacza opozycyjnego z KPN OP. Trudno się cieszyć z tego powodu, trudno to potępiać. Teoretycznie to urzędnik państwa, kobieta, której należy się szczególny szacunek. Praktyka jest niestety inna.
Sędziowie obecnie powinni mieć ubiór klauna zamiast togi. Na ścianie, zamiast godła-orła, powinien wisieć „możeł” na różowym tle.
Nasz tzw. wymiar sprawiedliwości podobnie jak wiele innych wymiarów się skur..ł już dawno temu. Przepraszam za użycie tego wulgarnego słowa, ale żadne inne tu nie pasuje. Zwłaszcza po sprawach dotyczących odpowiedzialnych za zbrodnie stanu wojennego, Sawickiej, mafii pruszkowskiej i wielu, wielu innych.
Nie ma u nas takich sytuacji jak we Włoszech, gdzie prokuratorzy, sędziowie są pod ochroną, mafie robią na nich zamachy. Nie muszą przez cały okres III RP i to jest bardzo przykre.
Sędziowie są też praktycznie poza i ponad prawem, nie ukarano żadnego od dawna – ta była chyba jedyną od lat a tortowa kara jedynie symboliczna.

Jedyną chyba jeszcze w miarę uczciwą instytucją jest NIK, w którym, na służbie, zginęli Pańko i Faltzmann. Czasem wybierani są uczciwi posłowie, nawet raz się udało z prezydentem a dwa z premierem na prawie ćwierć wieku. To za mało.

Inteligencja polska jest dysfunkcyjna, nie jest w stanie sprawnie pełnić ról, do których została powołana. Dlatego tak jak to było w roku 1980-1981 to społeczeństwo bardziej bezpośrednio powinno zacząć kierować krajem a nie jego wyspecjalizowana część. Obecnie jest to społeczeństwo bardzo szeroko, choć nie do końca wysoko wykształcone. Jest Internet. Da sobie radę. Zresztą nie ma innego wyjścia.

Dlatego uważam, że powinno się inteligencji odebrać te przywileje, które z racji skomplikowanych funkcji ma i oddać, rozszerzyć w maksymalny sposób. O winie w sądach nie powinni decydować sędziowie, tylko ławy przysięgłych złożone z obywateli. Sędziowie i prokuratorzy okręgowi, szefowie lokalnej policji, powinni być wybierani w powszechnych wyborach. Do reprezentowania przed sądem w charakterze adwokata powinien być dopuszczony każdy absolwent prawa a każda rozprawa rejestrowana, nawet dostępna w czasie rzeczywistym, poza nielicznymi wyjątkami, w Internecie. Samorządy zawodowe prawników nieobowiązkowe, na prawach stowarzyszeń. W przypadku krycia przez nie przestępców, jak to się dzieje obecnie, oddawane pod zarząd zewnętrznego kuratora. Dobry pan minister niczego tu trwale nie zmieni.

Wymiar sprawiedliwości jest tak chory, że tu leczenie farmakologiczne to za mało, tu potrzebna jest operacja – skalpel. I nie tylko tu. W systemie wyborczym też i każdej innej dziedzinie działalności państwa, czy raczej tego, co z niego jeszcze zostało.

Brak głosów

Komentarze

[quote]Teoretycznie to urzędnik państwa, kobieta, której należy się szczególny szacunek.[/quote]

Żeby to była choć cegła, można by rzec - eksces, a tak, tortem w twarz.
Biorąc pod uwagę co jej przez gardło i usta przechodzi gdy robi w tej profesji...

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

Vote up!
0
Vote down!
0

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

#362020

Wywiad z tortowcem.
http://www.ngopole.pl/2013/06/05/wywiad-ngotortowy-miernik-wymiaru-sprawiedliwosci/

Vote up!
0
Vote down!
0
#362022

kiego łajna.

Na takie potraktowanie pani sędzia sama sobie zasłużyła.
Palestra (i nie tylko) czuje się bezkarna i nadużywa tej bezkarności. Kaci są ułaskawiani, a głodna babcia za bułkę w markecie jest odstawiana na policję (widziałam kiedyś taką scenę w Hali Kopińskiej).

Pozdrawiam.
contessa

_______________
"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być".
Lech Kaczyński
_______________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten aldd meg a Magyart

"Urodziłem się w Polsce" - Złe Psy :
http://www.youtube.com

Vote up!
0
Vote down!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#362049

Byłem dziś na "Historii Roja", nie napiszę co oni tam w latach 40tych z sądem zrobili, bo to fashyzm ;)

Pzdr

Vote up!
0
Vote down!
0
#362194

Pomyśl, że jej już na długie lata pozostanie uraz do tortów. Nie postawi tortu na stół na jakimś przyjęciu ani nie będzie wypadało podać tortu tam, gdzie ją zaproszą. W ogóle słowo "tort" będzie omijane ;-)

Vote up!
0
Vote down!
0
#362199

Ja mam nadzieję, że jej pozostanie uraz do krycia morderców.

Vote up!
1
Vote down!
0
#362213

pice of cake jak mowia angole.
Tortem?
ani to smoła ani cegła,
babsko będzie w 2 min czyte i zdrowe.
Zeby ja napoili do 5/8 promili - moze by zapamietala predzej
[nie mowiac o HGB ]
daej bedzie kasowac > 10 ooo Zeta/m-c i miec Polakow w...życi.

Vote up!
1
Vote down!
0
#362215

bo właśnie po poprzednim komentarzu wyskoczył mi taki napis

"Użytkownik Emir dostal 2 punkty! Suma punktów to 4000."

ja nie powiem rowne 4kola, za tyle godzin siedzenia , komentowania i czasem pisania....ponad 2 lata
[ wiem,ze to nic do osob posiadających po 16 tys.... ]
napije się Martini.

Vote up!
0
Vote down!
0
#362218

Wczoraj zamieściłem na niezależnej komentarz mowiący, że Polacy stoją pod murem. Bardzo dużo ludzi przestaje wytrzymywać nerwowo. Starszy, doświadczony rzucił tortem. Młody zdesperowany, może zacząć rzucać granatami lub bombami. Oczywiście będzie to na rękę Tuskowi i Komorowskiemu. I tu postawiłem pytanie czy sędzia lub sędzina na których popadnie będą z tego zadowoleni. Czy może już nie będą w stanie wyrazić swojej opinii. I co się stało? Któryś ze "strażników" musiał dostać conajmniej czkawki, o ile nie narobił w pory ze strachu, jak zobaczył granaty i bomby. Słowem komentarz został skasowany. A ja? A ja zacząłem się śmiać. I zacząłem się zastanawiać, czy TV Republika będzie tak samo "odważna" jak niezależna. W każdym razie zaczekam z wykupieniem abonamentu, a i innym radzę zrobić to samo. Poczekajmy, zobaczymy.
_______________________________________________
"...dopomóż Boże i wytrwać daj..."

Vote up!
0
Vote down!
0

"...dopomóż Boże i wytrwać daj..."

#362061

Może to nie od bomb, tylko dlatego, że wymiar sprawiedliwości od 1944 stale znajduje się we wlaściwych rękach.

Pozdrawiam

cui bono

Vote up!
0
Vote down!
0

cui bono

#362064

Do tego to trzeba mieć jakieś przeszkolenie wojskowa a u nas już tego nie ma. Młody to nie będzie wiedział co ma rzucić, granat, czy zawleczkę, a zanim sprawdzi w necie to ...

Vote up!
0
Vote down!
0
#362210

Powinniśmy częściej sięgać po społeczne metody nawracania osób publicznych. Pomysł z tortem jest przedni - mam nadzieję, że wykonawca wyroku nie ucierpi zbytnio. Warto by także odkurzyć zapomniany jednoślad dla aroganckich urzędników, prezesów, dziennikarzy.

Dobrą bronią byłoby "zlokalizowanie" takich osób w ich prywatnym środowisku. Przecież mają sąsiadów, krewnych, chodzą do sklepów, restauracji... Gdyby jakiś niezalezny dziennikarz przeprowadził na przykład wywiad z sąsiadami takiego sędziego, który wydaje "kontrowersyjne" wyroki. Zapytał, co o nim sądzi? Albo z prokuratorem. Dzieci bym nie mieszał, ale kogoś dorosłego z rodziny - czemu nie? Bez napastliwości, ale tak żeby do tych "Nietykalnych" zaczęło docierać, że ta ich nietykalność nie jest tak wszechmocna.

 

Vote up!
0
Vote down!
0

<p>ro</p>

#362068

Wyrwanie z anonimowości to dobra metoda.

Vote up!
0
Vote down!
-1
#362211

nim nastąpi kolejne "nagradzanie" sprzedajnych sług Temidy i pachołków waaadzy!
Na tym jednym torcie i jednej sędzinie nie powinno się skończyć.
Kiedyś pewnej królowej nierozumnie się wyrwało "to jedzcie ciastka"... Czy nierozumnie ? Musiało minąć kilka wieków by człowiek wreszcie odkrył, że ciastka oprócz tego, że są do jedzenia, mogą służyć i do karania. Gdy Jolka wyjechała z nauką jedzenia bez łyżeczką myśmy się tylko śmiali zamiast lansować jedzenie bez... bez bez.
...Za "to jedzcie ciastka" królową wysłano na szafot. Chichot historii ciastkiem wysłał na szafot polską sędzinę...
Chyba warto wyciągnąć z tego jakieś wnioski ?
Nie dziwię się, że historia w szkołach została potraktowana jak zapluty karzeł reakcji i została zredukowana do minimum. Historyk premier i historyk prezydęt (z armią doradców historyków) wiedzą dobrze czym pachnie znajomość historii....
Bita śmietana może być gorsza od granatu wrzuconego w szambo.
;);)
Pozdrawiam.
contessa

_______________
"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być".
Lech Kaczyński
_______________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten aldd meg a Magyart

"Urodziłem się w Polsce" - Złe Psy :
http://www.youtube.com

Vote up!
0
Vote down!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#362224

Materiał na notkę. Ale to wszystko przez te kremówki.

Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#362273

To nie była obraza konkretnej osoby ani majestatu sądu. Tort rzucony w głowę i plecy opuszczającej salę sędziny wymierzony był w głowy rządzące krajem od 24 lat. Głowy w większości niestety splamione. Brudem dużo gorszym od kremu. Splamione krzywdą wyrządzoną Polsce i milionom Polaków.

Być może sędzia wydała wyrok zgodny z sumieniem. Może rzeczywiście gen. Kiszczak, 88-letni starzec nie jest zdolny stanąć przed sądem. Co jednak robili przez prawie ćwierć wieku koledzy i przełożeni pani sędziny w najwyższych trybunałach? Co robili najwyżsi politycy? Co publikowały główne media?

Tasiemcowe procesy, odwlekanie orzeczeń, skandaliczne wyroki – to była kpina z prawa i sprawiedliwości. Zygmunt Miernik swym gestem to właśnie chciał nam wszystkim uświadomić. Traktujmy go jako spóźnionego nauczyciela, nie jako przestępcę.

Kornel Morawiecki

Vote up!
0
Vote down!
0
#362272

Zgadzam się oczywiście z konkluzją, ale nie w całości. Owszem, pan Miernik poczęstował słodyczami cały polski "wymiar sprawiedliwości" i Jego intencja (uchowaj Boże, by przestępcza) jest Mu zapisana. Ale powinniśmy pamiętać, że słodka sprawiedliwość dosięgnęła także konkretną osobę: sędzię Annę Wielgolewską. 

Walczmy z systemem (któż to może lepiej wiedzieć, niż Pan?), ale walczmy także z konkretnymi  jego funkcjonariuszami. Dzielmy ich! Niech uczciwy sędzia, prokurator, czy adwokat na każdym kroku widzą, że dostrzegamy zarówno las, jak i pojedyncze drzewa.

Pani Anna Wielgolewska - i tu odpowiadam także Contessie - powinna długo z siebie ten tort zlizywać. Są ludzie którzy tę panią znają osobiście. Są tacy, którzy przychodzą do sądu jako publiczność. Drwiące uśmiechy, dyskretne oblizywanie ust, szepty na jej widok.

Drwina i szyderstwo to straszna broń. Ona... oni muszą wiedzieć, że na jednorazowym potępieniu ich eskcesów "przedmioty prawa" nie poprzestaną.

Z wyrazami szacunku

ro 

Vote up!
0
Vote down!
-1

<p>ro</p>

#362304