Tydzień według Dyplomacji vol. 5

Obrazek użytkownika piotr.wolejko
Świat

Żadne wydarzenie nie zdominowało wyraźnie mijającego tygodnia, choć w Stanach Zjednoczonych było gorąco z powodu przyjęcia przez Kongres reformy służby zdrowia. Niektóre następstwa przegłosowania zmian w systemie ochrony zdrowia były dramatyczne, gdyż oponenci zmian zdewastowali biura kilku kongresmanów, niektórym grozili także telefonicznie. Do reformy powrócimy pod koniec podsumowania tygodnia, tymczasem zapraszam do zapoznania się z wyselekcjonowanymi materiałami, które polecałem w ostatnich dniach na Dyplomacji na Facebooku .

1. Jan Barańczak na blogu Bookistan porusza istotną kwestię wpływu globalizacji i rozwoju światowego handlu na bezpieczeństwo międzynarodowe. Udowadnia, że - wbrew dość powszechnej opinii - wraz z postępami globalizacji napięcie międzynarodowe wzrasta, a nie maleje. Pozwoliłem sobie uzupełnić artykuł Janka we wpisie Globalizacja a bezpieczeństwo .

2. Profesor Stephen Walt na swoim blogu na portalu magazynu Foreign Policy zauważa, że tak jak Bidena w Izraelu, tak Hillary Clinton w Moskwie powitano w dość osobliwy sposób . Rosjanie ogłosili bowiem w trakcie wizyty amerykańskiej sekretarz stanu, że za kilka miesięcy ukończona zostanie elektrownia jądrowa w irańskim mieście portowym Bushehr. Tymczasem Clinton udała się do Moskwy między innymi po rosyjskie wsparcie dla sankcji na Iran.

3. Na stronach Departamentu Stanu USA zamieszczono tekst wystąpienia Hillary Clinton na konferencji proizraelskiej organizacji lobbystycznej AIPAC. Clinton przemawiała niespełna dwa tygodnie po zgrzycie w stosunkach amerykańsko-izraelskich. Na spotkaniu AIPAC przemawiał także premier Izraela Beniamin Netaniahu. Spotkał się on także z prezydentem Obamą i było to raczej chłodne spotkanie, gdyż zrezygnowano z konferencji prasowej, a pracownicy Obamy nabrali wody w usta.

4. Amerykański dziennik Washington Post opisuje problemy w relacji patron-klient na przykładzie ostatnich trudności pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Izraelem. Możliwości nacisku Ameryki są ograniczone, a Izrael ma dużą swobodę manewru. O interesie narodowym Stanów Zjednoczonych oraz interesie Izraela, a także o tym, dlaczego oba te interesy cierpią z powodu postępowania Izraela wobec Palestyńczyków pisze inny amerykański dziennik, New York Times .

5. Internetowa gazeta Asia Times analizuje pakistańskie zaangażowanie w sprawy Afganistanu wskazując, że Islamabad nie da się tym razem wyłączyć z procesu decyzyjnego o przyszłości swego sąsiada. Kolejne działania Pakistanu pokazują, że koncepcja "strategicznej głębi", za jaką Pakistańczycy uznają Afganistan, nadal ma się dobrze i ma chronić kraj przed Indiami oraz Rosją.

6. John Lee z Center for Independent Studies opisuje na łamach The Australian błędy, jakie jego zdaniem popełniają prezydent Obama oraz premier Australii Kevin Rudd w swoim podejściu wobec Chin. Zbyt miękkie nastawienie oraz rozmaite ustępstwa i symboliczne gesty utwardziły stanowisko Pekinu. Co więcej, mimo bardziej przyjaznej polityki stosunki chińsko-amerykańskie są trudniejsze niż za czasów prezydenta Busha . Krytykę Obamy znajdziemy także w magazynie Foreign Policy , tym razem amerykański prezydent jest krytykowany za opieranie relacji z Rosją na osobistych stosunkach z prezydentem Miedwiediewem i popełnianie błędu wspomnianego Georga W. Busha.

7. Ruszyła Agora Dyplomacji , nowy projekt na blogu Dyplomacja, w ramach którego zaproszeni goście odpowiadają na wspólne pytanie. Pierwszym poruszonym na Agorze tematem była wzmocniona pozycja prezydenta Obamy wewnątrz kraju po przyjęciu reformy systemu ochrony zdrowia i to, czy się przełożyć ten sukces na arenę międzynarodową.

Powyższe materiały stanowią wartościową strawę intelektualną dla każdej osoby zainteresowanej polityką międzynarodową. Zapraszam codziennie na Dyplomację na Facebooku . Podsumowanie zbliżającego się tygodnia w przyszły weekend na blogu Dyplomacja . Zachęcam także do dołączenia do społeczności Dyplomacji na Facebooku , do której należy już ponad 220 osób. Bądź zawsze na bieżąco z polityką międzynarodową, komentuj, dyskutuj, polecaj interesujące artykuły - dołącz do Dyplomacji na Facebooku!

Piotr Wołejko

 

grafika: Tomasz Wojdała

Brak głosów