Fałszywe relacje z oszukanych wyborów mera Moskwy

Obrazek użytkownika R.Zaleski
Blog

PAPowska depesza powtórzona została przez główne merdia w Polsce – WP, Onet, … gdzieniegdzie ilustrując fotografią głosującego cara Putina, kak to w priwislanskim kraju nada. Informacja była zasadniczo prawdziwa, podobnie jak to pisał Gogol „Jeden tam tylko jest porządny człowiek – prokurator, ale i ten, prawdę mówiąc – świnia.” Są w niej dwa elementy, które zmieniają kontekst całej informacji „Około 10 tys. osób przyszło … aby zamanifestować poparcie dla kandydata w niedzielnych wyborach mera Moskwy Aleksieja Nawalnego, który nie uznał ich wyników i zażądał przeprowadzenia II tury głosowania.” „Jeden z szefów stowarzyszenia Gołos, niezależnej organizacji pozarządowej monitorującej wybory w Rosji, Grigorij Mielkonjanc, ocenił, że podczas wczorajszego głosowania w Moskwie nie było poważniejszych oszustw, jednak na wyniki wyborów mogło wpłynąć głosowanie w domach”

Czyli może coś tam i było ale zasadniczo to Nawalny i jego niezbyt liczni zwolennicy się czepiają, mohery jedne.

Jednak popierać Nawalnego na wiecu przyszło nie dziesięć, a ponad 50tys. A facet z Gołosa powiedział, że wybory był znacznie czystsze niż ostatnie (wtedy zmieniano wynik tak o połowę). Jednak 4% głosował w domach, poza kontrolą obserwatorów, a Sobianin wygrał w I turze oficjalnie przewagą 1,37% głosów – zdecydowało trochę pond 30 tys. głosów. Wg ich danych z ponad 2 na ponad 3 tys. komisji wyborczych, miał on minimalnie poniżej 50% i druga tura powinna się odbyć, oni zaś powołują społeczną komisję do sprawdzenia i usystematyzowania wszelkich nieprawidłowości, które zaobserwowano podczas wyborów. Szczególnie dlatego, że o wygranej zdecydowały komisje nie kontrolowane przez obserwatorów. Tyle, że o tym, to musiałem w BBC przeczytać. Sztab Nawalnego poza obserwatorami miał dział zajmujący się badaniami statystycznymi, który też zrobił exit polls i wyszło im jeszcze mniej dla putinisty - 46 do 36%.

Rosjanie organizacyjnie biją na głowę polską opozycję w jakości kontroli prawidłowości przeprowadzenia wyborów. Działają różne niezależne organizacje. Mobilne grupy interwencyjne. Dyżurują prawnicy, przeprowadzane są wcześniej szkolenia. System jest dopracowany. Ten społeczny nacisk w poprzednich wyborach doprowadził do tego, co się okazało u nas nie do przeprowadzenia, czyli urn z przejrzystego plastiku i kamer połączonych z Internetem w każdym lokalu wyborczym. Też do tej ostatniej moskiewskiej próby zmniejszenia poziomu oszustw wyborczych. Jeśli porównać tę kampanię wyborczą, do ostatniej kampanii kandydata PiS na prezydenta Warszawy, to nie ma porównania. Niebo a ziemia.

Lisweek, jako przodująca siła w obłosti propagandy podał tylko oficjalne wyniki a na te wszystkie powyższe informacje miejsca zabrakło. Winna wszystkiemu, czyli niskiej frekwencji, okazała się kiepska pogoda.

Nawalny z około 1/3 głosów w Moskwie, jest niewątpliwie drugą siłą polityczną Rosji i to realną a nie pompowaną przez przywileje władzy, rosnącą, ideową, młodą. Następny kandydat dostał niecałe 10 %. Kolejni po 3. Cały system sztucznej opozycji się posypał. Większość zdecydowała się zostać w domach. Bo i tak oszukają? Bo po co się narażać? Trudno powiedzieć.

Sondaże na początku tej krótkiej kampanii dawały Nawalnemu 9%, jak zrobił własny team sondażowy, to już kilkanaście procent. Do telewizji go nie wpuszczano specjalnie. Jego kampania była robiona przez wolontariuszy, na ulicach, za pieniądze zebrane w Internecie głównie. Po demonstracjach, w których „hartowała się stal” jego ludzi, a były takie które trwały wiele dni, przerywane rozganianiem, aresztami, ta kampania, to było kolejne przejście na wyższy poziom organizacyjny. Tego się już nie odkręci.

Władza nie mogła sobie pozwolić na drugą turę Sobianin – Nawalny ze względów prestiżowych. Bo by wyszła różnica między nim a bucem-czynownikiem, którego można by spytać o mieszkania kupione niezgodnie z prawem, za grosze, na córki, warte miliony dolarów np. W debatach w pierwszej turze udziału nie wziął. W drugiej musiałby. I przegrałby.

Czy Nawalnego wsadzą na 5 lat, z wyroku, jak to się tam mówi „przyszyli” czy nie, nie ma znaczenia, i tak jest za późno. Jego organizacja będzie działała.

http://www.novayagazeta.ru/photos/59915.html fotorelacja z demonstracji
http://www.gazeta.ru/politics/news/2013/09/09/n_3171449.shtml?utm_source=google&utm_medium=banner&utm_campaign=daynews
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Stronnicy-Aleksieja-Nawalnego-zadaja-II-tury-wyborow-mera-Moskwy,wid,15968792,wiadomosc.html?ticaid=111476&_ticrsn=3
http://swiat.newsweek.pl/aleksiej-nawalny-i-wybory-na-mera-moskwy-na-newsweek-pl,artykuly,270055,1.html
http://www.bbc.co.uk/russian/russia/2013/09/130909_moscow_election_golos.shtml

Brak głosów