Wolny handel i geopolityka w wydaniu amerykańskim

Obrazek użytkownika piotr.wolejko
Świat

W ubiegłym tygodniu Stany Zjednoczone podpisały z Kolumbią umowę zwiększającą dostępność kolumbijskich baz dla amerykańskich żołnierzy.

Amerykanie zmodernizują z własnych środków część instalacji, z których będą korzystać. Umowa potwierdza bliskie stosunki pomiędzy Waszyngtonem a Bogotą.

Dobry krok w wykonaniu Ameryki, której każdy sojusznik w regionie bardzo się przyda. Ostatnie lata to zmniejszenie wpływów Stanów Zjednoczonych i ofensywa tzw. chavizmu, czyli budowania swojej pozycji politycznej w opozycji do Ameryki i jej polityki. Zaangażowana na Bliskim Wschodzie i Afganistanie Ameryka nie skupiała uwagi ani zasobów na własnym zapleczu.

Jednak podpisanie umowy wojskowej z Kolumbią nie może w żaden sposób przykryć nie zatwierdzenia innej, dużo istotniejszej dla obu partnerów umowy - o wolnym handlu. Podpisana w listopadzie 2006 roku, od prawie trzech lat czeka na zgodę Kongresu. Mimo milionów dolarów wsparcia dla Bogoty w walce z narkobiznesem, Waszyngton nie chce wesprzeć gospodarki swojego sojusznika. Umowy o wolnym handlu zazwyczaj przynoszą korzyści wszystkim umawiającym się stronom . Zmniejszanie barier w handlu i inwestycjach, znoszenie ceł, ułatwianie procedur - wszystko przyczynia się do rozwoju gospodarczego i powstawania miejsc pracy.

Odmowę zatwierdzenia dokumentu uzasadnia się troską o prawo pracy, bezpieczeństwo związków zawodowych oraz oskarżeniami o powiązania prezydenta Alvaro Uribe z ultraprawicowymi bojówkami, częstokroć "polującymi" na związkowców oraz lewicowych aktywistów. Nikt nie twierdzi, że w Kolumbii panuje idealna demokracja, w której nie dzieją się złe rzeczy. Ideały nie istnieją, tym bardziej Kolumbia nie jest ideałem. Jest jednak krajem, który w ostatniej dekadzie poczynił ogromne postępy na drodze ku demokracji. Przede wszystkim, udało się bardzo osłabić, często rozbić, paramilitarne ugrupowania, które w ostatnich dziesięcioleciach trzęsły Kolumbią i terroryzowały jej mieszkańców. Prezydent Uribe odniósł wielki sukces w przywracaniu ładu i bezpieczeństwa wewnętrznego. Kraj jest bardziej stabilny, spokojny i może wreszcie skupić się na innych niż bezpieczeństwo priorytetach .

Jeśli dodamy do tego zdecydowanie proamerykańskie nastawienie władz oraz społeczeństwa, trudne do zrozumienia wydaje się karanie Kolumbii za drobne niedociągnięcia, które można poprawić bez powstrzymywania wejścia w życie niezwykle istotnej umowy o wolnym handlu. W tej sytuacji marchewka podziała lepiej niż kij. Niestety, brak decyzji Waszyngtonu nie wynika z premedytacji, a z nastawienia większości Partii Demokratycznej do wolnego handlu jako takiego. Populiści spod znaku lewicy obarczają wolny handel winą za drenaż miejsc pracy oraz państwowej kasy z powodu mniejszych wpływów podatkowych. Politycy zaś z chęcią wykorzystują wolny handel jako kozła ofiarnego, na którego można zrzucić winę za własną nieudolność i polityczną impotencję. Trudno też dobrze sprzedać umowę o wolnym handlu w środku kryzysu, gdy liczba bezrobotnych Amerykanów wkrótce przekroczy 10 milionów. W logice lewicowców oznaczałoby to samobójstwo.

Kongres blokuje także podobną umowę z Panamą, kolejnym bliskim partnerem w regionie i właścicielem jednej z najważniejszych arterii handlowych świata - Kanału Panamskiego. Tymczasem, jak udowadnia James Roberts z Heritage Foundation , już teraz blisko 96 procent panamskiego eksportu nie jest objęte cłami w USA na podstawie obowiązujących umów i innych aktów prawnych. Roberts wskazuje, że Stany Zjednoczone oraz amerykańscy przedsiębiorcy i pracownicy mogą tylko skorzystać na podpisaniu umowy o wolnym handlu z Panamą, chociażby firmy z sektora budownictwa i infrastruktury mogą liczyć na dodatkowe zyski. Ekspert Heritage Foundation podkreśla, że brak umowy o wolnym handlu przynosi wymierne straty, poprzez pomijanie amerykańskich firm w wyborze wykonawców rozmaitych projektów, m.in. związanych z modernizacją Kanału Panamskiego. Minęły już dwa lata od podpisania zatwierdzenia umowy przez stronę panamską. Amerykanie ponownie wyciągnęli prawo pracy jako jedną z przeszkód na drodze do przyjęcia umowy, doprawiając to modną obecnie populistyczną nagonką na raje podatkowe, wyrażając wątpliwości co do panamskiego prawa podatkowego. James Roberts z

Z perspektywy amerykańskiego interesu narodowego wejście w życie umów o wolnym handlu z Kolumbią i Panamą jest jak najbardziej korzystne i aż dziw bierze, że bezpodstawne obawy i strach przed lewicowymi populistami uniemożliwia dokończenie trwającego w obu przypadkach po kilkadziesiąt miesięcy procesu. Budowanie wokół siebie sfery pokoju i dobrobytu jest jednym z głównych celów każdego rozsądnego państwa . Jeśli kraje sąsiednie są stabilne, a ich społeczeństwa bogacą się, szansa na niekontrolowany wybuch społeczny, zagrażający bezpieczeństwu sąsiadów jest niewielka.

Równie niewielkie są koszty przyjęcia umów z Kolumbią i Panamą przez Stany Zjednoczone (przyszłe zyski są o wiele większe od dzisiejszych kosztów). Odwlekanie tej decyzji na bliżej nieokreśloną przyszłość jest działaniem na własną szkodę, a na korzyść przeciwników Ameryki spod znaku Chaveza i nie tylko. Dla nas nie ma to wielkiego znaczenia, ale dla prezydenta Obamy powinien to być jeden z priorytetów. Zbytnia uległość i przywiązanie do lewicowców osłabiają bowiem pozycję Stanów Zjednoczonych na ich podwórku, Zachodniej Półkuli.

Piotr Wołejko

 

grafika: twip.org

 

Więcej tekstów oraz autorów na portalu Polityka Globalna :


Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

"Moralności " nie ma w tym działaniu .
To czysta kalkulacja-co będzie jak zapanuje pax americana ?
Wyprawa do "zatoki" Maracaibo ?
Przy tak szybkim procesie integracji nastąpi faktyczne zderzenie stanowisk Wenezueli i policmajstra.
"Mały bałagan" jest na ręke Wielkiemu Bratu.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#35865

Coraz bardziej populistyczna i politpoprawna partia demokratyczna zatraca swój propanstwowy charakter. Dzieje się z nia dokładnie to z innymi formacjami politycznymi tego typu na świecie. Potega telewizora i czar najblizszych wyborów przesłania oczy i wprowadza do kongresu ludzi na bazie selekcji negatywnej oraz wywołuje dzialania o pobudkach bardzo niskich.

Demokraci coraz mnie orietują sie w geopolityce gdyż myślą tylko JAK i CO sprzedać swoim wyborcom. Sami przy tym nabieraja sie na swoją własną propagandę typu: za kryzys odpowiada wolny rynek, Rosja da się ucywilizować, walczmy z globalnym ociepleniem, chrońmy bezpieczeństwo gospodarcze amerykanów na sposób Keynes'istowski a będzie dobrze.

Autor ma rację, jak w takiej sytuacji sprzedać "wolny rynek" w okresie kryzysu?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

 
Pozdrawiam
ŁŁ
Ps. Czujcie się zaproszeni do serwisu społecznościowego dla fachowców: hey-ho.pl

#35929

Misją USa nie jest budowanie raju na ziemi .
Chavez jest doskonałym straszakiem dla innych państw regionu.
Nie brudząc sobie rąk w ewentualnym siłowym wprowadzaniu demokracji USA ma zagrywke.
Tych marnych kilkaset milionków dolarków nie jest dla USA atrakcją . Atrakcyjne jest sprzedawać broń .
Stan podgorączkowy w tamtym rejonie to także pretekst do przymykania oczu na "łacińskie demokracje".
W przypadku zbudowanie" strefy szczęścia" koszt i tak poniesie podatnik amerykański .
Ten sam podatnik zada pytanie :Dobra jak już jest tak wspaniale to czemu koka jest na każdym rogu ulicy? ect.
Interesy USA sa zabezpieczone - flota swobodnie kanalikiem przepływa.
Może się nie orientują - fart? :)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#35930

w USA raczej nie powtórzy się schemat rodem z UK z 1946 roku. Wtedy Clement Attlee znacjonalizował kopalnie, gazownictwo, huty, elektrownie, telekomunikację, Bank of England oraz wprowadził przymusowe ubezpieczenia społeczne, stworzył państwową służbę zdrowia. Do tej pory tego wszystkiego tam nie udało się odkręcić - ekipa Thatcher-Major sprywatyzowała znaczną część sektora publicznego, ale to jeszcze nie to.

Obama może co najwyżej postraszyć czymś na kształt NFZ. Ale welfare state w wydaniu europejskim w USA po prostu nie jest w stanie przejść.

Poza tym pewne, że Obama nie zostanie ponownie wybrany na prezydenta USA. Okazał się być sztucznym plastikiem, który forsuje rozwiązania pasujące tak do amerykańskiego społeczeństwa jak rower do ryby.

pozdrawiam

Kirker prawicowy ekstremista

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Kirker prawicowy ekstremista

#35933

W 1946 r. Kanalik był również pod kontrolą , mówiło się o budowie: Panamerykańskiej autostradzie , zniesieniu barier ect.
Patrząc na to z tej perspektywy USA działa konsekwentne na "swoim polu" odgrodzonym od ogrodu dobrobytu.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#35935

Ameryka de facto wywołała po I WŚ wojnę z Hiszpanią. Po przejeciu kontroli wszelkie niesnaski w tym regionie zostały wyciszone. Potem CIA stawało na głowie by handel kanalikiem nic nie zaburzało.

Mamy więc w naszej dyskusji pozorną przeciwstawnosć: co jest wazniejsze dla polityki USA w tym regionie, zbyt broni (wojny) czy swobodny handel (pokój)?

Wydawałoby się (na zdrowy rozum) ze mamy teraz wypadkową tych dwóch sił. Jednak, tak moim zdaniem nie jest. Dalekowzroczna polityka USA to przeszłosć. Wybory na ostatniego przezydenta wykazały, ze bardziej ma znaczenie nie merytoryka lecz casting. Myslisz, że domorosli karierowcicze z demokratycznego otoczenia Króla Wysp Hebanowych (Obamy) tego nie czują. Dlatego moim zdaniem wieksze znaczenie mają niskie pobudki i przyziemne intencje niż strategia geopolityczna.

A czy Obama nie zostanie wybrany nastepnym razem? tego nie wiemi, wystarczy jakas draka i kamienna geba dobrotliwego Baraka. Moze też byc tak, ze od tej pory jeden internetowo-telewizyjny pajac bedzie zastępowany jeszcze wiekszym pajacem.

Pozdro

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

 
Pozdrawiam
ŁŁ
Ps. Czujcie się zaproszeni do serwisu społecznościowego dla fachowców: hey-ho.pl

#35938

Najważniejsze jest zachowanie status quo ante , bez bellum.
Znaczy: my wam dajemy swobodną ręke w ramach "Latino americano demokratiko" . Wy uznajecie w nas suwerena globalnego .
I Jak piszesz od "wojny" z Hiszpanami ( od decyzji przejęcia kontroli nad przesmykiem)mamy tam cisze i spokój ( jedynie Fidel siedzi jak wąglik ).
To ja się pytam . W czym sęk .(za Dziewońskim )

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#35952