"Okropnie nas obrazili"

Obrazek użytkownika tutejszy
Kraj

Podczas niemieckiej okupacji Krakowa, władze hitlerowskie postanowiły zburzyć pomnik Adama Mickiewicza, stojący na Rynku Głównym. Najeźdźca germański chciał nas zwyczajnie upokorzyć, upodlić swoją bezkarnością i polską bezradnością, wszak narodowy wieszcz w niczym Niemcom nie powinien przeszkadzać. Przewrócenie pomnika i zniszczenie go, było w Krakowie wydarzeniem głośnym i silnie komentowanym. Niezwykle ciekawie wspominała to Karolina Lanckorońska: Spokojny Kraków był wstrząśnięty do głębi - po raz pierwszy wówczas "wściekli się" ludzie prości, którym na początku Niemcy wyraźnie imponowali. Służąca Dzidzi Krzeczunowicz (przyjaciółki Lanckorońskiej), analfabetka, płakała trzy dni, choć trudno było przypuszczać, że "Improwizacja" czy "Pan Tadeusz" były jej własnością duchową. Zapytana przez Dzidzię o powód tej rozpaczy, odpowiedziała: "Okropnie mnie obrazili".

Nie wystarczyło Niemcom zwycięstwo i pognębienie nas w wojnie 1939 roku, nie wystarczyły im aresztowania i pacyfikacje – celem wroga, stało się też upokorzenie narodu polskiego.

Ponad siedemdziesiąt lat później, to samo zrobili Rosjanie. Konferencja MAKu miała wykazać bezsilność polskiego rządu, który dziś może tylko "dodawać win Rosjanom", ale nie potrafi bronić już Polski i Polaków. Znowu polskie matki, żony i córki płaczą cierpią w samotności, gdy ich synowie, mężowie i ojcowie zginęli w obcych stronach, walcząc o słuszną sprawę (pamięć o Katyniu), znowu napastliwy sąsiad kpi z nas w żywe oczy, policzkuje boleśnie i znowu mamy cierpieć w milczeniu.

Pojawia się teraz kluczowe pytanie – czy my dzisiaj czujemy się tak jak służąca analfabetka, płacząca po pomniku Mickiewicza? Czy w naszych spojrzeniach, w naszych ustach, w naszych felietonach i tekstach obecne jest to rozpaczliwe poczucie, że oni "okropnie nas obrazili"? Bo dzisiaj staje się to miarą polskości – tak, polskości. Bo przecież nie dowód osobisty, nie pochodzenie, ani znajomość języka czynią nas Polakami, ale właśnie konkretna świadomość.
Nie jesteśmy już analfabetami jak służąca "Dzidzi" Krzeczunowicz, nie pomnik nam zwalono, lecz samolot z narodową elitą, a treści przekazywane przez prezydenta nie były nam tak obce jak "Improwizacja" dla prostej chłopki! Tym bardziej więc powinniśmy oburzać się i grzmieć, a widok premiera Tuska z wyreżyserowaną miną powinien nas gorszyć i wywoływać gniew.
Czyż nie obraża nas dzisiaj każdy rodak, który wzrusza ramionami na raport MAK i rządową odpowiedź? Czyż nie"potwornie nas obraża" każdy głupiec, który przyznaje Rosjanom rację w obliczu tylu kłamstw i przemilczeń rosyjskich? Czyż nie obrażają nas także i ci, którzy wciąż upierają się przy popieraniu Platformy Obywatelskiej?
Mnie obrażają.

Tutejszy

Tekst się ukazał w ostatnim numerze Warszawskiej Gazety

Za dwa i pół miesiąca: MARSZ NA WARSZAWĘ!
http://niepoprawni.pl/blog/2005/za-trzy-miesiace-marsz-na-warszawe

Brak głosów

Komentarze

Mnie obrazić mógłby tylko ktoś kogo szanuję! Drwiny błaznów i kutergąb mogą co najwyżej mnie denerwować, gdyż mówią moim językiem i uzurpują sobie prawo do nazywania siebie Polakami, co w moim mniemaniu jest wysoce wątpliwe! R. Dmowski powiedział "Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie", jakie obowiązki mają te kreatury? nie wiem! Na pewno nie polskie i na pewno nie takie jak ja! Jednak drwina w ustach robaka, pozostaje tylko drwiną robaka i niczym więcej! Żal tylko, że wieści idą w świat i rzutują na cały naród.

Vote up!
0
Vote down!
0
#127769

Zgadzam się z Tobą w 100%. Problem polega na tym,że w czasie wojny nawet prości ludzie wiedzieli co to honor (nie ujmując nic oczywiście prostym ludziom ). Teraz profesorowie mają Rzeczpospolitą gdzieś. Nie rozumiem tego kraju. Boże mój, trzeba być ślepym,żeby nie dostrzegać tego co się wokół dzieje. Polska została zabita, zdeptana, opluta i przeczołgana, bo Polska nie ma RZADU ani PREZYDENTA i trzeba to sobie uzmysłowić. Wschód nas zdeptał teraz jeszcze przeczołga nas zachód, bo gaz rurą popłynie już w maju, a dostęp do portu w Świnoujściu zostanie ograniczony. Jeśli porównać stuację Polski do Troi, Rosję i Niemcy do Greków, a PO konia trojańskiego wszystko staje się jasne. Oby koniec okazał się inny niż w "Iliadzie" Homera.

Vote up!
0
Vote down!
0
#127774

Zgrabne porównanie. I faktycznie - jeśli tak dalej pójdzie, to potrzebny nam będzie Eneasz, który wyprowadzi nas z upadającej Troi, by budować wszystko od początku.

---
A na drzewach, zamiast liści...

Vote up!
0
Vote down!
0

---
A na drzewach, zamiast liści...

#127781

Bardzo celne i świeże porównanie.............z małą tylko różnicą.
To nie my ukradliśmy Helenę, lecz to nam od wieków uprowadzano Heleny.

SPALIĆ KONIA TROJAŃSKIEGO, uczmy sie na błędach trojan.

Pozdrawiam
NIEPOPRAWNY INACZEJ

Vote up!
0
Vote down!
0

NIEPOPRAWNY INACZEJ

#127789

Zapomniałam dodać,że PiSowi podobnie jak i Kasandrze nikt nie wierzy i powszechna jest opinia,że jest niespełna rozumu.

Vote up!
0
Vote down!
0
#127792

Uważam to stwierdzenie za nadużycie.Na jakiej podstawie Pani tak twierdzi? Nikt? Przepraszam, ja wierzę PiSowi gdyż to nie ta partia specjalizuje się w sianiu nienawiści, nie ta partia zabija pracowników biur poselskich, nie ta partia ma w swoich szeregach na najwyższych stanowiskach inteligentnych inaczej, używających wulgarnych słów w stosunku do przeciwników, to nie ta partia dokonuje rozwałki polskiej gospodarki i całej infrastruktury służącej społeczeństwu, to nie ta partia dyskredytuje prezydenta na oczach całego świata, itd... itd... Każdy myślący Polak poprze partię, która czyni akurat odwrotnie, czyli PiS. Sądzę, że jest takich wielu.

Vote up!
0
Vote down!
0

Szpilka

#127797

Jeśli mogę się wtrącić. Obydwie Panie macie rację. Amelia poprostu zapomniała dopisać po słowie powszechny ....U LEMINGÓW.

Pozdrawiam
NIEPOPRAWNY INACZEJ

Vote up!
0
Vote down!
0

NIEPOPRAWNY INACZEJ

#127803

Rzeczywiście niedopatrzenie z mojej strony. "Nikt" to zwykłe uproszczenie. Chciałam napisać, że lemingi nie dostrzegają krzyków Kasandry, cieszą się , "(...)Siedzą, piją , lulki palą. Tańce, hulanki swawola. Ledwo karczmy ( czytaj : Polski ) nie rozwalą. Ha, ha, hi, hi hejże, hola (...). Uważają,że Kasandra i jej przychylni to wariaci bo wciąż krzyczą "Wróg u bram!!!", " Zalęgła się zdrada" , "Troję/Polskę robak toczy". Słuchają, a nie słyszą, patrzą, a nie widzą. Głusi, ślepi, niemi.Z konia trojaniskiego już dawno zaraza wypełzła. Mordują nam Polskę, a lemingi nawet jak umierają to nie wiedza o co chodzi. To jest prawdziwa tragedia.

Vote up!
0
Vote down!
0
#127813

Słusznie. Zatem : uwierzmy Kasandrze !!!

NIEPOPRAWNY INACZEJ

Vote up!
0
Vote down!
0

NIEPOPRAWNY INACZEJ

#127801

Powrócę raz jeszcze do sporu sprzed bez mała 100 lat. Spór miedzy Romanem Dmowskim a Józefem Piłsudskim. Niemcy czy Rosja? Spór ten gangrenuje polską scenę polityczną w dalszym ciągu. Przypomnę słowa Marszałka Piłsudskiego, napewno nie dokładnie, ale sens brzmiał mniej więcej w ten sposób. Niemcy mogą nas jedynie zabić! Rosja natomiast zabierze nam dusze! I jedno i drugie sprawdziło się co do joty. Okupacja rosyjska 1944-1990? zabrała Polakom dusze, splugawiła nasz Naród, zrobiła z Polaków w ogromnym procencie bezrozumny motłoch, a z przważającej "nowej pracującej inteligencji" stado baranów ryczących jak im każą, względnie domyślających się, że tak im każą. A w obu przypadkach micha jest wykładnikiemm "patriotyzmu". Jedyną pociechą jest to, że praca "w głębi" trwa! Wyścig się zaczął! Czy MY zdążymy przekonać do naszych racji Naród wcześniej, czy ONI wyrwą duszę, serce i rozum naszemu Narodowi wcześniej. Oto jest pytanie!

Dlatego tak istotny jest podział, już teraz, i określenie kto jet kto. Czy ktoś jest MY, czy ktoś jest ONI! W przypadku zatarcia i zaciemnienia granic, MY nie będziemy w stanie nic zrobić! Będziemy się miotali między ludźmi, odbijali od niewidzialnych ścian, bez możliwości ukierunkowania swojego przekazu.

Zdarzenia takie jak raport MAK-u bardzo pomagają przeprowadzić ten podział. Pytanie tylko, ile tego rodzaju zgnojenia Narodu przez Rosję i jej targowicę w Polsce trzeba, aby 80% Polaków dostawało odruchu wymiotnego na samo wspomnienie imienia Rosji, nie mówiąc już o załatwieniu problemu rosyjskich agentów radykalnie i raz na zawsze.

________________________________________

"...dopomóż Boże i wytrwać daj..."

Vote up!
0
Vote down!
0

"...dopomóż Boże i wytrwać daj..."

#127796

Zgadzam się w 100 % z Jurandem .

Vote up!
0
Vote down!
0
#127802

Ma Pan rację. Najwyższy czas opowiedzieć się, po jakiej jesteśmy stronie. Faktem jest gnojenie Polaków przez cały czas okupacji rosyjskiej jednak gorzej, że przez cały czas do 1990 roku ludzie tak zostali nasączeni komunistyczną ideologią, że nie potrafią odróżnić dobra od zła a patriotyzm wiążą, jak Pan to celnie ujął, z michą. To boli gdy słyszy się, że ktoś wyjeżdża z Polski bo gdzieś tam w świecie dorobi się a jemu jest obojętne gdzie zamieszka byle by micha była pełna. Polska, Kanada, Niemcy czy inne Eldorado... nieważne, jadą tam gdzie jest szmal. Zmiany w psychice ludzi widać też na miejscu. Dostają kopniaki, a jednak głosują na kopiących. Sprzyjają temu media. W dzisiejszych wiadomościach TVP1 tylko PiS stosuje mowę nienawiści. A ja pytam dlaczego zapomniano o marszałku z PO, który z pewnością Wersalem nie grzeszy i o paru innych z tej partii? Dlatego wyścig z czasem, aby przekonać naród do wartości towarzyszących nam od wieków, będzie kosztował nas bardzo wiele.

Vote up!
0
Vote down!
0

Szpilka

#127805

Dzięki za poparcie, ale nie chodziło mi o ludzi wyjeżdżających za granice za chlebem! Sam mieszkam w Kanadzie, z innych wprawdzie powodów, ale mieszkam. Musisz, szpilka, zrozumieć ludzi wyjeżdżających za granicę za chlebem. Cóż innego można zrobić tracąc pracę, a innej po miesiącach poszukiwań nie mogą znaleźć,  stając przed alternatywą straty wszystkiego czego ludzie się dorobili przez ileś tam lat. Cóż innego można zrobić, będąc młodym człowiekiem, mając plany, a pracy nie ma i nie będzie? Jedyną alternatywą jest właśnie zarobkowanie poza granicami. Nikt nie ma prawa potępiać tych ludzi!

Masz natomiast słuszność, że niestety do bardzo wielu nie może dotrzeć ta prosta prawda, że o wiele lepiej byłoby pracować w kraju, dla własnego kraju i za równoważne pieniądze. Nie są w stanie zrozumieć, że siła polityczna na którą głosowali i głosują (UW, UD, KLD, SLD, PO i inne tego rodzaju) to jest właśnie ta siła polityczna, dzięki której zamiast pracować w Polsce i dla Polski i bardzo dobrze żyć z tej pracy muszą się poniewierać po obcych krajach, a w wielu przypadkach być niewolnikami, pogardzanymi i poniżanymi niewolnikami. To ta siła właśnie zabrała im możliwość pracy w Polsce, i zabiera dalej, likwidując i wyprzedając za bezcen majątek narodowy.

Mam tylko nadzieję, że prędzej czy później ta prosta prawda dotrze do ludzi.

Pozdrawiam

_______________________________________

"...dopomóż Boże i wytrwać daj..."

Vote up!
0
Vote down!
0

"...dopomóż Boże i wytrwać daj..."

#127812

nigdy dość przyzwoitości i honoru

Jest to moim zdaniem ,duża nadzieja na wygraną w wyborach,Rosjanie przegięli pałkę,do tego dokopując obecnemu rządowi,a to najprawdopodobniej będzie bomba z opóźnionym zapłonem,takie fakty decydują o wyborze tych niezdecydowanych i ciągną do urn przeciwników,którzy normalnie nie poszli by głosować oraz demobilizuje niektórych zwolenników rządzących, taka ostatnia kropla goryczy w pucharze,nikt nie lubi gdy mu się pluje w twarz, niektórzy co najwyżej mówią ze deszcz pada ale swoje myślą.

Vote up!
0
Vote down!
0

nigdy dość przyzwoitości i honoru

#127815

wkurw jest

Vote up!
0
Vote down!
0
#127816

 ......pierwszy raz polski narod jest upokarzany..Mysle o polskim Narodzie,,Tylko w tym przypadku jestesmy upokarzani rowniez przez nazywanymi  ,,POlakami,,A to juz zniewaga.I za to beda musieli sowieckie pacholki zaplacic.Bo nikt tych krwawych batiuszkow nie rozliczyl. POlszewicy dostali kontrolowana wladze a postkomuchy esbecy,placa im honoraria i wyprzedaja narodowy majatek.Rzygac mi sie chce!!!

Vote up!
0
Vote down!
0
#127874

 

To wspomnienie o zwaleniu pomnika Mickiewicza

Niezwykle ciekawie wspominała to Karolina Lanckorońska: Spokojny Kraków był wstrząśnięty do głębi - po raz pierwszy wówczas "wściekli się" ludzie prości, którym na początku Niemcy wyraźnie imponowali. Służąca Dzidzi Krzeczunowicz (przyjaciółki Lanckorońskiej), analfabetka, płakała trzy dni, choć trudno było przypuszczać, że "Improwizacja" czy "Pan Tadeusz" były jej własnością duchową. Zapytana przez Dzidzię o powód tej rozpaczy, odpowiedziała: "Okropnie mnie obrazili".

unaocznia jakiego upodlenia doznaliśmy jako naród pod rosyjskim wpływem, a ostatnie 21 to swoiste wbicie ostatniego gwoździa w wieko trumny, gdzie złożono naszą polską duszę.

10/10

Vote up!
0
Vote down!
0
#127967

Z lemingiem mogę ewentualnie pogadać, nawet się pokłócić i pójdę swoją drogą....

Obraża mnie rząd polski i tzw.prezydent RP!!! Choć nie głosowałam na nich, to jednak musiałam przyjąć i uznać ich legitymność (choć do legitymności Komorowskiego mam bardzo poważne zastrzeżenia). Ale nic poza tym - nie czuję się w obowiązku popierać intrygantów, ignorantów, złodziei, kłamców i zdrajców. I nikt mnie do tego nie zmusi.

contessa

Vote up!
0
Vote down!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#127982

że przyznają się ,że zrobili "zamach"???

Wypunktowali nas  Tusk pozwolił na samodzielne prowadzenie śledztwa i teraz jest pozamiatane. W zasadzie to dla PO jest pozytywne ,Tusk z ferajną teraz może przyłączyć się i krytykować MAK. Jacy to ci Ruscy są podli ,można wyczytać nawet w głównych merdiach

Kazek

Vote up!
0
Vote down!
0

Kazek

#127987

Ja się tylko spodziewałem, że ludzie nie będą AŻ tak naiwni i skretyniali.

---
A na drzewach, zamiast liści...

Vote up!
0
Vote down!
0

---
A na drzewach, zamiast liści...

#128009

Zwróćcie Państwo uwagę na mapę wyborów prezydenckich -gdzie wygrał Kaczyński.Jest ona [z grubsza] na Wiśle czyli pokrywa się z granicą zaborów plus góralszczyzna.
A tam gdzie doszła sowiecka hołota w 1939 roku Komorowski przegrał!Dlaczego? Dlatego że w narodzie jest ciągle żywa pamięć o ruskich kozakach,o mordercach i gwałcicielach,o wojnie 1939 roku,o mordercach z tzw.partyzantki radzieckiej.
O oddziałach partyzanckich które idąc na pomoc Stolicy zostały rozbrojone przez Armię Czerwoną,oficerowie rozstrzelani,podoficerowie w większości wywiezieni do ruskich kopalń a żołnierze wcieleni do"Ludowego Wojska"
Historię tą mamy przekazaną przez przodków i tu sowieckie pachołki nie mają nic do szukania-my na nich głosować nie będziemy!

Vote up!
0
Vote down!
0

kazikh

#128034