Wrzesień 1939 - pamiętamy !

Obrazek użytkownika Tezeusz
Kraj

1 września 1939 roku o godz. 4.40 bombowce niemieckiej Luftwaffe rzuciły bomby na bezbronne miasto Wieluń ( zginęło niemal 1200 osób, cywili, w mieście nie było żadnych jednostek wojskowych). Niemiecka agresja na Polskę rozpoczęła najbardziej krwawy i najstraszniejszy konflikt zbrojny w dziejach ludzkości...
Dużo silniejszy i lepiej przygotowany pod względem technicznym wróg od pierwszych godzin walki natrafił na zdecydowany opór polskiej armii i ludności cywilnej.

Warto też zaznaczyć, że na tym ostatnim kierunku u boku Niemiec od pierwszych minut wojny walczyło 50 tys. żołnierzy wojsk słowackich.

Rozpoczęty zbrojny konflikt miał mieć niespotykany dotąd charakter, co zapowiadało przemówienie Adolfa Hitlera do wyższych rangą oficerów i dowódców wojskowych, w którym rozkazał bycie bezlitosnym wobec żołnierzy WP i ludności cywilnej. Zgodnie z tymi rozkazami wojska niemieckie rozpoczęły wojnę totalną. Oprócz mordowania z powietrza wspomnianego na początku Wielunia około 5.00 rano we wsi Szymankowo esesmani zabili 21 kolejarzy i inspektorów celnych (przed śmiercią zdążyli przestawić zwrotnice i ostrzec polskich saperów o agresji, dzięki ich postawie mosty prowadzące do Tczewa zostały na czas wysadzone w powietrze).

Również tego dnia 19. Dywizja Pancerna dokonała mordu na cywilach we wsiach Zimnowoda i Parzymiechy. Takich mordów na jeńcach i cywilach (w których masowo uczestniczyli miejscowi obywatele polscy niemieckiego pochodzenia często zorganizowani w formacjach Selbschutzu).

Niestety w konsekwencji nacisków aliantów, którzy do samego końca nie chcieli prowokować III Rzeszy, strona polska nie zdążyła w pełni przeprowadzić mobilizacji swoich wojsk. Mimo tego Niemcy nie zdołali zaskoczyć Polaków, którzy bacznie obserwowali przygraniczne ruchy wojsk. Co więcej 1 września nie przyniósł agresorom spodziewanych sukcesów. Atakowana z lądu, morza i powietrza Wojskowa Składnica Tranzytowa na Westerplatte wbrew niemieckim oczekiwaniom postawiła długotrwały opór. Planowane na 15 minut opanowanie budynku Polskiej Poczty w Gdańsku przerodziło się w całodzienne walki (obrońców Niemcy zamordowali na terenie starej strzelnicy przy lotnisku we Wrzeszczu i w tym samym miejscu pogrzebani. Jednym z kierujących egzekucją był SS-Sturmbannführer Max Pauly, ówczesny komendant obozu koncentracyjnego Stutthof (w roku 1946 skazany został on przez Brytyjski Trybunał Wojskowy na karę śmierci przez powieszenie).

Natomiast pod wsią Mokra kawalerzyści płk. Juliana Filipowicza podczas wielogodzinnej bitwy pokonali 4. Dywizję Pancerna gen. Georga-Hansa Reinhardta. Tak zdecydowany opór niósł z sobą wysokie straty i nie mógł trwać długo. Był jednak niezbędny, aby udowodnić Francji i Wielkiej Brytanii, że Polska nie cofnie się przed Niemcami i że godzina realizacji zobowiązań sojuszniczych ostatecznie wybiła...Niestety, ofensywy na zachodzie polski żołnierz we wrześniu 1939 roku nie doczekał...

Żródło :

https://dzieje.pl/node/43699

https://www.facebook.com/510850475774114

 

 

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.5 (głosów:7)

Komentarze

Cześć i Chwała obrońcom ojczyzny z września 1939r. Pamiętamy

"Dnia 1. września, roku pamiętnego, wróg napadł na Polskę z kraju sąsiedniego.." 

To kolejny materiał zapraszam jutro.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

Tezeusz

#1642847

31 sierpnia 1912 roku urodził się Jan Piwnik „Ponury”, cichociemny, partyzant AK z rejonu Gór Świętokrzyskich i Nowogródczyzny.

Kawaler Złotego i Srebrnego Krzyża Virtuti Militari oraz dwukrotnie Krzyża Walecznych.

Chwała Bohaterom!

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

Babies Lives Matter
White Lives Matter

#1642849

SABATON - 40:1 

2.30 min...........porównanie sił zbrojnych.........

Ps. wybrałam tę wersję, dostępną na youtube,........ dobrze by świat mógł  / na pewno , nie lemingi....naiwna nie jestem /

poznać Polskich Bohaterów !

Cześć i Chwała Bohaterom !

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

Emil Cioran: "Stróżka stawiająca sobie pytania na temat sensu życia jest filozofem bardziej aniżeli historyk filozofii".

#1642963

„Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić, jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć, jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić, nie można zdezerterować.”-

JPII

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Babies Lives Matter
White Lives Matter

#1642974