Hymn narodowy? Kto? Co? Nie wiem!

Obrazek użytkownika Jan Bogatko
Blog

Czy nie za wiele wymagamy? Politycy nie wiedzą, kto napisał tekst hymnu narodowego.

No bo po co? Ważniejsza Oda do radości! Albo międzynarodówka! Politycy II PRL skompromitowali się publicznie. Nie znają hymnu narodowego! Kogo wybieramy?! I po co? Jak ci ludzie mają dbać o interes narodowy, jak na temat hymnu narodowego brak im podstawowego wykształcenia obywatelskiego?

http://wiadomosci.onet.pl/wideo/hymn-polski-co-politycy-o-nim-wiedza,121224,w.html

Słowa hymnu:
1.
Jeszcze Polska nie zginęła,
Kiedy my żyjemy.
Co nam obca przemoc wzięła,
Szablą odbierzemy.

Ref.
Marsz, marsz, Dąbrowski,
Z ziemi włoskiej do Polski,
Za twoim przewodem
Złączym się z narodem.

2.
Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę,
Będziem Polakami,
Dał nam przykład Bonaparte,
Jak zwyciężać mamy.

Ref.
Marsz, marsz, Dąbrowski...

3.
Jak Czarniecki do Poznania
Po szwedzkim zaborze,
Dla ojczyzny ratowania
Wrócim się przez morze.

Ref.
Marsz, marsz, Dąbrowski...

4.
Już tam ojciec do swej Basi
Mówi zapłakany:
"Słuchaj jeno, pono nasi
Biją w tarabany."

Ref.
Marsz, marsz, Dąbrowski...

A dla pana premiera:

http://www.youtube.com/watch?v=oBT36B3MyVs

Post scriptum: …Kiedy Kara Mustafa, wielki mistrz Krzyżaków, szedł z licznemi zastępy przez Alpy na Kraków, do obrony swych posad zawsze będąc skory, pobił go pod Grunwaldem król Stefan Batory. I bitny, nieugięty, twardy jak opoka, zabrawszy z innym łupem chorągiew proroka, gonił przez godzin dziesięć w całym pędzie koni, uciekających wrogów aż do Macedonji.

Tam królowa Pompadur, pani wielkiej cnoty, bawiła go w stolicy przez cztery soboty, a syn jej bohaterski, Aleksander Wielki, darował mu do zbroi dwie złote pętelki. Na północy tymczasem, w jakąś złą godzinę, Marjusz ogniem i mieczem niszczył Kartaginę, potomek zaś jego Tytus, patrząc na to z żalem, od najścia dzikich Franków bronił Jeruzalem.

Wtedy to wśród Sahary, w owym kraju futer, szczepił nową religię sławny Marcin Luter, i pracując gorliwie piórem i wymową, zginął razem z Homerem w noc Bartłomiejową, którą, pragnąc dać uczuć moc swojej tyranji, królowa Marja Stuart wyprawiła w Danji.

August VIII, król saski, wezwał Salomona, sądząc, że z nim niegodną królowę pokona, lecz zdradzony przedwcześnie w złych losów kolei, zaszczycił swą niewolą Przylądek Nadziei. Wenecjanie zaś patrząc nieprzychylnem okiem, zabili go w Meksyku z kapitanem Kokiem.

W tym czasie też Kopernik, wojażer na Wschodzie, robił świetne odkrycia na lądzie i wodzie, objechawszy fraktówką Azję i Afrykę, po tygodniu podróży odkrył Amerykę, a Kolumb z nim zwiedziwszy wszystkie świata końce, orzekł, że koło ziemi obraca się słońce.

Kortez, mąż Izabelli, tatarskiej królowej, powstawał na ten wniosek bluźnierczemi słowy, ale że świat przeczył zanadto upornie, pod swoje panowanie podbił Kalifornię, gdzie Palmerdton, sardyńczyk z książęciem de Konde, przeciwko tyranowi obudzili frondę. Richelieu tam będący na silnej pozycji, zginął pod krwawym mieczem świętej inkwizycji.

Krasicki, ucieszony tą okrutną karą, wynalazł nowe statki poruszane parą, lecz wypędzony z Francji, rodzinnego kraju uczynił z nich użytek na rzece Ałtaju. Herodot, jego przyjaciel, mąż z sercem nie płochem, myślał nad telegrafem, a Bajron nad prochem, i kiedy ich odkrycie było uwieńczone, puścili się nad morzem sukiennym balonem, tam zaskoczeni burzą i straszną zawieją, unieśli się w powietrze żelazną koleją…

Szekspir, król Persji, rozgniewany o to, z kopalń Bochni wydobył prawie wszystko złoto, za nie uformowawszy trzy pułki ułanów, pobił w trojańskiej wojnie walecznych janczarów.

Mieszkańcy wysp Sandwich, schwytawszy go wreszcie, uwięzili w Pekinie, a zabili w Peszcie. W tem przybył od papieża do Dawida goniec i położył na miesiąc, wszystkim wojnom koniec…

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Seiko.Świetne pomieszanie z poplątaniem.Pozdrawiam.10.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Seiko

#338435

Jan Bogatko

...dziękuję.Przypomina mi się pewna polityk,opowiadająca o prezydencie Piłsudskim.

Pozdrawiam,

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jan Bogatko

#338464

Erudycja, Panie Janie, wręcz przygniatająca. Ale myślę sobie, że Pan Premier to wszystko wie jako historyk. Nowe zastępy historyków kształcone w zreformowanym liceum zapewne twórczo rozwiną wymienione przez Pana wątki. Sa już nawet pewne jaskółki, jak choćby w osobie np. młodego pana Stuhra. 

Zwracam też uwagę na fakt, że religia sprytnie zostanie ze szkół wypchnięta od następnego roku. Potem może język polski zostanie okrojony (bo przecież nie będzie książek, skoro zostaną zlikwidowane szkolne biblioteki, to po co tyle tego polskiego) albo będzie sobie można go wybrać jako przedmiot nadobowiązkowy.

A potem bardziej nowoczesne systemy edukacyjne sąsiednich krajów pomogą nam się uporać z naszym zapóźnieniem cywilizacyjnym.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#338441

Jan Bogatko

...nie mogę się wprost doczekać niemiecko-polskiego podręcznika "historii". Ciekaw jestem, czy rozpoczęto już prace nad niemiecko-polskim podręcznikiem języka polskiego. Derdidasy ułatwiłyby zbliżenie w myśl powiedzenia: gdyby nie der, die, das, byliby Niemcy z nas.

Pozdrawiam,

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jan Bogatko

#338465

Być może w podręczniku do historii będą passusy typu:

"W 1944 roku Niemcy w ramach w współpracy transgranicznej pomogli Polakom przygotować grunt znacznych obszarów Warszawy do planowanej rekonstrukcji architektonicznej."

"Minister Spraw Zagranicznych Joachim von Ribbentropp uznał za konieczne uchronić przynajmniej część polskiego terytorium przed inwazją radziecką, co na kilka lat przyniosło spodziewany efekt. Niestety, znacząca część polskiego społeczeństwa opacznie zrozumiała intencje III Rzeszy, co spowodowało szereg nieporozumień i niedogodnośći".

 

Języka polskiego już nauczano po rosyjsku, o czym pisał Stefan Żeromski. Zatem sprawdzone wzorce już są i nie trzeba będzie wdrażać tych innowacji po omacku. Gorzej, gdyby miało tu chodzić o alfabet chiński.

Może jednak uda się wcześniej ustalić wspólną granicę z CHRL. Pamiętam, ze wstępnie zawsze mówiło się o Uralu.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#338489

Ciepło, ciepło ;-). Proszę przeczytać ten wywiad z prof. Nowakiem:
http://wpolityce.pl/wydarzenia/48003-nasz-wywiad-prof-andrzej-nowak-o-podreczniku-do-historii-wydawnictwa-operon-nie-uczyc-z-takiego-podrecznika-bron-boze-wybrac-inny

Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#338496

Jan Bogatko

...ten wspólny "podręcznik" to nie żart,śledzę poczynania na tym polu i nie omieszkam w porę poinformować Państwa o losach dzieła,

pozdrawiam,

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jan Bogatko

#338497

Już przystąpiono do "spłaszczania" języka polskiego biorąc na początek znaki diakrytyczne. Wszak one stwarzają takie trudności obcokrajowcom...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#338614

      Szczególnie tych w nazwiskach i nazwach geograficznych!  

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#338616

Podrzucę coś w duchu podobnym:

dr Josef Mengele  (1911-1971) - niemiecki lekarz i naukowiec, stosujący empiryczne badania, będące niejednokrotnie uznawane za kontrowersyjne; szczyt jego działalności badawczej przypadł na lata 1942-1945; pod koniec II Wojny Światowej, w wyniku nabrzmiałej niekorzystnej atmosfery wokół jego działalności badawczej wytworzonej przez środowiska nie tylko naukowe, wyjechał z Europy, wycofał się z czynnej działalności badawczo-naukowej i osiedlił się na stałe w Ameryce Południowej; mimo krytyki, jego oponenci korzystali z jego dorobku badawczo-naukowego.

Gen. Oskar Dirlewanger (1895-1945) - wysoki oficer armii, weteran I Wojny Światowej odznaczony za bohaterstwo Krzyżem Żelaznym; w okresie II Wojny Światowej dowódca 36 Brygady Grenadierów walczącej na najtrudniejszych odcinkach frontu; zasłyną jako prekursor działań porządkowych i o charakterze policyjnym na zapleczu frontu, stworzył podwaliny dla nowoczesnej analizy przyczyn i rozwoju skutecznych metod rozwiązywania problemów z ludnością cywilną na terenach o przekształconej administracji; zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach w 1945 r.

Kto wie może wkrótce Szumilas i coś takiego nakaże pisać w podręcznikach do... no właśnie do czego? Bo to historią już przecież nie będzie. Nie zdziwię się gdy tak się stanie, wszak jest członkiem Europejskiej Partii Ludowej (jak i całe towarzystwo z PO) wraz z potomkami gestapowców i esesmanów.

Pozdrawiam

HdeS

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

HdeS

#338668

Po zlikwidowaniu mediów polonijnych przyszedł czas na szkoły.
Rządząca z woli narodu agentura wywiązuje się swoim mocodawcom.
"Realizacja planów rządu w 2013 r. może oznaczać koniec tradycji szkół polonijnych!
Narasta zagrożenie związane z perspektywą likwidacji polskiej oświaty poza granicami Polski. Od lat jest ona ograniczana i dyskryminowana.
Szczególnie boli to wobec ochrony mniejszości narodowych w Polsce i finansowania ich oświaty z budżetu państwa, zgodnie z regulacjami międzynarodowymi.
Obecne plany rządu, jakie mają być wkrótce realizowane, a po cichu są od dawna przygotowywane bez przeprowadzenia konsultacji społecznych,grożą całkowitym odcięciem finansowania oświaty polonijnej. Jest to równoznaczne z rezygnacją z zainteresowania Państwa Polskiego losami
setek tysięcy dzieci w wieku szkolnym Polaków czasowo przebywających za granicą."
To fragment dramatycznego apelu środowisk polonijnych

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Leopold

#338474

Jan Bogatko

...pytanie brzmi, na ile się na to godzimy i jak temu jesteśmy w stanie przeciwdziałać.

Pozdrawiam,

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jan Bogatko

#338484

 radek-zdradek idealnie realizuje wytyczne sowietów. To hańba! 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#338535

Język polski już został w liceum okrojony zgodnie z wytycznymi Nowej Podstawy programowej ku oburzeniu nauczycieli i radości uczniów! Coraz częściej odnoszę wrażenie, iż uczę tubylców, europejczyków a nie Polaków właśnie! Wskazują na to chociażby wyniki matur, gdzie najlepiej zdawanym przedmiotem jest język angielski! Hurra, udaje nam się kształcić cudzoziemców we własnym kraju, rekrutujących się z odpolszczonych, odhistorycznionych młodych umysłów. To zaprawdę sukces godny tego rządu i jego oświatowej polityki!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

mika54

#338591

to było z nim tak:
Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego 15 października 1926 r. w okólniku podał czterozwrotkowy tekst hymnu obowiązującego w szkołach. 26 lutego 1927 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ogłosiło te same słowa oraz melodię jako oficjalny polski hymn narodowy i państwowy. Obowiązuje w tej postaci do dziś. W stosunku do pierwotnego wiersza Wybickiego pominięto dwie zwrotki (4 i 6) i dokonano drobnych retuszy. Owe dwie brakujące zwrotki to:
4. Niemiec, Moskal nie osiędzie,
Gdy jąwszy pałasza
Hasłem wszystkich zgoda będzie
I Ojczyzna nasza.
Marsz, marsz Dąbrowski...
6.Na to wszystkich jedne głosy:
„Dosyć tej niewoli.
Mamy racławickie kosy,
Kościuszkę Bóg pozwoli”.
Marsz, marsz Dąbrowski..
W sumie znamy aż 7 wersji "Mazurka". Interesująca nas, jedna z pominiętych 4 zwrotka występuje w dwóch odmianach. Ta druga wersja to:
Moskal w Polsce nie osiędzie,
Gdy jąłwszy pałasza
Hasłem wszystkich wolność będzie
I Ojczyzna nasza.
Marsz, Marsz…
Zwróćcie proszę uwagę, że "Mazurek" jest hymnem dopiero od 1927 roku. Przez te kilka powojennych lat zastanawiano się i dyskutowano nad wyborem. kandydatami - obok "Mazurka" - była Rota, Chorał, Warszawianka, I Brygada, Boże, coś Polskę oraz Hymn do miłości Ojczyzny.
Pozdrawiam :)))
--------------------------
Reszta nie jest milczeniem.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

----------------------------------------------
*Reszta nie jest milczeniem, ale należy do mnie.*
*Ale miejcie nadzieję; bo nadzieja przejdzie z was do przyszłych pokoleń i ożywi je; ale jeśli w was umrze, to przyszłe pokolenia będą z ludzi martwych.*

#338495

Jan Bogatko

...dziękuję za cenne uzupełnienia,

pozdrawiam,

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jan Bogatko

#338500

Ostatnio, na kilku uczelniach zorganizowano coś w rodzaju heppeningów, w wykonaniu oburzonych studentów, co skrzętnie powiązano z Ruchem Narodowym? Heppeningi te, wyrażały sprzeciw wobec wszechobecnej, lewackiej, komuszej poprawności politycznej, kosztem, marginalizacji dekalogu i patriotycznych, narodowych debat, wyrażonych przez odwołanie przez rektorów uczelni, kilku prelekcji działaczy ruchów patriotyczno-narodowych? I teraz, reakcja na takie akcje pokazała, sprzeciw nie tylko salonowców z GW, ale również poprawność siedzenia cicho, niektórych prawicowych mediów? I tak, słuchałem ostatnio dyskusji w Gazecie Polskiej, video, kreowanych na nowe elity, ludzi bez żadnego dorobku: Perejra, człowiek znikąd i syn znanego dziennikarza, publicysty i twórcy nowej telewizji "republika" Bronisława Wildsteina, którego z resztą bardzo cenię, Dawid Wildstein prawdopodobnie, bez krępacji, protegowany ojca, podobnie jak syn Stuhra? Proszę państwa, rozmawiali oni z działaczami Ruchu Narodowego właśnie, Winnicki, Bosak, brutalnie atakując ich za ekscesy na uczelniach, jako szkodliwe dla polskiej prawicy i PIS-u? Skąd moje oburzenie? No właśnie, wydaje mi się, z tego co widziałem, że ten młody Wildstein, to człowiek bardzo niebezpieczny, dla polskiej prawicy niepodległosciowej. Ta jego arogancja, połączona z szyldówką na głowie, której nie raczył zdjąć w czasie rozmowy, brakowało mu tylko różowego szalika, graniczyła z chamstwem i bezczelnością? Wildstein, wiódł prym w atakowaniu, wręcz dyskwalfikowaniu Ruchu Narodowego w Polsce, tak jakby, nie zgadzało się to politycznie z cicho siedzącym, nie reagującym PIS-m, bo taki PIS, siedzący cicho pasuje tym panom z Bliskiego Wschodu? Dostrzegłem w tam pewną dwulicowość i pogardę z jego strony? Według mnie, Polsce i Polakom dla dobra narodu, potrzebna jest porcja radykalizmu, bo bez tego dzisiaj, bylibyśmy już przegrani i nie rozumiem, komu po naszej stronie zależy, żeby opozycja była tylko kontruktywna tzn. siedząca cicho, gdy nam plują w twarz? Panie Janie, być może to nie ma nic wspólnego z pana notką, ale to tylko pozornie. Pzdr.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#338512

Jan Bogatko

...domyślam się,że może mieć wiele wspólnego, zważywszy edukację, a raczej jej brak,

pozdrawiam,

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jan Bogatko

#338523

warto je obejrzeć i wyrobić sobie własne zdanie.

http://vod.gazetapolska.pl/3400-starcie-z-ruchem-narodowym

Pozdrawiam

______________________________________________

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

 
______________________________________________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#338666

stąd nic dziwnego,że p. Robert Winnicki i jego ugrupowanie odżegnuje się od działań wspólnych z okrągłostołowymi uczestnikami i ich partiami!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

mika54

#338592

Notka niezła, jednak trudno mi zrozumieć co robi portret tego zbrodniarza na winiecie? Czy pisząc o niemieckim faszyźmie zilustrujemy go zdjęciem Hitlera?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#338612

    Po co ranić oczy takim widokiem!    

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#338615

jak jest oficjalnie `kiedy`?
Nie raz slyszalem ze wsnie spiwaja poki czyzby to byl blad ceolwy w nauczaniu?
Bravo dla Autora za miszmasz historyczny.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#338626

Często używany w medialnych wypowiedziach zwrot `póki co`, to czysty rusycyzm. Domyślam się, że `póki` w Hymnie u niektórych, właśnie tam ma swoje korzenie.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#338638