Ukradli już wszystko gęstsze od powietrza?

Obrazek użytkownika R.Zaleski
Blog

Wczoraj Ernst& Young ogłosił wyniki badań nadużyć gospodarczych w biznesie, głównie korupcji - Global Fraud Survey 2012. Zajmujemy ósmą od końca pozycję na 43 badane państwa.
Wg nich wśród polskiej kadry managerskiej ¾ nie wierzy w skuteczność ścigania korupcji.
Tendencja wzrostowa korupcji jest stała i trudno odwracalna twierdzą badacze.
„Wyniki te są znacząco gorsze niż w minionych latach. Dodatkowo, Polska niekorzystnie wyróżnia się w porównaniu zarówno do Europy Środkowo-Wschodniej jak i świata (gdzie odsetek menedżerów zainteresowanych nieetycznymi praktykami jest blisko dwukrotnie niższy).” Czytamy na stronie E&Y o kolejnym sukcesie ekipy jeszcze nami rządzącej. Wnioski są podobne jak w niedawnym badaniu wspomaganym przez UE. Brak efektywnej walki z korupcją. Jej szybki wzrost był oczywisty już po zwolnieniu Kamińskiego.
Nastąpiło u nas odwrotne zjawisko, niż opisywane przez specjalistę z Banku Światowego, dotyczące Mediolanu w latach 90tych. Po skandalu we Włoszech, który spowodował wymianę całej elity politycznej. W ciągu 2-3 lat według TI w Mediolanie nazywanym Triangopoli, czyli łapówkowym miastem „ koszt budowy miejskich kolei za kilometr spadł o 52%, kilometra metra o 57% a budżet na budowę nowego portu lotniczego o 59%.” U nas obecnie buduje się droższe autostrady niż na zachodzie Europy, mając tańszą robociznę i nie potrafi się nawet rozliczyć z podwykonawcami, zastosować właściwych technologii, ani wykonać ich jakościowo.

„Wielkiej”, politycznej korupcji towarzyszy wg V. Tanzi Wzrost inwestycji publicznych w PKB, spadek efektywności inwestycji, spadek wydatków na inne cele jak np. edukacja czy zdrowie. Wypisz, wymaluj zjawiska, których doświadczamy w ostatnich miesiącach. A to dopiero początek płacenia rachunków za wynik kilku ostatnich wyborów.
Albo to: „ekspertyzy są pełne informacji o drogach które trzeba było naprawiać zaraz po otwarciu”
Generalnie inwestycje są większe niż potrzeby, droższe, czasem nigdy nie używane.

Wielkie projekty były tworzone, nie ze względu na potrzeby ludności ale np. powodem było podniesienie wartości okolicznej ziemi, posiadanej przez polityków.„Wysoka korupcja jest tam, gdzie jakość infrastruktury jest niska”. U nas jest jej jakość jest bardzo niska.
Gdy korupcja rośnie, istnieje też korelacja ze wzrostem kosztów płac w sektorze rządowym.

http://www.blog.ey.pl/audytsledczy/global-fraud-survey-2012-prawda-o-naduzyciach.html
Corruption, public investment and growth Vito Tanzi Hamid Dawoodi
http://niepoprawni.pl/blog/2334/korupcyjny-blitzkrieg-kierunek-ukraina
http://niepoprawni.pl/blog/2334/antykorupcja-w-polsce-%E2%80%93-okres-rozbiorowy

Brak głosów

Komentarze

Bardzo trafnie ujął to Pan w całość i podzielił się z nami tym co istotne.

Dodam od siebie, że w tej chwili w Polsce (po zwolnieniu Kamińskiego) obserwujemy (jesteśmy świadkami i ofiarami procederu) zjawisko opisane w książce "Historia mafii" Marie-Anne Matard-Bonucci. Polecam.

Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#258169

"Historia mafii" pewnie kiedyś taka książka powstanie o ostatnich latach. Mam nadzieję, że niedługo i na podstawie materiałów procesowych.

Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#258204

... ale w różnych okresach trwania IIIRP ciężko było na 100% wskazać konkrety.
W Polsce rządzi mafia.
Taka autentyczna.

Bywało różnie - w apogeum mogło się zdawać, że to może jest bigos rozmaitych koterii, będący słabą i łatwą do opanowania brzegową patologią (szczególnie w okresie schyłkowego SLD).

Ostatnie pięć lat jednak sprawiło, że należy całkiem poważnie myśleć o mafii par excellence - twarze, formacje to tylko rosnąca lub malejąca siła wpływów jednych "rodzin" nad innymi.

Jądrem wszystkiego jest słabe państwo podporządkowane sporej organizacji przestępczej o wielu twarzach i szerokich wpływach.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

Vote up!
0
Vote down!
0

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

#258529

"Ostatnie pięć lat jednak sprawiło, że należy całkiem poważnie myśleć o mafii par excellence - twarze, formacje to tylko rosnąca lub malejąca siła wpływów jednych "rodzin" nad innymi."

Tak chyba trzeba do tego podchodzić.

Vote up!
0
Vote down!
0
#258862