Dlaczego zginął Lech Kaczyński?

Obrazek użytkownika Maszkaron
Blog

Aby odpowiedzieć na to pytanie sięgnąć trzeba do wydarzeń sprzed ponad 30 lat. W 1978 roku papieżem został Karol Wojtyła. Zaraz potem nastąpił szereg wydarzeń, które naruszyły ustalony w latach 40. układ polityczny w Europie. Wiadomo, że Jan Paweł II był w tamtym okresie w bliskim kontakcie z prezydentem USA i wieloma innymi wpływowymi politykami oraz przywódcami państw. O ile historycy spierają się co do wagi i doniosłości działalności polskiego papieża, oraz jego faktycznego wpływu na wydarzenia historyczne w skali Europy czy nawet świata, żaden historyk nie kwestionuje faktu, że Wojtyła miał wpływ na politykę międzynarodową mocarstw.

W 1979 Jan Paweł II po raz pierwszy odwiedził Polskę i wypowiedział słynne słowa na Placu Zwycięstwa. Już następny rok przyniósł powstanie Solidarności, a więc potężnego ruchu społecznego zmieniającego nie tylko świadomość milionów ludzi, ale w konsekwencji zagrażającego układowi sił w regionie. W niecały rok później miał miejsce zamach na Wojtyłę, który papież cudem przeżył. Dobrze zaplanowany zamach był dosłownie o milimetry od całkowitego sukcesu jakim było by uśmiercenie tego wpływowego Polaka.

Od śmierci Jana Pawła II w 2005 roku nie mamy rodaka, który miał by choć w pewnej mierze podobny wpływ na rozwój światowych wydarzeń.

Okazją niewątpliwie była postać Lecha Wałęsy, głośna na świecie w latach 80 i wspominana czasem jeszcze w latach 90 minionego stulecia. Uwikłany w swoją skomplikowaną przeszłość, nie posiadający wykształcenia Wałęsa nie potrafił jednak na dobre wypłynąć na międzynarodowe wody i wpływać na politykę największych mocarstw w sposób przynoszący długofalowe korzyści Polsce.

Innym polski prezydent, Aleksander Kwaśniewski, były członek komunistycznego rządu PZPR, posiadał wprawdzie ogładę i umiejętność wiązania krawatów, połączoną ze zdolnością do odpowiadania na trudne pytania, był jednak kolejnym człowiekiem z przeszłością, której na zawsze pozostał niewolnikiem nieznanym w polityce światowej.

Po Kwaśniewskim prezydentem został Lech Kaczyński. Bez względu na to, co sądzi się o Kaczyńskim, szybko stał się dostrzegalną postacią na arenie międzynarodowej. Nawet jego przeciwnicy zgodni są co do tego, zarzucając poległemu prezydentowi liczne międzynarodowe "kompromitacje", których "ukoronowaniem" miało być przeżycie ostrzału (zamachu?) w Gruzji. Do największych osiągnięć Kaczyńskiego na pewno należy skuteczna interwencja w Gruzji i zwiększenie obecności USA i ich wpływu na struktury militarne we wschodniej Europie. Tym samym Kaczyński skutecznie zablokował kilka strategicznych planów polityki międzynarodowej Federacji Rosyjskiej.

Być może nigdy nie dowiemy się co było powodem katastrofy samolotu z polskim prezydentem w Smoleńsku. Wiadomo jednak, że Jana Pawła II i Lecha Kaczyńskiego łączył nie tylko patriotyzm i zdolność wpływania na wydarzenia międzynarodowe, ale również niewyjaśnione i tragiczne wydarzenia związane ze śmiercią lub próbą jej zadania. Ludzie, którzy stali za nieudanym zamachem na Jana Pawła II prawdopodobnie wypili szampana 10 kwietnia 2010 roku.

A polskie społeczeństwo od tej chwili przypomina stado owiec pozbawione nie tylko pasterza ale i owczarków, które mogły by je chronić. Można więc teraz stado bezkarnie strzyc z wełny i doić z mleka. Dla tych, którzy chcieliby na tym stadzie coś zarobić, jest to wspaniała wiadomość.

Maszkaron zaprasza: www.maszkaron.com

Brak głosów

Komentarze

Oryginalne spojrzenie. Ostrzyłem sobie zęby, a tu nagle koniec.

Vote up!
0
Vote down!
0
#126124

Lech Kaczyński zginął przez gaz.

Vote up!
0
Vote down!
0
#126177

od ciemnych interesów, od nacisków lobby postkomunistycznego, to cena życia Lecha Kaczyńskiego. Jak wielka była do niego nienawiść świadczy radort MAK, sam w sobie żenujący merytorycznie i nieudolnie maskujący dramatyczną próbę odrzucenia od siebie odpowiedzialności za tragedię pod Smoleńskiem. terka

Vote up!
0
Vote down!
0

 - terka

#126243

Na pewno kwestia gazowa, czy tzw. "ciemne interesy" pewnych grup byly czescia tego za co zaplacil smiercia prezydent. Wydaje mi sie, ze chodzilo tu o znacznie wiecej niz tylko te podane przez Was przyklady. Uwazam, ze Kaczynski byl niebezpieczny gdyz zaczal wplywac na polityke miedzynarodowa w naszym regionie. A jego smierc miala usunac te przeszkode oraz byc jasnym przekazem dla wszystkim zainteresowanych i pokazac kto rzadzi w tej czesci swiata.
www.maszkaron.com

Vote up!
0
Vote down!
0
#126278

nigdy dość przyzwoitości i honoru

Wyrok na Lecha Kaczyńskiego ,ale nie tylko na niego(niektóre osoby ,na pokładzie TU154,też były bardzo niewygodne dla ...napiszę niżej) zapadł ostatecznie po uratowaniu Gruzji,przywódcy państw kluczowych w tym newralgicznym regionie dla Rosji  poczuli się najmocniej w swojej powojennej historii,bo wiedzieli że Kaczyński to jest ten który jest w stanie podnieść ich z kolan i bardziej w tym zamachu chodziło  o zneutralizowanie zagrożenia pozycji Rosji,ale też  i może bardziej przyszłej pozycji Polski w EU,on mógł z poparciem mniejszych państw naruszyć status quo ,a  tort jest już dawno podzielony i nikt mimo że już dawno wysechł nie chce dostać mniejszego kawałka przy nowym dzieleniu niż o samą personę.To samo z dowódcami wojskowymi,zaczynali mieć coraz silniejszą pozycję w NATO.Zauważcie kogo się promowało przed i po rządach Kaczyńskich,same miernoty uwikłane albo w związki ze służbami,naszymi czy Rosyjskimi, albo przekrętami i bandytami.Nominacje Tuska to kompromitacje przykład humorystyczny i tragiczny,Vincent obojga państw ,nie słyszałem aby minister finansów nie miał pesela państwa w którym współrządzi nie płacąc nawet podatków w tym państwie,Graś przepraszać obce państwo w ich języku za to że funkcjonariusze tego kraju okradli jego rodaków,o Grabarczyku,Gradzie,Pawlaku i innych nie pomijając,natomiast nominacje ,odznaczanie  i nobilitacje Komorowskiego moim zdaniem zahaczają o zdradę polski.Jak można nobilitować człowieka co do którego są wątpliwości czy nie przywłaszczył sobie cudzego nazwiska ,jak Komorowski tytułu hrabiego.Polska za czasów Kaczyńskiego zaczynała i to szybko likwidować deficyt budżetowy,bez sztuczek Vincenta,a eksport rósł mimo embarga Rosji na żywność z Polski.  Tak więc uważajmy na Rosję ale bardziej na ''PRZYJACIÓŁ'' z EU,szczególnie po żałosnych tłumaczeniach nie przybycia na pogrzeb i to była moim zdaniem próba umniejszenia rangi wydarzenia ale głównie aby drugi Kaczyński  i PiS nie urósł za bardzo.Opisałbym jeszcze parę spostrzeżeń lecz jestem leniwy,zrobię to przy innej okazji.

Vote up!
0
Vote down!
0

nigdy dość przyzwoitości i honoru

#126293

 bo był niewygodny. Był przeszkodą nie do pokonania, W jakiej sprawie?- oto jest pytanie.

     Dla swoich ( gabinet Tuska i inne lemingi) stanowił przeszkodę w dowolnym rządzeniu wg własnego widzi mi się, nie uwzględniającego faktycznych interesów Polski ( 400 afer PO ).

   Jak bardzo stał się grożny dla Putina, że zorganizował jego unicestwienie- tego możemy się w tej chwili tylko domyślać! Dowody na potwierdzenie na pewno się odnajdą, w co głęboko wierzę!

   Najbardziej zatrważa mnie świadomość, że UE ma jakiś podejrzany interes w tym, by nam nie pomagać w wyjaśnianiu sprawy katastrofy smoleńskiej! Rodzi to podejrzenie, że za naszymi plecami rozgrywa się interesy, zaś stanowisko Polski mogłoby te interesy pokrzyżować.

   Pozwolę sobie na taką refleksję:  królowa Anglii Elżbieta I , zanim podpisała wyrok śmierci na Marię Stuart, przeżyła wewnętrzne piekło. Zdawała sobie sprawę, że jeśli  skaże koronowaną osobę ( a jednocześnie kuzynkę, kobietę wpływową) na śmierć, taka śmierć może wkrótce stać się jej udziałem.   Wprawdzie jej obawy się nie ziściły, ale strach towarzyszył jej do końca - przeczuwała siłę precedensu.

 Takich refleksji niestety nie miewają nasi rządzący!  Wtedy może potoczyłyby się inaczej wszystkie wydarzenia. Nie żylibyśmy w strachu przed wojną polsko-polską.

Vote up!
0
Vote down!
0

Bożena Cz.

#126460

Dorcia

Niestety  masz rację.Czekam też na coś więcej od Starego Wróbla.

Vote up!
0
Vote down!
0

Dorcia

#130656

http://smolensk-2010.pl/tag/polonica-net

Vote up!
0
Vote down!
0
#130660