Wyszli masowo na ulice
Pamiątkę ustanowienia Najświętszego Sakramentu obchodzi Kościół w Wielki Czwartek. „Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, która wyrosła z adoracyjnego kierunku pobożności eucharystycznej rozwijającej się na Zachodzie od przełomu XI i XII w., przeżywana jest w czwartek po uroczystości Trójcy Świętej. W Polsce jako pierwszy polecił obchodzić to święto bp Nankier w diecezji krakowskiej w 1320 r. Podczas odnowy liturgicznej zamiast tradycyjnej nazwy święta Bożego Ciała wprowadzono nową nazwę: uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa".
Jezus powiedział uczniom: "Jam jest chleb życia. Kto do Mnie przychodzi, nigdy pragnąć nie będzie. (...) Jam jest chleb, który z nieba zstąpił. (...) Ojcowie wasi jedli mannę na pustyni i pomarli. To jest chleb, który z nieba zstępuje: kto go spożywa, nie umrze. Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało za życie świata". (...)
Procesje Bożego Ciała w dekanacie dzierżoniowskim, podobnie jak w całej Polsce, rozpoczęły się uroczystymi mszami św. Bezpośrednio po Eucharystii, wierni wyruszyli ze świątyni w procesji eucharystycznej, zatrzymując się przy czterech ołtarzach. Przy każdym ołtarzu odczytywano stosowny fragment Ewangelii nawiązujący do tematyki Eucharystycznej. W pochodzie liturgicznym Najświętszy Sakrament, chorągwie i poczty sztandarowe oraz parafianie szli za krzyżem procesyjnym. Wierni dali świadectwo swojej wiary. W tym roku szli z hasłem: Panie Jezu dziękujemy Ci, że jesteś z nami Ciałem i Krwią Swoją. W przemarszu ulicami miast i wsi wzięły udział również grupy i wspólnoty katolickie działające w parafiach. Procesje zakończyły się błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem, modlitwą za Ojczyznę i odśpiewaniem pieśni "My chcemy Boga, Panno Święta". Masowy udział parafian w procesjach to ważne świadectwo trwania Polaków w wierze i tradycji chrześcijańskiej. Tak długo, jak będziemy przywiązani do Boga i tradycji, tak długo będzie istniała Najjaśniejsza Rzeczpospolita.
- Blog
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 2907 odsłon
Komentarze
Tego święta bali się nawet komuniści
26 Maja, 2016 - 23:01
Procesje Bożego Ciała w moim rodzinnym Zamościu na Roztoczu zawsze zamieniały się w strojne, radosne i przemożne manifestowanie, żywego przywiązania naszego narodu do Boga i tradycji. Tu jest właśnie nasza siła i tu są źródła naszej dumy oraz właściwie wielkość naszego narodu. Tego święta bali się ruszyć nawet komuniści, wiedzieli bowiem że rekacja społeczeństwa na ewentualny zamach komuny na to święto może być nie do przewidzenia. I Polacy wciąż idą ulicami polskich miast i to cieszy i zawsze dodaje nam nadziei.
Sławomir Tomasz Roch
Procesja w Tarnowie
26 Maja, 2016 - 23:41
Dziękuję za komentarz
27 Maja, 2016 - 07:04
Dziękuję za piękny fotograficzny komentarz z Tarnowa. Zapraszam do zapoznania się z relacją z Dzierżoniowa: http://krs-dzierzoniow.pl/strony/bc16.html
Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...
Diecezja Tarnowska
27 Maja, 2016 - 09:50
jest wyjątkowa i świeci przykładem całej Polsce
hobo