Sąd za krytykę prokuratora
Rzecznik dyscyplinarny Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie skierował wniosek o ukaranie mecenasa Rafała Rogalskiego.
Chodzi o medialne wypowiedzi adwokata dotyczące działań byłego naczelnego prokuratora wojskowego gen. Krzysztofa Parulskiego po katastrofie smoleńskiej.
Cała sprawa zaczęła się jeszcze w październiku 2012 r., kiedy Okręgowa Rada Adwokacka wszczęła postępowanie dyscyplinarne po skardze, jaką Parulski złożył na Rogalskiego. Prokurator zarzucił pełnomocnikowi rodzin ofiar „uporczywe epatowanie opinii publicznej nieuprawnionymi ocenami oraz wnioskami związanymi z postępowaniem smoleńskim” oraz wybiórcze podejście do sprawy.
Zarzuty dotyczyły medialnych wypowiedzi Rogalskiego odnoszących się do działań prokuratora z 10 kwietnia 2010 roku na Siewiernym, a także do działań późniejszych związanych już z prowadzeniem śledztwa w sprawie katastrofy. Rogalski krytycznie oceniał działalność i samego Parulskiego, i prokuratury wojskowej, określając je „markowaniem śledztwa”.
Parulski jako najwyższy rangą prokurator wojskowy obecny na miejscu katastrofy nie zadbał, zdaniem adwokata, o właściwy nadzór nad czynnościami prowadzonymi przez stronę rosyjską – na potwierdzenie tego wystarczy przykład odnajdywanych wiele miesięcy po katastrofie szczątków ciał ofiar oraz fragmentów samolotu, błędy i zaniedbania w czynnościach sekcyjnych oraz identyfikacyjnych, długotrwały brak zabezpieczenia wraku samolotu, rozbieżności w protokołach z zeznań kontrolerów lotów z wieży, niezabezpieczone nagrania z rozmów między kontrolerami lotów w wieży, brak badań lekarskich kontrolerów lotów po katastrofie (w tym ich trzeźwości), wybrakowana kopia nagrań dźwięku z kabiny pilotów na tzw. czarnych skrzynkach (brak kilkunastu sekund nagrania).
(...)
Casus Olejnika
Adwokat przypomina, że za krytyczną ocenę śledztwa smoleńskiego postępowanie dyscyplinarne miał były wiceprokurator generalny Kazimierz Olejnik. Powodem postępowania był wywiad, w którym zamianę ciał ofiar katastrofy Olejnik ocenił jako „skandal i kompromitację organów państwa polskiego”. Twierdził, że to szef wojskowych prokuratorów (wtedy właśnie Krzysztof Parulski) powinien dopilnować, aby przy sekcjach byli polscy śledczy. A kiedy prokuratura winą za błędne identyfikacje obarczała rodziny, Olejnik tłumaczył, że to prokurator wydaje pozwolenie na pochowanie zwłok i do niego należała decyzja o otwarciu trumien.
(...)
http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/115789,sad-za-krytyke-prokuratora.html
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 281 odsłon
Komentarze
Smoleńsk
30 Listopada, 2014 - 13:53
Jak widac z powyższego wpisu -"państwo zdało egzamin" - jak wieszczył Bredzisław, tylko urządnicy nie zrozumieli mądrości etapu...i tak prokurator Olejnik/ nie najlepsze dziś w kraju nazwisko/ i mecenas Rogalski powinni się cieszyć ,że nie zostali rozstrzelani za kwestionowanie "profesjonalizmu i skuteczności" sitwy "postępu i miłości"...
Yagon 12
Re: Smoleńsk
30 Listopada, 2014 - 17:52
Temat wart oddzielnej notki, która za chwilę.
Pozdrawiam.
contessa
___________
"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński