Przełomu w stosunkach Kościoła z Cerkwią?

Obrazek użytkownika GosiaNowa
Idee

Zajęci wyborami nie zauważyliśmy dość ważnego wydarzenia dla pojednania między narodami Polski i Rosji. Już nie raz Kościół był motorem przemian, że wspomnę I wizytę Jana Pawła II w Polsce i późniejsze powstanie "Solidarności", pojednanie polsko- niemieckie zapoczątkowane przez Stefana kard. Wyszyńskiego i Episkopat Polski słowami - "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie".

24 czerwca w Warszawie w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski zakończyła się wizyta delegacji Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, pod przewodnictwem metropolity Hilariona Ałfiejewa, osoby "numer dwa" rosyjskiej Cerkwi, odpowiadającego za jej relacje zewnętrzne.

Spotkanie wysokiej rangi delegacji Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego z przedstawicielami polskiego Episkopatu miało na celu omówienie warunków pojednania między naszymi narodami oraz wkładu Kościołów w to dzieło.

Zespołowi polskiemu przewodniczył Prymas senior Henryk Muszyński. Przypominał on, że to spotkanie było kontynuacją poprzedniego, które miało miejsce 26 lutego br. kiedy podjęto decyzję opracowania wspólnego dokumentu o pojednaniu.

"Idea dokumentu polega na tym, żeby spojrzeć na historię naszych dwóch narodów z kościelnego punktu widzenia i nakreślić perspektywy na przyszłość. We wspólnych dziejach naszych narodów były karty pełne chwały, ale również karty smutne i bolesne" - mówił abp Hilarion. Przyznał, że "Nie będziemy chyba w stanie wypracować wspólnego spojrzenia na historię ale jako chrześcijanie powinniśmy na nowo przemyśleć tę historię i wezwać nasze narody do miłości, współdziałania i pokoju".

Podczas spotkania obie strony wstępnie rozpatrzyły dwa projekty dokumentu, z których jeden został przygotowany przez Rosyjski Kościół Prawosławny a drugi przez Kościół katolicki w Polsce.

"Uzgodniliśmy jak mamy połączyć nasze wysiłki, aby powstał jeden, wspólny dokument. Teraz będziemy wspólnie go redagować. Mam nadzieję, że gdy będzie gotowy, będziemy mogli go wspólnie podpisać". Jego zdaniem na dalsze prace potrzeba około roku. Nie wykluczył, że ze strony rosyjskiej może podpisać go sam patriarcha Cyryl.

Podobnie wypowiedział się na ten temat abp Henryk Muszyński. "Doszliśmy do wspólnego przekonania, że ten dokument wymaga czasu, nie może być owocem pośpiechu. Musi dojrzewać, żeby odzwierciedlał stanowisko naszych Kościołów".

Najważniejsze w przygotowywanym dokumencie jest pragnienie dania wspólnego świadectwa Ewangelii i bycia znakiem pojednania w dzisiejszym świecie, bo rozdarcie chrześcijaństwa jest dziś prawdziwym zgorszeniem i tylko wspólne świadectwo może być wiarygodne dla wszystkich.

Obie strony przyznały, że wiele rozbieżności spowodowała ocena wspólnej, niełatwej historii."Mamy różne spojrzenia na to, co działo się w naszej historii. Granice państwa polskiego wielokrotnie się zmieniały i takie czy inne ziemie, raz wchodziły w skład państwa polskiego a raz były poza jego granicami. Gdy zaczęliśmy omawiać te zagadnienia, bardzo szybko zrozumieliśmy, że wielu punktach spojrzenia na historię zachodzą miedzy nami podstawowe różnice. Postanowiliśmy, że nie będą one tematem naszych rozmów. Nie powinniśmy omawiać zagadnień politycznych, naszym zadaniem jest ukazać błędy, które nas dzielą i wezwać do wzajemnego przebaczenia i pojednania, aby te błędy już więcej się nie powtarzały" - wyjaśnił abp Hilarion.

Innym spornym punktem rozmów był „prozelityzm" czyli zarzut nawracania na swoją wiarę w stosunku do Kościoła katolickiego.

Wstępna wolą strony rosyjskiej było, aby dokument dotyczył nie tylko kwestii pojednania narodów polskiego i rosyjskiego ale także Białorusinów i Ukraińców, których reprezentantem czuje się Rosyjski Kościół Prawosławny. "Dla Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej jest bardzo ważne podkreślenie tego, że nie jesteśmy Kościołem tylko Rosji, ale większości wiernych także na Ukrainie, Białorusi, Mołdawii i w wielu innych krajach, które należą do terytorium kanonicznego Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Dlatego nigdy nie mówimy wyłącznie w imieniu narodu rosyjskiego" - powiedział abp Hilarion.

Przyznał jednakże "w tym konkretnym dokumencie, ponieważ będzie chodziło o Polskę i Rosję będziemy zwracać się przede wszystkim do narodów polskiego i rosyjskiego".

"W tym punkcie różnimy się w sposób zasadniczy, dlatego że realia są inne w Rosji a inne u nas. Rosja jest państwem wielonarodowościowym, u nas mamy również wiele narodów, ale w sumie jesteśmy pod względem etnicznym jednolici. Mamy świadomość, że problem pojednania z narodem ukraińskim i z Kościołami na terenie Ukrainy jest także ważnym zadaniem Kościoła w Polsce i dlatego prowadzimy bezpośrednie rozmowy z Kościołami tych narodów" - wyjaśnił abp Muszyński.

Poinformował, że wspólny dokument będzie rozpoczynał się preambułą, w której każdy z Kościołów określi swoją własną tożsamość, tak jak sam ją rozumie.

źródło - tygodnik "Niedziela"

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

jest jakieś polsko-niemieckie pojednanie? (Eryka wciąż bryka. Pomijając żarty, wiemy z czym się to łączy...)
A to spotkanie polsko-rosyjskie/katolicko-prawosławne wprawdzie oceniam wysoko, ale... realistycznie. - IMHO Cerkiew wykonała ładny gest pod kątem obowiązującego obecnie pojednania. Nie sądzę, żeby się zgodzili na coś więcej. Nie sądzę też (znając realia rosyjskie), by był to ich samodzielny gest. Chętnie zgodzę się z opinią, że szkaluję świetlane intencje obu stron, ale jednakowoż znajomość tzw. życia po obu stronach rzymsko-bizantyjskiej granicy, każe mi się obawiać, że to jest część przedstawienia pt. Rosja Wam serce na dłoni a Wy, niewdzięczni Polacy, znowu odrzucacie rękę, która Was głaszcze, rujnujecie pokój i zgodę. (Katarzyna Wielka sie Wam nie podobała choć taka światła, ani Aleksander - "Anioł Pokoju", Mikołaja (nie biskupa z Turcji, tylko cara) nie bardzo macie za świętego (w cerkwi jest świętym), teraz batiuszka Putin do Was z sercem na dłoni, Miedwiediewa pogonił na panichidę za Kaczyńskiego a Wy tym gazem łupkowym nam po oczach! - Albo coś w ten deseń.)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#69503

Może być i tak, ale wydaje mi się, ze i tak warto próbować.
Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

GosiaNowa

#69506

po prostu "trzeba i należy" - tu pełna zgoda. - Już choćby dla spokoju sumienia, że w tak ważnej sprawie (wspólne, czyt. skuteczniejsze) dawanie świadectwa, zrobiliśmy cośmy mogli. Jednakowoż nie należy sobie (naiwnie) zbyt wiele obiecywać... Trzeba zachować trzeźwy, zimny osąd całokształtu zjawisk.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#69509

Nie wpadam w euforię tylko informuję.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

GosiaNowa

#69511

to właśnie na tym gruncie. Pamiętamy, że zwierzchnicy Cerkwi nie zaprosili Ojca Św. Jana Pawła II do Rosji, pomimo tak usilnych starań - i przyjaznych gestów - ze strony naszego Papieża.
Po tragedii smoleńskiej... coś chyba drgnęło z tamtej strony. I naród rosyjski, i Cerkiew skłoniły się ku Polsce. Może więc w Rosji wreszcie zaczyna wiać wiatr wolności? Ale tam musi dokonać się jeszcze upadek stalinizmu, bo o ile Niemcy od dawna już nie mają sentymentu do Hitlera, o tyle Rosjanie wciąż wielbią Stalina, co jest koszmarną - i niepojętą - sprawą, biorąc pod uwagę ogrom jego zbrodni wobec własnego narodu.

444Polska.bloog.pl

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

"Nasze miejsce po stronie odwagi bezbronnej" - Jan Pietrzak

#69516

a nawet zgoła mongolskiej:), uwielbienie Stalina jest jak najbardziej logicznym i uzasadnionym:). I nadal uważam, że nie łudź się, nic nie drgnęło, po prostu koniunktura taka. ani Cerwkiew, ani naród nie "skłoniły się ku Polce". Ale że P. Bóg mocniejszy od cara, to już inna sprawa:). W tej nadziei należy (wyzbywając się oczekiwań co do pozytywnego załatwienia sprawy) jednak próbować dialogu. Tylko trzeba przy tym uważać, żeby nas, jak zawsze nie wykolegowano. To jedyne niebezpieczeństwo, jakie tu dostrzegam.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#69544

A propos kosciola to nasunal sie mi Wawel a z nim to wyszperane:http://twitter.com/AndrzejWajda/status/17482861301
Mam zapewnienie, że jeszcze w tym roku uda nam się usunąć z Wawelu grób

Kaczyńskiego.
3:09 AM Jul 1st via TweetDeck
.AndrzejWajda
RT @SlawomirNowak: http://youtu.be/MNqSOvPNn_4 polecam :)
8:29 AM Jun 30th via TweetDeck .Wszyscy wiemy, że pani Clinton przyjechała

wesprzeć Kaczyńskiego. Nie wolno jej wpuścić na Wawel!

.@SlawomirNowak
9:18 AM May 29th via TweetDeck .Kiiedy wreszcie z pomocą naszych przyjaciół odbierzemy TVP nie będzie litości dla partyjnych prawicowych dziennikarzy. Wystrzelamy jak psy. (!!!!!!!)
.@SlawomirNowak Czy Marszałkowi nie zagraża niebezpieczeństwo związane z powodzią.
9:19 AM May 26th via TweetDeck in reply to SlawomirNowak
.Trzeba teraz dotrzeć do środowisk naukowych a oni juz będą wiedzieć co zrobić, żeby nikt więcej o nas żle nie napisał.
6:32 AM May 26th via TweetDeck .Nareszcie! Odzywskaliśmy IPN, teraz prezydent wyznaczy odpowiednich ludzi!
6:29 AM May 26th via TweetDeck .@hanamiyaka Kiedy wreszcie zabierzecie się za tę obrzydliwą gazetę? Trzeba niszczyć całe nakłady. Spalić drukarnie! (!!!!)
6:14 AM May 26th via TweetDeck in reply to hanamiyaka
5:23 AM May 26th via TweetDeck .@hanamiyaka Ten film powinno się spalić na stosie razem z jego twórcami. (!!!!)
pzdr.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Rafal

#69548

Czy jest jeszcze ktoś, kto nie uważa, że mamy do czynienia z przestępcami ?

Przeciez te teksty to SPRAWSTWO KIEROWNICZE i nawoływanie do popełnienia przestępstwa.

Pozdrawiam myślących.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#69552

coś mi to zalatuje prowokacją...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#69553

Fakt, ze malo wlaczam sie do dyskusji(czytam, inaczej mowiac uzupelniam brakujace wiadomosci - nie mieszkam w Polsce), pisanie pozostawiam bardziej kompetentnym, ale na swoj sposob czasami chce pomoc tu piszacym Tak mysle...), lub dopowiedziec cos ze swojej strony w obawie o to, ze cos widze niepokojacego. Podalem linki, tym sie podzielilem. Napisalem tez o tym na salonie24, ale tam mi wyjasniono, ze jest to fake. A mozna bylo tez i tu mnie uswiadomic, przeciez jestescie ekspertami. Nie nalezy
tak pochopnie oceniac. Co tu wiecej wyjasniac... winni musza ja - nie.Pozdrawiam.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Rafal

#69791

ok.
to nie o Tobie, tylko o linkowanym/cytowanym tekście z Twittera. nie tylko Ty wrzuciłeś tę info.

btw nie trzeba być ekspertem czy śledzić s24, żeby na to wpaść.

pozdrawiam serdecznie

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#69813

Kościól Katolicki po soborze II wstąpil na ślepą ścieżkę. Do dialogu potrzeben sa dwie strony, a dialog z judaizmem, cerkwia i protestantyzmem polega na oddawaniu pola, na jednostronnych ustępstwach, maskowanych optymizmem. Nieustanny atak na Kościół żywi sie dialogiem. Tak jak z komunistami nie można się dogadać droga "pokojowej rewolucji, bo oni uznaja tylko swoj jezyk, jezyk przemocy, tak samo z cerkwia, czy judaizmem nie zawrze sie równoprawnej zgody metoda konsyliacji.

Kościół jest atakowany z zewnątrz i od wewnatrz niestety. "Żywa cerkiew" nie zmieni swojego stanowiska do Watykanu obawiam sie.

Pozdrawiam

cui bono

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

cui bono

#69566

W litanii różnych wyznań zapomniał Pan tylko o islamie, który n.b. jest najjaskrawszym dowodem na poparcie Pańskich tez.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#69570

Pełna zgoda. Tym bardziej, że tzw. cerkiew prawosławna w Rosji to po prostu sekta kierowana przez czekistów. Józef Mackiewicz okreslał współczesne mu prawosławie mianem "patriarchatu sowieckiego".

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

-------
http://jaszczur09.blogspot.com/

#69575

Dobrze, że ktoś to głośno powiedział i nie ja. (Swoją szosą na to sforuowanie P. Mackiewicza nie trafiłam! A ono jest dobre, dobre, dobrze powiedziane. Niestety...)
Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#69624

"W cieniu krzyża", ale głowy nie dam. Tym bardziej znamienne, że Mackiewicz sam przeszedł na prawosławie, tyle że prawdziwie prawosławne.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

-------
http://jaszczur09.blogspot.com/

#69702

Kościół katolicki jest rzeczywiście w nieciekawej sytuacji.
Dogadanie się z innymi kościołami to tylko mały i trudny wycinek.
Uważam, że źle się stało, że stanowisko Prymasa w Polsce tak straciło na znaczeniu. Władza w Kościele stała się zbyt demokratyczna - rozmydlona, a to źle, bo mam wrażenie jakby nasz Kościół nie miał głowy.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

GosiaNowa

#69597

Też jestem zdecydowanie przeciwny dzisiejszemu ekumenizmowi.

On tylko podkopuje wiarę katolików w prawdziwość naszej religii, utwierdzając wśród wielu przekonanie, że wszystkie religie są tak samo dobre lub złe i w każdej można się zbawić.

 

Prawdziwy ekumenizm dawniej polegał na nawróceniu wyznawców innych wyznań na Prawdziwą Wiarę czyli katolicyzm.

A dziś to pusty "dialog" dla samego "dialogu", który zaciera i rozmydla różnice między religiami.

 

Dzisiejszy ekumenizm z protestantami jest szczególnie bezsensowny.

Protestantyzm na zachodzie właściwie dogorywa a konając do reszty się ośmiesza legalizacją różnych lewackich ideologii typu "małżeństwa homoseksualne" i "kapłaństwo" kobiet.

 

Jedyne w czym z protestantami można ekumenicznie się dogadać, to w tym, żeby wspólnie położyć się do religijnego grobu i razem wyginąć.

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#69608