Iran - inny punkt widzenia. Zaproszenie na spotkanie

Obrazek użytkownika piotr.wolejko
Świat

Iran od dłuższego czasu znajduje się na ustach wszystkich. Medialny obraz tego kraju i jego polityki często odbiega od rzeczywistości. Zapraszam serdecznie na spotkanie dyskusyjne zatytułowane "Iran - inny punkt widzenia", które odbędzie się w najbliższy wtorek, 17 listopada o godz. 18.30, w sali nr 107 w tzw. Starym BUWie (dawny budynek biblioteki uniwersyteckiej), ul. Krakowskie Przedmieście 26/28. Organizatorem spotkania jest Interdyscyplinarne Koło Naukowe Dyplomacji i Prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Patronami medialnymi są miesięcznik " Stosunki Międzynarodowe " oraz portal Polityka Globalna .

Celem spotkania jest dyskusja nad irańską polityką zagraniczną, jej celami i konsekwencjami . Poruszona zostanie kwestia stosunków Iranu z krajami arabskimi. Będziemy rozważać, jakie mogą być skutki "nuklearnego" Iranu dla arabskich państw regionu. Zajmiemy się także relacjami irańsko-izraelskimi, w tym rolą Hezbollahu i Hamasu w tychże relacjach. Podsumujemy także politykę Teheranu wobec programu atomowego, zadając pytanie, czy jest to polityka szaleńcza czy pragmatyczna? Czy posiadający broń atomową Iran będzie zagrożeniem dla pokoju w regionie lub na świecie?

Spotkanie uzupełni wystąpienie poświęcone Zielonej Rewolucji, przedstawiające jej genezę oraz długofalowe skutki. Najważniejszym pytaniem dotyczącym protestów po wyborach prezydenckich jest bowiem pytanie o siłę ruchu "zielonych". Wystąpienia czwórki prelegentów powinny zająć ok. 30-40 minut, pozostała część zaplanowanego na półtorej godziny spotkania zostanie poświęcona na dyskusję słuchaczy z prelegentami, którymi będą (imię, nazwisko i temat wystąpienia):

Aleksandra Amal El-Maaytah
doktorantka na Wydziale Orientalistyki UW, szefowa działu Bliski Wschód w miesięczniku “Stosunki Międzynarodowe”
temat: “Iran a świat arabski” - o reakcjach Półwyspu na nuklearne zbrojenie, na zamieszki powyborcze etc.

Patryk Gorgol
bloger z portalu Polityka Globalna, student II roku prawa i I roku stosunków międzynarodowych na UW
temat: “Izrael i Iran - fakty i mity”.

Urszula Pytkowska
studentka III roku iranistyki na UW
temat: “Zielona Rewolucja”

Piotr Wołejko
bloger z portalu Polityka Globalna, członek IKN DiP, student V roku prawa na UW
temat: “Irańska polityka zagraniczna a kwestia broni jądrowej”

Zachęcam do stawienia się 17 listopada w sali nr 107 Starego BUWu i udziału w dyskusji. Pytań dot. Iranu jest cała masa - w miarę możliwości czasowych postaramy się odpowiedzieć na jak najwięcej z nich. Główną osią sporu będzie zapewne kwestia ewentualnego ataku Izraela/USA na irańskie instalacje nuklearne i skutki takiego posunięcia oraz pytanie, czy należy się "atomowego" Iranu obawiać? Wreszcie, czy protesty po ewidentnie sfałszowanych wyborach prezydenckich mogą przełożyć się na zmianę reżimu, tj. obalenie dotychczasowego ustroju bądź jego istotną reformę.

Aby zrozumieć tzw. problem programu atomowego Iranu, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników: jest to obecnie kwestia dumy narodowej, mająca ogromne poparcie wśród mieszkańców Iranu; Iran posiada potencjał do odgrywania istotnej roli w regionie, a zdobycie broni jądrowej podniesie jego prestiż i umożliwi zwiększenie wpływów; kraje arabskie nieufnie patrzą na "odszczepieńców w wierze" i najpewniej zjednoczą się w chwili, gdy - ich zdaniem - Iran będzie stanowił dla nich zagrożenie; ostra retoryka irańska podsyca nieufność Izraela do Iranu, co może zakończyć się prewencyjnym atakiem na irańskie instalacje nuklearne; Izrael chce także podtrzymać swój status bliskowschodniego monopolisty atomowego, choć oficjalnie nigdy nie potwierdził, że posiada jakiekolwiek głowice jądrowe; rola Rosji i jej działania pchające Iran w korzystnym dla Moskwy kierunku; siły reformatorskie wewnątrz Iranu, gdy zyskają większy wpływ na politykę kraju, niekoniecznie zmienią kierunku polityki zagranicznej.

źródło: coxandforkum.com

I to ostatnie wydaje się najważniejsze i najbardziej kontrowersyjne. Moim zdaniem Iran prowadzi przemyślaną politykę zagraniczną, zgodną ze swoimi interesami narodowymi . W irańskiej racji stanu jest przekształcenie kraju w regionalną potęgę. Jest to cel niezależny od tego, czy u władzy znajduje się twardogłowa frakcja ajatollahów wspierana przez Korpus Strażników Rewolucji, czy bardziej liberalni klerycy, czy nawet demokraci demontujący teokrację . Iran, ze swoją historią i kulturą - z jednej strony - oraz liczbą ludności i zasobami surowców energetycznych z drugiej stanowi kandydata na regionalnego lidera. (w realistycznej koncepcji stosunków międzynarodowych). Droga do statusu lokalnej potęgi wiedzie przez atom. Na przeszkodzie stoją zaś dwie rzeczy. Po pierwsze, odległe (mniej lub bardziej) mocarstwa, którym zależy na kontrolowaniu irańskiej ropy i gazu. Po drugie, sąsiedzi i kraje regionu, które naturalnie będą starać się zbalansować wzrost potęgi Iranu tworząc koalicję wymierzoną w Teheran.

Między innymi o tym będziemy dyskutować podczas przyszłotygodniowego spotkania. Zainteresowane osoby zapraszam do stawienia się na miejscu o godz. 18.15, aby zajmować miejsca w sali. Zaczynamy o godz. 18.30.

Piotr Wołejko

Cały świat na jednej stronie - Polityka Globalna :


Brak głosów

Komentarze

nie widze problemu, dla ktorego Iran nie mialby miec prawa posiadac bomby atomowej. przeciez w razie jej uzycia, odpowiedz byla by szybka i rownie skuteczna...

Vote up!
0
Vote down!
0
#36760

... ale postaram się być. Dziękuję za zaproszenie, fajna inicjatywa!

Vote up!
0
Vote down!
0
#36795

podążą za nią kolejne, podobne :)

Vote up!
0
Vote down!
0
#36992

"Daleko od szosy" też dziękują.
Obiektywne opisywanie świata ,Iranu.

Vote up!
0
Vote down!
0
#36997