Andrzej Gwiazda - kopalnia wiedzy

Obrazek użytkownika Leopold
Kraj

Im więcej zna się faktów, tym wyraźniej się klocki układają. Jak w krzyżówce. Gwiazda zna tych faktów bardzo dużo. Poskładał te klocki i doszedł do konkluzji tak prostej, że człowiek dziwi się , że wcześniej sam na to nie wpadł.

http://www.youtube.com/user/JanKaroFelix?feature=mhee#p/u/6/cY49TNxNgAQ

Załączony film to skondensowany skrót najważniejszych wątków ze spotkania z twórcą Solidarności. Całość (1h51') zamieszczona była na portalu pomniksmolensk.pl

Relacja skazanego na publiczny niebyt przywódcy to historia opowiadana z pierwszej ręki, bez pośrednictwa gazetowych publicystów czy profesora Friszke. Dowiadujemy się o różnicy między agenturą operacyjną (t.j drobnych szpiclów), a znacznie groźniejszą agenturą wpływu umieszczoną wewnątrz związku i oddziałującej na jego politykę. A.Gwiazda wyjaśnia nieczytelny dla nas fakt poparcia rządu USA dla prezydentury Jaruzelskiego. Istnienie wielomilionowego, skutecznego ruchu pracowniczego mogło być zaraźliwe i zagrażać interesom wielkiego kapitału i finansjery. Zdaniem wielu historyków (i A. Gwiazdy) „pierestrojka”, czyli odrzucenie niewydolnego systemu gospodarczego, była przygotowywana przez KGB już od 1968r i miała się zacząć w Polsce serią kontrolowanych strajków. Proces ten został jednak zakłócony powstaniem Solidarności zmuszając „reżyserów historii” do wprowadzenia stanu wojennego. W tej optyce zrozumiała jest determinacja i konsekwencja autorów wojny z narodem – nie chodziło o „obronę socjalizmu”, lecz o kształ przyszłych rozwiązań społeczno – gospodarczych w których dotychczasowa partyjna nomenklatura (i agentura) miała nabyć prawa własności do majątku narodowego. W zainstalowanym nam przez tajne służby sowieckiej prowieniencji „liberalnym kapitalizmie” nie mogło być miejsca na taki związek zawodowy jakim była „pierwsza” Solidarność. Gwiazda zwraca uwagę na fakt, że w rozmowach okrągłego stołu brało udział jedynie 4 (ze 104) członków Komisji Krajowej Solidarności. Istniały wówczas legalne struktury związku, jednak Wałęsa uznał, że demokratycznie wybranym delegatom „mandaty wygasły” (dziwnym trafem nie wygasł tylko mandat przewodniczacego!). Reaktywowaną „Solidarność” okrągłostołową tworzono „od góry” z pominięciem demokratycznych procedur wybieralności. Był to więc zupełnie inny związek. Komuniści posłużyli sie „znakiem towarowym” Solidarności (cieszacym sie ogromnym zaufaniem społecznym) do podżyrowania transformacji ustrojowej. Rolę nowego związku najlepiej ilustruje fakt, że przewodniczący Solidarności w rozkradzionej Stoczni Gdańskiej równocześnie zasiadał w radzie nadzorczej...

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Bardzo ciekawy wpis i interesujący film. Dzięki za zwrócenie na niego uwagi.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#224026

Straszne jest to, że dopiero po 23 latach, ktoś chce słuchać Gwiazdy!
Przypominam, że mówiliśmy to głośno już w latach 80-tych!
Przecież nikt nie powie, ze nie widział manifestacji przeciwko Okragłemu stołowi!!!
Ale większość społeczeństwa chciała nic nie robić, pozwoliła by za nich działali Geremek z Wałesą, Michnikiem, mazowieckim itp.
Głosują lemingi na Tuska i Komorowskiego, więc Polak przed i po szkodzie głupi!

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#224036

Ma Pani rację. Ale do prawdy trzeba dojrzeć. W latach osiemdziesiątych byłem zachwycony okrągłym stołem, a manifestacji nie pamiętam. Jeśli obiła mi się wówczas o uszy to zapewne pomyślałem - Polakom nie dogodzi. Potrzebne jest ciągłe tłumaczenie. W końcu któryś argument chwyci. Nie tylko kłamstwo powtórzone sto razy staje się prawdą. Każda rzecz.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#224067

na tym polega siła i skuteczność agentury wpływu. Wierzę, że to doświadczenie nie pójdzie na marne.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#224150

Witam! Nie wiem skąd moja śp.mama to wiedziała,ale kiedy wszyscy skandowali,że bolek to bohater,,,Solidarność" rosła w siłę,ona mówiła,że Wałęsa zdradził.

Pamiętam jak mama strajkowała,Jak nosiliśmy jej jedzenie i jak pewnego dnia powiedziała właśnie o zdradzie bolka.Do dziś nie wiem skąd, to wiedziała.Pamiętam jak wiele osób na nią krzyczało i stukali się w czoło,że jest nienormalna.Dziś wiem,że ona wiedziała,to o czym mówi p.Gwiazda,którego bardzo szanuję.

Dziękuję za link!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#224091

Nie tylko Borowczak hasał na dwu konikach stoczniowych, bo podobnie wyczyniał Adamski, który oprócz szefowania związkowi Solidarność zasiada także w radzie nadzorczej Stoczni Gdynia.
Był też obrońcą prezesa Janusza Szlanty, z którym zwalczał konkurencyjny związek zawodowy "Stoczniowiec".
Razem z zarządem stoczni wyrzucił "Stoczniowiec" do przyczepki kempingowej z terenu Stoczni Gdynia, którą chciał sprzedać Judeo-Katarczykom za WSIe długi Bumara.
To jest ten sam przewodniczący już nie istniejącej Stoczni, którą nadal reprezentował na uroczystościach pod pomnikiem stoczniowców w Gdyni w grudniu 2010 roku gdzie raczył strofował i pouczał buczących.
CUD!
Stoczni Gdynia nie stało, a przewodniczący związku ostał.

Obibok na własny koszt

======================================================

Nunquam sapiens irascitur.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Obibok na własny koszt

#224112

Daani :)

Ciekawe wnioski moga byc z dyskusji z prawnikami o skutkach dla legalnosci umow okraglego stolu,likwidacji NSZZ"S,legalnosci decyzji wladz," i przejecia jej zasobow finansowych,kontroli ntego,co sie z tym stalo,majatku ruchomego i trwalego itd,...w swietlewyroku sadowego ws tworcow stanu wojennego /zorganizowanej grupy przestepczej/ dziarskich staruszkow....macie takie znajomosci, to rozmowa na ten temat moze byc bardzo owocna.;)Nawet z droga do Strasburga. Zorganizowana grupa przestepcza, ktora wywolala wojne z narodem, nie miala mocy ,by wydawac legalne w swietle prawa decyzje w tym zakresie....

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Daani :)

#224183