Wielokrotne głosowanie jednak możliwe

Obrazek użytkownika Mufti Turbanator
Kraj

Okazuje się, że obawy dotyczące głosowania poza miejscem zamieszkania na podstawie zaświadczeń są uzasadnione.

Po przeczytaniu notek (tej i tej) oraz napisaniu komentarzy, spróbowałem wczoraj znaleźć informacje o odnośnej procedurze na stronach Państwowej Komisji Wyborczej. Niestety, bez rezultatu. Nie udało mi się również do PKW dodzwonić (numer był wciąż zajęty), więc w końcu nie robiąc sobie większych nadziei na reakcję wysłałem zapytanie e-mailem. Dziś jednak otrzymałem odpowiedź. Wklejam ją poniżej. Wynika z niej, że numery PESEL osób głosujących na podstawie zaświadczenia NIE SĄ potem weryfikowane. Możliwe jest zatem bezkarne, wielokrotne głosowanie przez tę samą osobę w różnych komisjach, o ile dostarczy odpowiedniej jakości kopie zaświadczeń.

PAŃSTWOWA KOMISJA WYBORCZA
ZPOW-603-263/10

Pan
*** ***
***@***.pl

Państwowa Komisja Wyborcza, w odpowiedzi na e-maila, który wpłynął w dniu 4 lipca 2010 r. informuje, że Komisja zbiera informacje o wydanych w związku z wyborami zaświadczeniach o prawie do głosowania zaś obwodowe komisje wyborcze przekazują, w określonym przez Komisję trybie, informację o liczbie osób głosujących na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania. Nie są natomiast przekazywane nazwiska osób głosujących poza miejscem zamieszkania wraz z ich numerami PESEL.

Jednocześnie Państwowa Komisja Wyborcza przekazała, za pośrednictwem okręgowych komisji wyborczych, obwodowym komisjom wyborczym, aby zwracały szczególną uwagę na dokładne sprawdzanie przyjmowanych zaświadczeń o prawie do głosowania.

Państwowa Komisja Wyborcza ponadto informuje, że wystąpi do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o dokonanie zmiany rozporządzenia z dnia 28 sierpnia 2000 r. w sprawie spisu wyborców oraz wydawania zaświadczeń o prawie do głosowania w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 72, poz. 849), m. in. w zakresie wzoru zaświadczenia, z wnioskiem o wprowadzenie zabezpieczeń w tym dokumencie, np. poprzez naklejanie znaku holograficznego. Jednakże zmiany te będą możliwe dopiero przy kolejnych wyborach.

Zastępca Przewodniczącego
Państwowej Komisji Wyborczej

Jan Kacprzak

Zatem, o ile dobrze rozumiem, tego rodzaju proceder nie zostanie rozpoznany "z automatu"!
Co gorsza, nawet zgłoszenie podejrzenia oszustwa nie wystarczy - trzeba by od razu wskazać dwie komisje, w których protokołach znajdzie się ten sam numer PESEL...

Brak głosów

Komentarze

Teraz należy wysłać do PKW zapytanie o dokładną ilość wydanych zaświadczeń i liczbie osób głosujących na podstawie zaświadczenia. Niedługo utylizacja.

Vote up!
0
Vote down!
0
#70049

Jest już uzupełniająca informacja z PKW: http://niepoprawni.pl/blog/1554/informacja-o-glosowaniach-na-podstawie-zaswiadczen

Vote up!
0
Vote down!
0
#70343

A po co były te zaświadczenia dla sciemy ,trzeba złożyć protest do PKW o sprawdzenie ile razy kto głosował na swój pesel o wkręgach wyborczych,wówczas wyjdzie cała prawda ,powiniśmy się tego domagać i nie odpuszczać ,przecież nigdy tak nie było i nie wydano tylu zaświadczeń ,czy polakom to nic nie mówi?

Vote up!
0
Vote down!
0
#70059

Gdzieś Ty znalazł maila do PKW? Ja w serwisie tej instytucji tego nie znalazłem :(

Wobec czego napisałem w tej sprawie która mnie zafrapowała do admina prowadzącego serwis na którego ręce złożyłem zapytanie. Dziś otrzymałem odpowiedź tej treści:

Witam!
Pobierając zaświadczenie o prawie do głosowania, taka osoba skreślona jest ze spisu wyborców w swoim obwodzie.
Dlatego też nie mam możliwości zagłosowania podwójnie.
Z poważaniem
Marcin Lisiak

I tak mnie zbyli

A ja po prostu czułem w tym szwindel :/

W. red

Vote up!
0
Vote down!
0

W. red

#70074

Widać mój mail miał większą siłę przebicia ;-) Bo z tego co piszesz wynika, że wysłałem na ten sam adres, co Ty.

Vote up!
0
Vote down!
0
#70093

Najwidoczniej masz rację ;) Co jednak nie zmienia postaci sprawy, że prwadopodobieństwo manipulacji było wysokie. Ciekawi mnie tylko dlaczego jeśli my wiemy, oni wiedzą że my wiemy żadna oficjalna i "niezależna" instytucja nie tylko nie podejmuje kroków by te wątpliwości rozwiać ale wszyscy udają że "nie było sprawy" Innymi słowy czy już nie chce się zachowywać nawet pozorów demokracji?

Moim zdaniem tak to wyglada. A w tym przypadku milczenie nie jest cnotą :)

pozdrawiam

W. red

Vote up!
0
Vote down!
0

W. red

#70097

Cóż, nie chciałem już żółci i goryczy wylewać, ale skoro pytasz, to powiem.

Po prostu to państwo już się rozpada.

Najgorzej, że jakimś dziwnym obrotem turbana MI jest za to wszystko WSTYD. Mi.

Vote up!
0
Vote down!
0
#70132

Konstantacje mamy podobne. Tyle że ja bym osobiście rozszerzył pojecie rozpadu nie tylko na nasze państwo. Choć co prawda  my dopiero zmierzamy w kierunku dawno już gnijących "demokracji zachodnich".

Mnie też jest przykro że jest jak jest ale mam świadomość że na miarę swych sił, możliwości i środków uczyniłem wszystko by temu zapobiec. Dlatego nie jest mi wstyd.  Choć nie ukrywam że jest mi ogromnie żal naszej Ojczyzny i wielu wartościowych ludzi.

W. red

Vote up!
0
Vote down!
0

W. red

#70159

"niezależne" wiedzą jak jest, a Polskich instytucji państwowych nie ma.czyli wsio w paradkie.

Vote up!
0
Vote down!
0
#70126

Nic nie jest w porządku.Jak mawiają imperialni przyjaciele "wsio spizdiłos". Ale nawet Ty ignorujesz propozycje jakie próbuję podsuwać. A co do wodzów i inicjatyw -sam wiesz,że pojawią się dopiero wtedy, kiedy "łupy będą do podziału".

Pozdrawiam myślących.

Vote up!
0
Vote down!
0
#70129

To nie było pytanie lecz ironia. Bo ocenę stanu "demokracji" nie tylko w naszym państwie mamy podobną :) A i określenie przyczyny tego stanu rzeczy możemy uznać za zbieżne z naszą interpretacją rzeczywistości.

W. red

Vote up!
0
Vote down!
0

W. red

#70161

Jeżeli natomiast ktoś wyszedl ze szpitala, i ciągle jest na liście szpitalnej, wystarczy wypis plus dowód, zeby dopisać się do listy wlaściwej dla miejsca zamieszkania - a więc w tym przypadku można zaglosować 2x.

Vote up!
0
Vote down!
0
#70099

studenci, którzy głosowali w I turze na podst. zaświadczeń nie mogli po zakończeniu roku zagłosować w II turze w miejscu zamieszkania (wykreśleni z listy!)

Vote up!
0
Vote down!
0
#70090

To dziwne - zaświadczenia byly przecież wydawane osobno na obie tury. Podobny problem byl ze szpitalami w 1. turze - w drugiej juz to naprawili, ale tak, ze w efekcie mozna bylo glosowac 2x.

Vote up!
0
Vote down!
0
#70100

dziwne, ale prawdziwe. telefon do PKW nic nie dał.
telefon do TVN-u potwierdził, że zgłaszane są tego typu cuda.

Vote up!
0
Vote down!
0
#70135

Głosujący w I turze poza miejscem zamieszkania (na zaświadczenia) otrzymali również zaświadczenie do głosowania w II turze i mogli głosować w miejscu dowolnym, bo byli wpisywani na dodatkowe listy (przypadek mojego Męża). Kłopot w tym, że te listy dodatkowe nie były ostemplowane żadną pieczęcią i nie były drukami ścisłego zarachowania. Po prostu świstek papieru.

Vote up!
0
Vote down!
0
#70101

bo to wynikało pośrednio z procedury i przepisów dotyczących liczenia głosów.
Ale glejtu na tę okoliczność nie miałem stąd chylę z szacunkiem cylinder w biało - czerwone pasy przed Mufti Turbanatorem wręczając mu za to śledztwo dychę :)
Z moich wyliczeń jednak wynika że to fałszerstwo mogło zmienić wyniki najwyżej o 1% na korzyść jednego i na niekorzyść drugiego z kandydatów co daje nam wynik 48:52, a więc nic nie daje. No chyba, że były jeszcze inne szwindle o których nie wiemy

Vote up!
0
Vote down!
0
#70095

No i widzisz, jakbyś nie drążył tematu i nie ścierpiał połajanek Muftiego, to byśmy tylko podejrzewali. A tak, to niestety już wiemy na 100% że taka możliwość była.

Vote up!
0
Vote down!
0
#70128

Jeżeli z tego co słyszałem, wydano ponad 800tyś.zaświadczeń to specjalna grupa, działająca w komisjach, korzystająca z duplikatów, sporządzając osobne listy, które w trakcie głosowania, mogły być dołączane do raportów, pobranie kart do głosowania i wrzucanie do skrzynek dodatkowo w tysiącach komisji, to oszustwo mogłoby bez problemu przechylić szalę, ale to tylko domysły i spekulacje, bo nikt nie mógł przewidzieć różnicy (jedynie wcześniejsze jakieś tajne sondaże) ale ma to na celu wyeliminowanie takich możliwości. Jednak tegoroczny przypadek tak ogromnego nacisku na pobieranie zaświadczeń, samo w sobie jest podejrzane??? Pzdr.

Vote up!
0
Vote down!
0
#70109

Uspokoję cię. Przeczytaj mój wpis - kalkulacje wyborcze. Nie miało to wpływu przy różnicy pomiędzy kandydatami powyżej 2%

Vote up!
0
Vote down!
0
#70184

opowiedz im jeszcze jak ładnie glosowali Polacy i pięknie liczyli komuniści w [którym to roku] 1946 czy 48.Tak wiec oni wszyscy są nielegalni nawet w/g ich 'przepisów' Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#70115

Nie wiem , co o tym sądzicie? Na liście wyborczej był mój nieżyjący od 30 lat ojciec.

Vote up!
0
Vote down!
0
#70284

Jak wiesz dla komuny pracuja ludzie i po śmierci.To wielkie ułatwienie,bo zgody nie potrzebują. A Lenin wiecznie żywy, a raz zdobytej władzy, nigdy nie oddamy itd.

Vote up!
0
Vote down!
0
#70297

A cóż tu można sądzić? Wielokrotnie pisałem - zróbcie choć minimum.Włóżcie choć odrobinę własnej energii i sprawdźcie na listach czy w waszym pobliżu nie ma "martwych dusz" bo to pole do nadużyć. W końcu to kosztowało tylko rzut okiem na listę. A jeśli coś takiego miałoby miejsce żądać wykreślenia z listy natychmiast. Jeśli to nie pomoże złożyć zażalenie na piśmie do przewodniczącego komisji. I jeśli to nie pomoże zgłosić na policję. Nie odpuszczać i uruchomić "koparę". A teraz to co najwyżej możesz złożyć w tej sprawie protest do SN  (do jutra) bo tyle masz na to czasu. Ale czy go uwzględnią nie wiem bo każdy sposób jest dobry by ten protest uwalić. A że masz do czynienia z "prawnikami" więc możliwości mają większe niz Ty. Reasumując. Daremne żale, próżny trud, kiedy nie pora już na ..... .

pozdrawiam

W. red

Vote up!
0
Vote down!
0

W. red

#70558

Zadam pytanie: czy to jest prawda? Jesli tak, to czy jeszcze mamy demokrację? I czy jeszcze żyemy w Polsce? Czy my jeszcze wogóle zyjemy czy tylko nam się tak wydaje?  Może już wszyscy jestesmy martwi?

Nacisk medialny na zaswiadczenia był wyjątkowy. Znając naszą skłonność do stąpania na skróty nijak nie mogę sobie wyobrazić tych tłumów które stoją w upalnych pomieszczeniach w kolejce po zaświadczenie. Już sam fakt że musimy poświęcić temu swój czas aby dojść / dojechać, potem odstać w kolejce. W sumie zrobiło to ponad osiemset tysięcy ludzi w ciągu kilku czy kilkunastu dni. I wszyscy zostali załatwieni pozytywnie. I nie ma narzekań na tłumy blokujące sprawy innych interesantów? I wszyscy tak skwapliwie posłuchali ytch telewizyjnych apeli. I ta zawsze niewydolna administracja podołała temu zadaniu?  To zdumiewające. Nagle setki tysięcy ludzi przyszło do urzędów, wszyscy z dowodami (i nikt nie zapomniał?), a potem sprawnie jak cholera wszyscy otrzymali te zaświadczenia. I chyba wszyscy pojechali do tego Rewala aby tam oddać swój głos?

Norlmalnie wierzyć się nie chce. Jak w żadnym znanym mi przypadku obyło się bez żadnych problemów i złożeczeń tysięcy (cóż to znaczy w skali prawie miliona) ludzi w kolejkach?  Niech mnie ktoś uszczypnie jeśli śnię. Jescze nigdy nie byłem świadkiem tak masowej akcji przeprowadzonej w tak krótkim czasie tak sprawnie.

Kiedy oglądałem te spoty w TV aż mnie korciło zadać pytanie: Skąd nagle taki nacisk na pobieranie zaświadczeń? Ale jeśli naprawdę tyle ich wydano to znaczy że potencjalnych chętnych w kolejkach było znacznie więcej. Nie wszyscy przecież mieli ze sobą dowód czy inny dokument z adresem i zdjęciem. A zatem optymistycznie licząc było ich około miliona? Cóż za wzorowi obywatele ci moi Rodacy. Wszystko mają zaplanowane i o wszystkim pamiętają. Tylko nijak mi to nie pasuje do obrazu Polaków z jakimi na codzień mam do czynienia.

TU-sk dokonał kolejnego cudu.

Vote up!
0
Vote down!
0
#70322

nie napisałam ,że zgłosiłam Przewodniczącemu Komisji i tata został skreślony z listy. Wielokrotnie czytałam na tej stronie przestrogi ,żeby wszystko sprawdzać i byłam czujna. Spodziewałam się jakichś błędów w moich danych ,ale nazwiska ojca ,który nie żyje od 30 lat -nie.

Vote up!
0
Vote down!
0
#70692

I za to Ci chwała :)

pozdrawiam
W. red

Vote up!
0
Vote down!
0

W. red

#71028