ZRÓBMY POD PAŁACEM POMNIK ZE ŚWIATŁA !!!

Obrazek użytkownika GosiaNowa
Kraj

Jest to tekst z e-mail przysłanego do redakcji bloga pracowniczego Fiatowca z prośbą o publikację.Propozycja wydała mi się godna dyskusji, dlatego ją publikuję u siebie za zgodą właściciela bloga.

Składam propozycję rozwiązania „węzła gordyjskiego” jaki zaplątał się (a raczej został zaplątany) wokół krzyża na Krakowskim Przedmieściu przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie.

Napisałam do Was ponieważ uważam, że każdy obywatel, który ma pomysł, jak pokojowo rozwiązać ten problem powinien się odezwać. Jest wielu mądrych ludzi w naszym kraju. Czasem gospodyni domowa może mieć mądrość, której brakuje niejednemu politykowi.

POMNIK ŚWIATŁA czy też POMNIK 96 ŚWIATEŁ to pomysł, który nie naruszając porządku architektonicznego miasta może być wymownym znakiem dla nas wszystkich. Ci wspaniali ludzie, którzy zginęli na pewno nie chcieliby wojny o sposób upamiętnienia ich śmierci.

Wierzę, że chcieliby po prostu - naszej serdecznej o Nich pamięci. Zawstydzające i bolesne jest to, co z tą pamięcią czasem robimy, jak żonglujemy uczuciami ludzi wciąż jeszcze głęboko tą katastrofą zranionych, bo to dopiero kilka miesięcy... i pewnie długo przyjdzie nam czekać na wyjaśnienie katastrofy, jeśli w ogóle można ją będzie jednoznacznie wyjaśnić.

Może po Waszej publikacji ktoś zastanowi się nad moim pomysłem. Marzę, żeby powstanie POMNIKA ŚWIATŁA było ideą jednoczącą ludzi, łączącą nas, a nie dzielącą tak jak nas niestety podzielił tzw. smoleński krzyż. Pragnę, by pomysłów takich jak mój było więcej, żeby zabrali głos "zwykli" ludzie. Pragniemy spokoju nie bitewnego zgiełku i jedności, nie podziałów.
ZRÓBMY POD PAŁACEM POMNIK ZE ŚWIATŁA!!!

Jest festiwal światła, dlaczego nie mógłby powstać taki pomnik poświęcony ofiarom smoleńskiej tragedii. Może nawet można by nawet zrobić podziemną kryptę, której ściana składałaby się z 96-ciu kamieni z nazwiskami ofiar i mógłby w niej stanąć smoleński krzyż?

Szanowni Państwo w ten sposób krzyż zostałby na zawsze "pod pałacem". Częściowo przeszklony sufit krypty umieszczony nieco nad poziomem placu przepuszczałby światło reflektorów umieszczonych wewnątrz krypty. Największym problemem mogłyby być zejścia do krypty, dla wchodzących z jednej i wychodzących z drugiej strony. Może i to dałoby się rozwiązać.

Jeśli pod placem pałacowym z różnych przyczyn nie można by zbudować krypty, można by chyba zainstalować same światła? Może ktoś zainteresuje się tym pomysłem, może jakiś artysta rozwinie go w twórczy sposób?

Ludzie, wśród nich ja - są całą tą sytuacją zmęczeni.

Trzeba mądrości, by wyjść z tej matni, może właśnie stworzenie pomnika "96 świateł" byłoby jej rozwiązaniem?
Proszę o pochylenie się nad tym pomysłem.

Barbara Targan

Mam na ten temat zwoje zdanie. Napisałam je już w komentarzach na blogu Fiatowca. Tu napiszę później, żeby nie ukierunkowywać dyskusji, do której zapraszam.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Pierwsza, która mi się tu nasuwa, to widoczność takiego pomnika za dnia. Po zmierzchu takie światła były by widoczne, ale w słoneczny dzień?
Taki pomnik musiałby mieć formę słupa światła bijącego z ziemi w niebo. To dość ogranicza możliwości wyrazu artystycznego.
Kolejna, zapewne poważniejsza, to to, iż obecny lokator pałacu po prostu nie chce żadnego pomnika, a więc i dodatkowe oświetlenie przed pałacem zapewne okaże się sprzeczne z koncepcją architektoniczną tego miejsca. Usłużni architekci miejscy i konserwatorzy zabytków już o to zadbają.
M-)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

M-)

#82411

Pomysł zastanawiający. Mogłoby być to coś pięknego i innego niż wszystko dotąd. Tyle, ze byłby to tylko "nocny" pomnik w słoneczny dzień byłby niewidoczny. Myślę, ze tak czy inaczej porządna Tablica upamiętniająca i ofiary i wydarzenia kwietniowych dni jest konieczna.

Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

GosiaNowa

#82416

dni będzie super, jestem za tym całym sercem! Gratuluję inwencji

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#82420

Nie jestem fachowcem,ale wydaje mi się,że to jedna z trudniejszych koncepcji do zrealizowania.Światła owszem.Widzę je jednak raczej jako dodatek do pomnika.Snop światła skierowany pomnik od zmroku do późnej nocy.Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#82700