O czym milczą media? -

Obrazek użytkownika Jadwiga Chmielowska
Kraj

Rozumiem, że łatwiej znaleźć news - kto kogo zabił i opracować kronikę wypadków drogowych, niż samemu zdobywać informacje. Wystarczy rano „obdzwonić” komendy i sprawdzić - co i gdzie się wydarzyło. Po latach, zaprzyjaźniony rzecznik prasowy nawet sam zadzwoni, wszak lepiej mieć z mediami dobre stosunki. Ktoś kiedyś wymyślił, że ludzi interesuje jedynie durna „wydarzeniówka” - bez znaczenia dla ich życia. I się przyjęło. To, o czym pisały jedynie brukowce, jest specjalnością wszystkich mediów.

Wielu dziennikarzy nie poszukuje tematów ciekawych, nie pisze o inicjatywach społecznych. Świat pokazywany w mediach, to pełen niebezpieczeństw koszmar i wszechogarniająca beznadzieja - bezsilność. Najlepiej z domu nie wychodzić i oglądać durne seriale. No, czasem po kolejnej dawce obejrzanych reklam, wsiąść do samochodu i kupić kolejny nikomu nie potrzebny gadżet w hipermarkecie.

Jakoś media nie wspierają inicjatyw społecznych. Tymczasem ciekawych tematów nawet specjalnie szukać nie trzeba - wystarczy się rozejrzeć.

Mieszkańcy ul. Smolnej w Warszawie założyli „Stowarzyszenie mieszkańców ulicy Smolnej”. Postanowili zrobić coś „fajnego”, nie tylko dla siebie, ale i dla innych mieszkańców miasta. Od czterech lat organizują festiwal muzyczny – „Koncerty urodzinowe”. Zaczęło się od 200 rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Wtedy były to „Najdłuższe urodziny”. Był to maraton chopinowski – grano dzień i noc - w sumie 171 godzin. Dostali wtedy nawet nagrodę Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawa „ Sektor 2010” za najlepszą inicjatywę pozarządową w dziedzinie kultury. Koncert odbywał się w Domu Wspólnoty Polskiej.

Organizowane koncerty prezentują nie tylko muzykę Chopina i klasyczną, jest też jazz i folk.

W tym roku Hanna Gronkiewicz - Walz – Prezydent Warszawy, odmówiła dofinansowania.

Zabrakło pieniędzy na wynajęcie sali koncertowej i honoraria dla artystów, niejednokrotnie laureatów światowych konkursów.

Młodzi ludzie ze stowarzyszenia nie załamali rąk. Nie tylko zaoferowali własną składkę, ale też wpadli na pomysł finansowania społecznościowego. Jest taka strona internetowa wspieramkulture.pl i tam można wpłacić pieniądze. Najniższa kwota to 20 zł., każdy dostaje symboliczną nagrodę. Bank przekaże pieniądze organizatorom jedynie wtedy, gdy wpłynie cała kwota. Jeśli nie da się uzbierać potrzebnych funduszy, następuje automatyczny zwrot pieniędzy na konta ofiarodawców. Niestety, ta dopuszczona prawem metoda finansowania imprez, jest mało znana. Jeśli nie można liczyć na państwo i instytucje powołane by służyć obywatelom, muszą się oni wspierać sami, zwłaszcza, gdy uznają, że inicjatywa jest rozsądna.

W tym roku, od 22 lutego do 1 marca, w ramach „Urodzin Chopina”, planowane są też koncerty w kawiarniach, klubach, restauracjach. Organizatorzy pragną, by Warszawa rozbrzmiewała muzyką na żywo.

Powstała też inicjatywa „Kwartał Muzyczny”. Na stronie kwartalmuzyczny.pl można znaleźć informacje o wydarzeniach muzycznych w Warszawie. Tworzy się ciekawe bazy danych artystów – każdy z nich może informować o swoich koncertach.

Ciekawym wydarzeniem był koncert w hołdzie bohaterom Powstania Styczniowego w „Dworze Sarmata” pod Grodziskiem Mazowieckim. 150 lat temu mieszkańcy Grodziska i Milanówka poszli w bój – pragnęli wskrzesić niepodległą Polskę.

Tu także skrzyknęli się mieszkańcy. Jakiś czas temu założyli: Powiatowy Klub Historyczno-Dziennikarski, Fundację Ochrony Prawnej Inicjatyw Społecznych OPIS, Fundację Rozwoju Obywatelskiego, Stowarzyszenie Solidarność Walcząca Oddział Warszawa. To właśnie te organizacje zorganizowały nie tylko koncert zespołu Jacka Kowalskiego z Poznania, ale też wystawę reprodukcji obrazów Artura Grottgera o tematyce powstańczej. Wiele osób indywidualnych pomagało w organizacji tego dużego przedsięwzięcia. Najbardziej aktywni to: Małgorzata Podgórska-Paciorek, Edyta Żyła, Paweł Kołkiewicz, Roman Ignasiak, Iwona Stawicka-Matela, Malwina Grabowska i Marcin Zawadzki. Malwina Grabowska to młoda dziewczyna, ubiegłoroczna laureatka I Konkursu Historycznego Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych.

Na koncercie była pełna sala, brakło miejsc, dostawiano krzesełka. Organizatorzy twierdzą, że w imprezie uczestniczyło ponad 300 osób. W niedzielny wieczór 20 stycznia, pomimo trzaskającego mrozu, przyjechały całe rodziny. Informacje o tych uroczystościach - 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, były jedynie na lokalnym portalu internetowym www.tugrodzisk.pl i w „Gazecie Warszawskiej” - tygodniku, który zawsze chętnie i bezpłatnie informuje o inicjatywach społecznych.

Na Śląsku, dzięki zdecydowanym protestom wielu środowisk - stowarzyszeń i poszczególnych osób, udało się pozbawić Jerzego Gorzelika – przewodniczącego RAŚ i członka Zarządu Województwa - nadzoru nad muzeami. Jest szansa, że Muzeum Śląskie nie będzie zakłamywało historii. Wrogowie Polski liczyli, że śląskie patriotyczne środowiska nie potrafią się zorganizować i współdziałać. Pomimo prób zastraszania i obrażania przeciwników RAŚ, nie uda się hałaśliwej grupce RAŚ-owców spacyfikować Śląska.

Świat rzeczywisty różni się od tego wirtualnego, funkcjonującego jedynie w mediach głównego obiegu, nazywanego złośliwie „głównym ściekiem”. Ludzie jednak chcą się spotykać, brać udział w ciekawych imprezach, po prostu aktywnie żyć. W domach, przed telewizorem czy ekranem monitora, są po prostu samotni. Ileż można słuchać o perfidnej morderczyni swojego dziecka, z której media „głównego ścieku” robią celebrytkę.

Amerykanie twierdzą, że rośnie społeczeństwo narcystyczne. „Zdaniem amerykańskiego psychiatry Keitha Ablowa, duży wpływ na kształtowanie takich postaw wywierają nowe technologie i media społecznościowe, które sprawiają, że młodzi ludzie nie konfrontują się z realnym życiem, lecz brną w fikcję. Na Facebooku mogą się oszukiwać, że mają setki "przyjaciół", mogą usuwać niepochlebne komentarze na swój temat, lub blokować tych, którzy się z nimi nie zgadzają. Kolekcjonują "lajki", unikając osób i sytuacji, które godzą w ich zawyżone poczucie własnej wartości. Mogą prezentować siebie światu tylko z dobrej strony, umieszczając swoje fotografie - wystylizowane, sympatyczne, sexy lub śmieszne - często obok gwiazd mediów, aktorów, muzyków lub sportowców. Każdy wpis na Twitterze dodaje im nadmuchiwanej powagi, każda wygrana gra komputerowa podnosi ich mniemanie o sobie jako sprawnych kierowcach, strzelcach czy olimpijczykach. W ten sposób prowadzą w "wirtualu" fikcyjne życie, w którym nie stają naprzeciw realnych problemów, a w które angażują się niekiedy bardziej niż w "realu". Budują fałszywy obraz swych realnych możliwości, który musi jednak runąć w zetknięciu z twardą rzeczywistością.(…) Modelowo narcystyczny" jest również portret psychologiczny masowych morderców, którzy popełniali ostatnio zbrodnie w amerykańskich szkołach, strzelając do bezbronnych uczniów i nauczycieli. W ich przypadku odreagowanie frustracji "zranionego narcyza" następowało poprzez dokonanie masakry.” – opisał badania naukowców w USA Grzegorz Górny.
( http://wpolityce.pl/artykuly/44892-naukowcy-w-usa-ostrzegaja-rosnie-pokolenie-narcyzow-a-portret-psychologiczny-masowych-mordercow-w-szkolach-jest-modelowo-narcystyczny.)

A może warto wyłączyć telewizor i komputer - wyjść z mieszkania, zapukać do sąsiada - założyć stowarzyszenie mieszkańców, np. ulicy Długiej i…..

felieton Jadwigi Chmielowskiej http://www.sdp.pl/node/8456

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

No proszę jakie proste a skuteczne rozwiązanie.
Spotykajmy się, organizujmy, zakładajmy, kluby, koła i stowarzyszenia. To o wiele porzyteczniejsze zamiast bulwersować sie wiadomościami o tym, gdzie Oleksy zostawił samochód, jak wygląda dziś Tusk, czy news o transciciolinie marszałkini.
Pozdrawiam
NIEPOPRAWNY INACZEJ

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

NIEPOPRAWNY INACZEJ

#328712

Własnie o to chodzi. Co mnie obchodzi Grocka czy jej poprzednie wcielemie Krzyszyof! Wole kilku ludzi ze stowarzyszenia wysłac do biur poselskich i powiedziec, ze jak zagłosuja jak posłuszne sługi swego szefa to w nastepnych wyborach beda miec nie kampanie a antykampanie przez cały czas do wyborów.
Nikt sie nie zainteresował prawie tym ze w Armenii zrobiono zamach na opozycyjnego kandydata, który by wyrwał Erewań ze szponów Moskwy. To powinna byc dla nas najwazniejsza info dnia!!!!!
No cóz łatwiej podniecać sie szkaradnum wygladem jakiegoś palanta ze sztucznym penisem. Widac ze własnego mu brak i to powinno wystarczyc na cała kadencje!

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#328726

Hm ?

Jakiś klub ? Stowarzyszenie ? Kurs tańca z widłami chociażby ? Hm ?
Hm ?

Poza chodzeniem wkoło i narzekaniem, że nikt nic nie robi tylko pisze "o tym, gdzie Oleksy zostawił samochód, jak wygląda dziś Tusk, czy news o transciciolinie marszałkini", to ja, jak dotąd, nie dostrzegłem fragmentu autorskiej działalności Tańczącego z widłami.

Bo to jest tak.
Jedni mają pomysły, zmysł organizatorski, energię i czas na to by coś wymyślić i zorganizować, a inni nie mają takich zdolności.
Potrafią natomiast rzucić światło na jakiś problem z ciekawszej niż inni perspektywy, zwrócić uwagę na coś co uszło uwadze innych, zrobić grafikę, wymyślić chwytliwe hasło, etc.
To też coś.

Ale Ty w kółko swoje - no weźcie i zróbmy coś wreszcie.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

#329015

Tłumaczyć się nie zamierzam, bo nie ma z czego a poza tym tłumaczą się winni.
Powiem tylko tyle, że każdy orze jak może.
Pracuję właśnie nad neutralizacją i zmianą poglądów mojego najbliższego sąsiedztwa. Z panem redaktorem lokalnego tygodnika (byłym politrukiem w LWP, genetycznym komunistą) prowadzę intensywne rozmowy uświadamiające i instruktarzowe. Widać już pierwsze efekty, coraz rzadziej zamieszcza w swoich felietonach kłamliwe kalki rodem z GW.
Uczę zachowań patriotycznych i moralnych innego sąsiada, obecnie pracownika Muzeum (a prywatnie byłego członka PZPR i notorycznego kapusia). Tu efektów brak, podobno jak donosił tak donosi(niemoralna szuja) tyle że gdzie indziej i na kogo innego. Nie załamuję się jednak bo jest małe światełko w tunelu. Pierwszy raz od początku życia wywiesił biało-czerwoną flagę w dniu 11.11. w swoim oknie.
Indoktrynuje patriotycznie fizycznego pracownika MZO, który głosował ostatnio na PSL ( bo kogo miałem wybrać tłumaczył) - dureń. Naprawianie jego zwichrowanego poczucia patriotyzmu kosztowało mnie już sporo czasu (trudno rozmawia się z durniami).
To takie małe kroczki, jak kropelki rosy, które może w przyszłości dadzą efekty.
A poza działamy w pewnej niepodległościowej organizacji.
A Ciebie AdameDee oczywiście zapraszam również na kurs tańca z widłami, bo widzę, że narzekasz i drepcesz w kółko bez większego sensu :)

ZNIEPOPRAWNY INACZEJ

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

NIEPOPRAWNY INACZEJ

#329105

[quote=tańczący z widłami][...] A poza działamy w pewnej niepodległościowej organizacji.[/quote]

Zatem czapka z głowy. Myślałem, ze tylko marudzić potrafisz ; )

[quote=tańczący z widłami]A Ciebie AdameDee oczywiście zapraszam również na kurs tańca z widłami, bo widzę, że narzekasz i drepcesz w kółko bez większego sensu :)[/quote]

Zależy jakiego rodzaju to widły - kto wie ? Jeśli automatyczne, samopowtarzalne - bardzo chętnie. Jeśli o dużym zasięgu, że tak powiem - wyborowe - to już lecę po bilet ; ) To mogą być widły o nazwie Bor lub Tor:

Gdybym miał wybierać narzędzie do pracy w polu, zdecydowanie byłby to mój typ. Lubię przyrodę, spokój, odpoczynek w pojedynkę, podpatrywanie ludzi przez lunetę ;) Zbyt towarzyski nie jestem - nie lubię dyscyplin grupowych ;)))))

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

#329430

A w mediach głównego nurtu informacja, że oto wkrótce pojawi się nowe z nazwy, a stare z nazwisk, ugrupowanie polityczne Polska Plus. Największe męty polityczne w osobie Palikota, Kwacha i Siwca chcą zagrać na antypolskiej nucie. Program:

-zrzekamy się suwerenności na rzecz federacji. Naturalnie ta integracja będzie zagłaskiwana socjojęzykowymi nowotworami, tak aby nie szokować nas bezpośrednio, choć może się mylę i panowie PKS uderzą z grubej rury, jak to wcześniej w swoich wypowiedziach czynili Sikorski i Palikot

-w osobie tych trzech internacjonałów partia będzie miała oblicze wybitnie antyklerykalne i progenderowskie

-dalsze niszczenie polskiej tożsamości i landyzacja Polski

Zapraszam do pisania programu tego antypolskiego ustrojstwa

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#328749

Jeśli dołączy do nich "Bolek" to ugrupowanie będzie mogło posługiwać się domeną : Polska Plus Ujemny.

NIEPOPRAWNY INACZEJ

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

NIEPOPRAWNY INACZEJ

#328763

do nich intelektualnie. To jest inna półka. Bolek to narzędzie propagandowe, a nie partner do interesów.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Anka1

 

#328838

No tak, partner do interesów z niego kiepski ale za to w latach 70-80 spore szczęście w totka miał a i plusy ujemne to jego zasługa.
Pozdrawiam
NIEPOPRAWNY INACZEJ

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

NIEPOPRAWNY INACZEJ

#328851

ponoć eksluzywna prostytutką jest. Ktoś bezczelnie i nielegalnie upublicznił jej dane. I to jest to "skrzywdzili panienkę", dawniej to inaczej takie nazywali.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#328783

Carmina

Mnie obchodzi Grodzka i jej poprzednie wcielenie gdyż ona będzie pobierała jako wice marszałek sejmu, z moich pieniędzy wynagrodzenia, diety. Dla mnie jest ważne kto reprezentuje Polaków w parlamencie, w jaki sposób, jak się tam dostał , czy wyborcy wiedzieli kim jest ten Pan czy ta Pani wybierając , czy też zostali wprowadzeni w błąd.

Mnie bardzo obchodzi jak to się stało,ze ktoś kto służył w aparacie propagandy , czy przymusu państwa totalitarnego, żył pasożytniczo na koszt społeczeństwa, został  posłem, a  teraz kłamliwie jest przedstawiany   jako prześladowana mniejszość, aby dalej żyć świetnie z moich podatków. Dlaczego za pomocą manipulacji tworzy sie obraz osoby godnej współczucia, gdy tysiące ludzi chorych napradwdę godnych współczucia jest usuwanychn z przed oczu publiczności aby nie psuć dobrego image władzy?

Wszelkie incjatywy lokalne sa chwalebne ale obok a nie zamiast.  Nie powinny prowadzić do odwrócenia się od polityki, do pozostawienia naszych spraw, w rękach niszczycieli, zamknięcia sie w swoim małym swiecie. O to dokladnie chodzi władzy. Bo Pani Gronkiewicz Walz marnotrawi nasze pieniądze. Jak dalej tak pójdzie to zostaniemy bankrutami i nawet po 20 zł na te szlachetne incjatywy nie bedzie skąd wziąć. Musimy władzy patrzeć na ręce, wymagać rozliczania się z naszych pieniędzy.

Mnie interesuje wszystko co robią , jak robią , politycy bo to ja ich utrzymuje, oni pozbawiają mnie znacznej cżęści moich pieniędzy zabierając mi je pod przymusem w postaci podatków, w zamian nie dając świadczeń, na ktore to swiadczenia te podatki powinny być przeznaczone.

Nie interesuje mnie sprawa Madzi, czy setki innych głupstw, plotek , wiadomości z prywatnego zycia celebrytów etc.

Ale mnie interesuje wszystko co dotyczy spraw, pieniędzy publicznych , działania każdego szczebla władzy etc.

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Carmina

#328767

Pani pyta jak to się stało, że ktoś kto służył w aparacie propagandy, czy przymusu państwa totalitarnego, został posłem. A no tak to się stało, że podobne "ktosie" w liczbie kilku milionów, wybrali w wyborach na przedstawiciela swojego człowieka.
Ja akurat nie zamierzam tracić czasu an śledzenie aferek w stylu ile zarabia ten czy inny poseł lub marszałek i skąd wziął samochód wart 300.000. Jeśli to dla Pani takie ważne i ciekawe, to musiałaby Pani prześledzić życiorysy i osiągnięcia biznesowe z 300 posłów, bo mniej więcej tyle tam łotrów i kanalii.
Pani niech zajmie się poszczególnymi aferkami i zda na relację. A ja kładę na tych szmaciarzy laskę i mówię po prostu WSZYSCY BYLI CZERWONI I ICH PRZYDUPASY WON !!

Pozdrawiam

NIEPOPRAWNY INACZEJ

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

NIEPOPRAWNY INACZEJ

#328817

Trzeba budować nowe elity. Nie wyłonisz ich inaczej niż w działaniu. Inaczej Grocką zamieni się na jakąś Nocką, Ludzie z problemami osobowosciowymi nie moga dzialać w polityce. Jak nie poznamy ludzi sprawnych i uczciwych to znowu wybierzemy posłów = osłów i radnych bezradnych!
Pojedyńczo nic nie zrobimy w grupie tak.
Nie pisałam, że nie należy się intresować otaczajacym swiatem. Ale nie ekscytowac sie tym

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#328834

narod polski jest oglupiony do nieprzytomnosci, a przy tym leniwy, tak to jest smierdzace leniwe kołtuństwo, (Napewno sa tacy, którzy widzą co się dzieje). Niestety  większość czeka tylko ze ktos za nich wywalczy wolnosc, niepodleglosc, ze ktos za nich wyrzuci rudego i jego mafie za morde, rozliczy zlodziei i mordercow, zdrajcow i judaszy. I jeszcze pytanie, w kim widzi pani te elity? jedne juz przyjechaly na ruskich czolgach w 1945, Stalin przywiózł nam cały rząd, teraz rzadza ich synowie i wnuki. Elity polskie z krwi i kosci lezą w Katyniu, Ostaszkowie, Starobielsku i wielu innych znanych i nieznanych miejscach kaźni. A jeśli juz sąsiadowi który uczciwie pracuje trochę lepiej się powodzi najlepiej - pod....lic, ze jakieś lody po boku kręci, a co?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#328979

Elity sie wyłaniaja w każdym pokoleniu. Ludzie nieprzecietni, o cechach przywódczych, potrafiacy coś robic dla społecznosci. Najpierw pokaż kim jesteś a potem trzeba takiego namawiac do większych działan
Teraz rządzą ci którzy nie tylko zglaszaja sie na ochotnika ale i rozpychaja łokciami.

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#329012