Nobel w dziedzinie fizyki

Obrazek użytkownika Mufti Turbanator
Humor i satyra

Nasz niezastąpiony Wiodący Tytuł Prasowy ze swadą donosi na swoich stronach internetowych:

Nobel w dziedzinie fizyki dla Rosjan: Geima i Novoselova

Rosyjscy naukowcy Andre Geim i Konstantin Novoselov otrzymali tegoroczną Nagrodę Noblę w dziedzinie fizyki za "przełomowe eksperymenty nad dwuwymiarowym kryształem grafenem".

Konstantin Novoselov i Andre Geim z University of Manchester otrzymali nagrodę za wyizolowanie i opisanie wyjątkowych własności grafenu - jednej z odmian węgla zbudowanej z zaledwie jednej warstwy atomów tworzących sześcioczłonowe pierścienie.

Za to odkrycie naukowcy już wcześniej otrzymali wiele prestiżowych nagród w Stanach Zjednoczonych i Europie.

Grafen to najprawdopodobniej materiał przyszłości elektroniki. Dwuwymiarowa struktura atomów węgla przewodzi prąd znacznie lepiej niż krzem i umożliwia budowanie superszybkich energooszczędnych tranzystorów. Prace Geima i Novoselova mogą pomóc w rozwoju nanotechnologii oraz elektroniki.

Naukowcy podzielą się kwotą 10 mln koron szwedzkich (ok.1,5 mln dolarów).

Co ciekawe, Andre Geim otrzymał w 2000 r. Antynobla za "lewitującą żabę".

W ubiegłym roku Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki otrzymał Charles K. Kao (Chiny/Wielka Brytania) za przełomowe osiągnięcia dotyczące transmisji światła we włóknach optycznych oraz Willard S. Boyle (Kanada/USA) i George E. Smith (USA) za wynalezienie półprzewodnikowego obwodu obrazującego - sensora CCD.

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80355,8466545,Nobel_w_dziedzinie_fizyki_dla_Rosjan.html (tekst skopiowany około 12:20)


Jak rozumiem, znany nam z bezpośredniego doświadczenia trójwymiarowy świat składa się aż z dwóch warstw atomów.

Jasne jest również, że nadchodzi niesamowity przewrót w elektronice. Gdy tylko fizycy z Czerskiej odkryją, że takie na przykład metale również przewodzą prąd lepiej niż krzem...

Nobel murowany.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Metale w kontekście politycznym? Cynk?Europ?
Polon z jego nacjonalistyczną, obskurancką nazwą to półmetal-o jego przewodzeniu nie wiem natomiast nic-fizykę zawsze szerokim łukiem.

VV

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#91213

Och, ja to doniesienie medialne uznałem za godne uwagi właśnie z punktu widzenia profana. W Wikipedii można doczytać, że te struktury w uczonym slangu rzeczywiście nazywa się "dwuwymiarowymi". Tyle, że to tylko taka fikuśna nazwa, a przeciętny konsument literatury science-fiction rozumie pod nią zupełnie coś innego ;-)

Czekam na Pana wypowiedź w sprawie personalizmu.
Życzę (nam wszystkim) zdrowia i humoru, i oczywiście pozdrawiam.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#91216

Widzę, że przeredagował Pan przedostatnie zdanie.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#91222

Zgadza się, gratuluję spostrzegawczości!

Sięgnięcie do innych źródeł informacji pozwala na większą wyrozumiałość dla cytowanego tekstu. Niemniej jednak wydaje mi się wystarczająco nieporadny językowo (szczególnie, że jest adresowany do laików), żeby zasłużyć na odnotowanie przez miejscowego zrzędę w dziale "Humor i satyra" ;-)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#91305

;)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#91474