Głosuj bez meldunku!

Obrazek użytkownika michalgasior1
Kraj

Termin wyborów prezydenckich daje podstawę do obaw o niską frekwencję wyborczą. Warto się więc zastanowić, jak w pierwsze dni wakacyjnej przerwy zmobilizować i ułatwić wyborcom oddanie głosu.

Pierwsza tura tegorocznych wyborów prezydenckich odbędzie się 20 czerwca, druga zaś zostanie przeprowadzona dwa tygodnie później, 4 lipca. Taki kalendarz oznacza duże prawdopodobieństwo rozczarowującej frekwencji, uwarunkowanej oczywiście wakacyjnym okresem. Co prawda ordynacja wyborcza wskazuje pewne sztywne ramy, które ograniczają możliwość ingerencji w proces wyborczy, ale dzięki kampaniom informacyjnym można z powodzeniem postawić nacisk na alternatywne, jak dotychczas niewykorzystywane, możliwości głosowania.

Według Art. 31 Ustawy o wyborze Prezydenta RP: „Wyborca przebywający czasowo na obszarze gminy w okresie obejmującym dzień wyborów jest dopisywany do spisu wyborców na wniosek, wniesiony najpóźniej w 10 dniu przed dniem wyborów.” Przepis ten daje więc możliwość głosowania w innym niż zamieszkania miejscu. Dla osób, które będą na wakacjach przez czas dłuższy niż 10 dni jest to więc szansa na spełnienie obywatelskiego obowiązku bez konieczności powrotu do „własnej” obwodowej komisji wyborczej.

Jeśli nawet nie jesteśmy przekonani gdzie i jak długo będziemy wypoczywać ,możemy skorzystać z drugiego paragrafu, który dzięki otrzymaniu dwóch zaświadczeń (na pierwszą i drugą turę) daje możliwość zagłosowania w dowolnej komisji na terenie całego kraju.

Podobnie sprawa przedstawia się w przypadku pobytu za granicą. Wystarczy tylko dokonać zgłoszenia do spisu wyborców we właściwym konsulacie, lub pobrać w urzędzie gminy zaświadczenie o prawie do głosowania w KAŻDEJ obwodowej komisji wyborczej.

Rozwiązania wydają się proste, a jednak z różnych powodów nie są wykorzystywane. W dużej mierze ze względu na skomplikowane - zdaniem wielu obywateli - procedury. W praktyce rzecz jest jednak łatwiejsza niż może się wydawać. Warto więc informować i zachęcać, szczególnie w tak wyjątkowej sytuacji. Każdy głos jest ważny, głosuj bez meldunku!

Potrzebne dokumenty i szczegółowe procedury głosowania poza miejscem zameldowania można znaleźć na stronie www.glosujbezmeldunku.pl.

Brak głosów

Komentarze

wszystko ladnie i pieknie. tylko ta akcja jest akcja po. bo oni zdaja sobie sprawe z tego, ze moze im ten termin zaskoczyc.

ja jade do PL i wezme sobie odpowiednie zaswiadczonko

imformowalem ludzi z pis, aby sprawy nie przegapili, mam nadzieje, ze zauwaza potencjal.

Vote up!
0
Vote down!
0
#58816