Spotkanie autorskie z prof. Andrzejem Nowakiem

Obrazek użytkownika jwp
Blog

Spotkanie z autorem książki "Ojczyzna Ocalona. Wojna sowiecko-polska 1919-1920" prof. Andrzejem Nowakiem.

Spotkanie odbędzie się 9 listopada br. o godz. 17.00 w Auli im. ks. J. Tischnera - Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie - ul. Gołębia 13.

Książkę będzie można nabyć w cenie promocyjnej 40,-pln ( zamiast półkowej 69,-pln ).

Wstęp wolny.

Serdecznie zapraszam.

Obiecany wywiad z prof. Andrzejem Nowakiem ukaże się na www.niepoprawni.pl/blogs/jwp w najbliższym czasie.

Twarzą w twarz z bolszewicką jazdą (za Rzeczpospolitą).

Ewa Łosińska 02-11-2010
Zdjęcia pięknych sanitariuszek i bohaterskich żołnierzy z Bitwy Warszawskiej to jeden z walorów wydanej właśnie książki „Ojczyzna ocalona. Wojna sowiecko-polska 1919 – 1920” pióra prof. Andrzeja Nowaka, historyka z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Pięknie opracowana przez wydawnictwo Biały Kruk praca zawiera – prócz fotografii archiwalnych i map – kolorowe zdjęcia Michała Klaga z rekonstrukcji Bitwy Warszawskiej pod Ossowem.

Po co nam kolejna książka o roku 1920? A choćby po to, by zdać sobie sprawę z rozmachu planów bolszewickich. Bo Polska miała być tylko „cienką ścianką działową”, którą Rosja sowiecka przebije jednym palcem, by dojść do Berlina i razem z Niemcami zbudować komunistyczną hegemonię na naszym kontynencie – pisze prof. Nowak. Spędził on sporo czasu w moskiewskich archiwach, czytał m.in. niepublikowane listy Lenina i zrabowane przez Sowietów w 1939 roku polskie archiwa, które także są w Moskwie. – Szkoda, że polski rząd nie potrafi się o nie skutecznie upomnieć – mówi historyk.

W pracy doskonale pokazana jest zakulisowa walka polityczna i dyplomatyczna, jaka toczyła się wokół Polski. Przerażający jest obraz wyłaniający się z korespondencji Lenina ze Stalinem. Ten drugi był w 1920 roku komisarzem Frontu Południowo-Zachodniego i stacjonował pod Lwowem. – Pisał otwarcie o planowanej sowietyzacji Czech, Węgier, Rumunii, a nawet dojściu do Włoch – twierdzi Nowak. – Lenin uważał te plany za słuszne.

Historyk pisze też o postawie Zachodu, choćby o tym, jak bardzo brytyjski dyplomata Lord D’Abernon gardził Polską – „barbarzyńskim” krajem – i sądził, że dopiero Niemcy są w stanie powstrzymać Sowietów. Zdanie zmienił po Bitwie Warszawskiej.

Co ważne, Andrzejowi Nowakowi udało się opowiedzieć o tej wojnie i przełomowym w dziejach Europy zwycięstwie tak, że książkę przeczytają nawet ci, którzy nie lubią opasłych opracowań historycznych. – Autor ma wiedzę o tych wydarzeniach w małym palcu – chwali go Stanisław Chmurzyński ze Związku Legionistów Polskich.

Andrzej Nowak; Ojczyzna ocalona. Wojna sowiecko-polska 1919 – 1920; Biały Kruk Kraków 2010

Rzeczpospolita
 
Ponadto zapraszam na:

8 listopada: poniedziałek, 17:00, RZESZÓW
Spotkanie autorskie i wykład:

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, proboszcz parafii ormiańskokatolickiej w Gliwicach, serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie i wykład o ludobójstwie na Kresach. Spotkanie odbędzie się w siedzibie Związku Piłsudczyków przy ul. Jagiellońskiej 6.
Więcej informacji na stronie: http://www.isakowicz.pl.

8 listopada: poniedziałek, 18:15, KRAKÓW
Otwarcie wystawy.

10 listopada: środa, 16:30, KRAKÓW
Msza święta i uroczystość patriotyczna:

10 listopada br. o godz. 16:30 w Archikatedrze Wawelskiej zostanie odprawiona msza święta w intencji śp. Pary Prezydenckiej - Marii i Lecha Kaczyńskich oraz pozostałych Ofiar smoleńskiej tragedii narodowej, zamówiona przez Klub Krakowski Gazety Polskiej.
Możliwość nawiedzenia sarkofagu Pary Prezydenckiej będzie tylko przed mszą świętą (w okresie jesienno-zimowym zwiedzanie krypt wawelskich kończy się o 17:00). Po mszy świętej przejście oraz krótka modlitwa i uroczystość patriotyczna pod Krzyżem Narodowej Pamięci (Krzyżem Katyńskim).

11 listopada: czwartek, 18:00, KRAKÓW
Uroczyste spotkanie z okazji Święta Niepodległości.

24 listopada: środa, 17:30, KRAKÓW
Spotkanie:

Klub Krakowski Gazety Polskiej serdecznie zaprasza na spotkanie z p. Bogdanem Święczkowskim, w latach 2006–2007 szefem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Spotkanie odbędzie się w sali wykładowej przy pl. Szczepańskim 8 (II piętro), a jego tematami będą bieżące problemy polityczne i społeczne Polski.

Przypominamy też o inicjatywie - www.niepoprawni.pl/blog/1821/apel-manifestacja-w-przeddzien-rocznicy-wprowadzenia-stanu-wojennego.

Więcej zapisów archiwalnych i bieżących na www.polskasocjologia.pl/

www.piesnipatriotyczne.pl/

Ocena wpisu: 
Brak głosów