AMBERIF PO RAZ OSIEMNASTY

Obrazek użytkownika sigma
Blog

Historia powstania bursztynu brzmi trochę jak baśń.
W górnym eocenie, jakieś drobne 40 milionów lat temu, na obszarze współczesnej Skandynawii rozpościerał się ląd gęsto porośnięty lasem sosnowo-dębowym z dominującą żywicodajną sosną Pinus succinifera . Zresztą są i tacy, którzy twierdzą, że było to drzewo w rodzaju akacjowca, jako że w owej okolicy panował klimat subtropikalny, a w tym klimacie sosny nie bywają. W owym to czasie na miejscu obecnej Europy falowały ciepłe wody Morza Tetydy. Z puszcz tej skandynawskiej Fenno-Sarmacji żywica spływała biegiem rzeki Eridan i osadzała się w jej delcie – dokładnie tam, gdzie dziś znajduje się Zatoka Gdańska.
Zaleznie od tego, co się do tej żywicy przyplątało - tworzyl się tam bursztyn w gamie od jasnożółtego do brunatnego, lecz zdarzał się i mlecznobiały, niebieski, zielonkawy, bezbarwny, czerwony i czarny.

Około miliona lat temu klimat się zmienił na wręcz odwrotny – zapanowała epoka lodowcowa i pokłady bursztynu zostały wypłukane przez rzeki płynące pod lodowcem.

Ponieważ podobny scenariusz miał miejsce w innych epokach i innych miejscach świata – z żywicami pochodzącymi od innych drzew – mamy około 60 gatunków bursztynu.
Najstarsze z nich pochodzą z utworów dewońskich w Kanadzie; najmłodsze, nie zaliczane zasadniczo do bursztynów są znajdowane w Ameryce Południowej, Afryce, Australii i Nowej Zelandii (kopal).

Bursztyn znany był pod różnymi nazwami:
sukcynit – to jego nazwa geologiczna, pochodzi od succinum – sok, żywica drzewna;
Grecy nazywali ten kamień elektron (ηλεκτρον), co oznacza świecący i błyszczący;
Rzymianie nazywali bursztyn lyncurium, czyli mocz rysia, albowiem według legendy złocisty kamień powstał ze skamieniałego moczu tego drapieżnika;
Egipcjanie nazywali bursztyn sokal;
Arabowie anbar, ponieważ zapach pocieranego bursztynu kojarzył się z zapachem ambry;
Persowie nazywali kamień karuba – złoty rabuś;
Słowiańska nazwa jantar została przejęta od Litwinów, a ta od fenickiej nazwy jainitar – żywica morska.
Nazwa "bursztyn" pochodzi od niemieckiego bernstein (kamień, który się pali)

Ten nasz bursztyn z wybrzeża Bałtyku zyskał największą sławę i aby go zdobyć przedsiębrano wyprawy szlakiem bursztynowym na północ.
Pierwsza z dróg zaczynała się w Akwilei nad Adriatykiem, jednym z rzymskich centrów rzemieślniczych bursztynnictwa. Wiadomo, że szlak wiódł początkowo z Wiednia (Vindobony) przez Brno, dalej przez Bramę Morawską, następnie skręcał na północ i szedł przez Kłodzko, Wrocław, Kalisz (Calisię/Kalisię), Konin (Setidavę), po czym brodem przechodził przez Wisłę w Otłoczynie koło Torunia i przez Bydgoszcz i Świecie prowadził do Gdańska.

Drugi szlak, morski wiódł przez Morze Śródziemne i Słupy Herkulesa (Gibraltar) w kierunku Ulitma Thule, czyli końca świata. Dopłynąwszy do litom electra czyli bursztynowego brzegu (a były to brzegi współczesnej Jutlandii) kupcy dalej lądem wędrowali do Gdańska.

Pierwsi byli jednak Fenicjanie, którzy już 1000 lat wcześniej wyprawiali się w okolice Jutlandii po jantar. Od brzegu Morza Czarnego płynęli w górę Dniepru, przez Dźwinę, Prypeć i Wisłę aż nad bałtycki brzeg. Tę drogę najczęściej też wybierali Etruskowie i Ligurowie. Dopiero w III w p.n.e. pojawili się na tym trakcie Rzymianie.

Gdańsk był od zawsze ośrodkiem europejskiego bursztynnictwa. Nic więc dziwnego, że to jedno z najbogatszych miast północnej Europy upatrzył sobie chciwy Zakon Krzyżacki.
14 listopada 1308 roku Krzyżacy opanowali miasto podstępem i wyrżnęli wielu jego mieszkańców paląc ich domy. Wydarzenie to przeszło do historii, jako "rzeź gdańszczan".
Po rzezi nastąpił upadek rzemiosła bursztynniczego w Gdańsku. Krzyżacy ogłosili monopol na bursztyn. Nikomu bez zezwolenia nie wolno się było zajmować zbieractwem, czy obróbką jantaru. Zabierany rybakom bursztyn wysyłano morzem do Brugii i Lubeki albo drogą lądową przez Lwów do krajów Wschodu, gdzie był w wielkiej cenie. Odbieraniem bursztynu zajmowali się specjalni urzędnicy krzyżaccy. Za przestępstwo ukrywania lub nielegalnej obróbki bursztynu skazywano na śmierć przez powieszenie.
Olbrzymi majątek Zakonu Krzyżackiego pochodził własnie z bursztynu.

Ten smutny okres historii Gdańska trwał ponad sto lat. Dopiero po bitwie pod Grunwaldem, komtur krzyżacki opuścił Gdańsk, a Gdańszczanie zrównali jego zamek z ziemią.

Najsłynniejszym dziełem gdańskich bursztynników była Bursztynowa Komnata. Stworzono ją na zamówienie króla Fryderyka Wilhelma I, który umieścił ją w swym pałacu Mon Bijou.

Na szczęście chwała gdańskiego bursztynictwa nie przeminęła. Wczoraj otwarto jedną z dwóch najsłynniejszych wystaw bursztynowych na świecie – Amberif. Po raz osiemnasty.
W teatrze na Ołowiance miałam przyjemność oglądać otwierającą Amberif 2011 Galę Bursztynu i Mody. Jest to wytworne widowisko złożone z pokazów ubiorów i biżuterii, które w większości zostały specjalnie zaprojektowane na tę okazję. Często stają się one inspiracją dla tych, którzy interesują się trendami w rozwoju mody jubilerskiej. W tym roku motywem przewodnim zarówno konkursu jak i gali było – STORY TELLING, czyli narracja. I tak mieliśmy opowieść pt.Pachnidło, gdzie nieprzewidzianą furorę zrobiła jedna z modelek – golden retriever w przepieknej kolii bursztynowej. Mieliśmy historie pt.Współczesna Zbroja, Tango, Blooming-Metamorphosis, Korozja, Gwiazdy Heweliusza i wiele innych.

Potem nastąpiła ceremonia wręczenia nagród. Amberif Design Award.
W konkursie Amberif Design Award 2011 uczestniczyło 79 autorów z 12 krajów, którzy nadesłali łącznie 101 prac. Oceniało je międzynarodowe jury w składzie: prof. Daniel Kruger z Uniwersytetu Sztuki i Wzornictwa w Halle, przewodniczący jury; Beate Klockmann, projektantka biżuterii z Holandii, Zbigniew Kraska, dyrektor Galerii Sztuki w Legnicy i Fabrizio Tridenti, projektant biżuterii z Włoch.
Nagrodę główną, 10000zł, ufundowaną przez Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza otrzymał Gisbert Stach, Niemcy.
Nagrodę Bursztynową, czyli drugą, ufundowana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników - 2 kg bursztynu - otrzymał Piotr Tołkin, Gdańsk, Polska
Nagrodę Srebrną, czyli trzecią, ufundowana przez S&A - 2 kg srebra otrzymała Anna Szewczyk - Ciesielska, Elbląg, Polska

Przez cztery dni trwania 18. Międzynarodowych Targach Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich AMBERIF spodziewać się można wizyty – jak to bywało w poprzednich latach – około sześciu tysięcy właścicieli sklepów jubilerskich, hurtowni i galerii sztuki z czterdziestu państw świata W Targach bierze udział 460 wystawców, m.in. z Belgii, Czech, Finlandii, Francji, Indii, Lichtensteinu, Litwy, Malty, Niemiec, Turcji, Włoch, Węgier i Polski.
Program Targów obejmuje cykl seminariów o szerokim spektrum tematów ważnych dla znawców i miłośników jubilerstwa i bursztynnictwa.
Szczególnie fascynująco zapowiada się seminarium gemmologiczne, które organizuje Stowarzyszenie Rzeczoznawców Jubilerskich we współpracy z Wysoką Radą Diamentów z Antwerpii.

W naszym zgrzebnym świecie brzmi to jakoś tak nierealnie.
Ale miło pomyśleć, że mamy jeszcze jakiś skarb, którego nam nie zagrabiono.

Brak głosów

Komentarze

Nawet tu znalazłem co mnie zasmuciło. Fakt, że nasza polska nazwa JANTAR została zastąpiona pochodzącą z niemieckiego nazwą BURSZTYN. Czy my naprawdę musimy wszystko małpować?

----

Ciężko wyznać: Na taką miłość nas skazali, taką przebodli nas Ojczyzną... Z. Herbert

Vote up!
0
Vote down!
-1

Jesteś Polakiem? Zastrzeliłbym się, gdyby w moich żyłach płynęła inna krew. W. Łysiak

#142418

kaja

"Pawiem narodów byłaś i papugą..." Te gorzkie słowa wieszcza wciąż są aktualne, niestety.

Kocham jantar. Mam pierścionek z zatopionymi trzema muszkami, który dostałam od Mamy.

W jantarze zaklęty jest blask i ciepło słońca.

pozdrawiam

kaja

Vote up!
0
Vote down!
-1

kaja

#142431

kaja

jantar oczywiście.

Vote up!
0
Vote down!
-1

kaja

#142432

Tak, nie ma piękniejszego klejnotu. Ale się wczoraj napatrzyłam!
a w kwestii źródłosłowu - jantar jest pochodzenia fenickiego ;)
Pozdrawiam serdecznie

Sigma

Vote up!
0
Vote down!
-1
#142437

Słowiańska nazwa jantar została przejęta od Litwinów, a ta od fenickiej nazwy jainitar – żywica morska. Czyli w sumie świadczy to raczej o wyjątkowym zasięgu mody na bursztyn poprzez tysiąclecia - bo żadna z tych nazw nie jest słowiańska
Pozdrawiam

Sigma

Vote up!
0
Vote down!
-1
#142436

że słowianie przybyli nad Bałtyk ze wschodu podbijając żyjące tu ludy. Nie znali jantaru i przejęli od nich nazwę.

----

Ciężko wyznać: Na taką miłość nas skazali, taką przebodli nas Ojczyzną... Z. Herbert

Vote up!
1
Vote down!
0

Jesteś Polakiem? Zastrzeliłbym się, gdyby w moich żyłach płynęła inna krew. W. Łysiak

#142475

nic nie potwierdza-

"Nie znali Jantaru" - skąd to przekonanie?
Czy zdaje sobie Szanowny Kolega jaki zasięg oddziaływania miały 'Krzemionki" albo skąd przybył "brąz" na tereny dzisiejszej Polski?

Proszę nie szafować pochopnie wnioskami -
ten "wschód" to geograficznie czy coś pośrodku może w rumbach przybliżyć (jak nie wiadomo z jakiego obszaru).

Vote up!
0
Vote down!
0
#142481

http://www.amber.org.pl/page/bursztyn/inkluzje/
inkl_6.htm
Daję linka na znane i sławne inkluzje - sa tam ptasie pióra, ale całego ptaka nie mają.
W kwestii zasięgu - Krzemionki Opatowskie to krzemień pasiasty i poniżej zasięgu lodowca. Linia krainy jezior i zasięg sosny by okreslił granicę zasięgu jw.
Pozdrawiam

Sigma

Vote up!
0
Vote down!
0
#142513

Ptaka nie mogą mieć - bo nie ma :)
Ktoś kto miałby taki okaz - niech zakłada konto z siedmioma zerami :)

"W kwestii zasięgu - " to tylko sugestia jak bardzo rozwinięty był handel"dalekosiężny" w epokach .

"Brąz" pochodził z siedmiogrodu (ten przy bursztynowym szlaku)-
i tu też mamy na terenie Polski wyrażne granice .

Krzemień z opatowa - tysiące kilometrów .

Początki Państwa Wielkopolan czy Małopolan -należy przesunąć o wieki jeśli nie milenia.
Stąd moje oburzenie na "pewnych" naszych korzeni.

Vote up!
0
Vote down!
0
#142520

Niewątpliwie, póki tu był lodowiec, nas tu nie było, bo strasznie bysmy sie ślizgali ;)
W językach słowiańskich widać ślady prajęzyka hindi. Zresztą wszyscy byli w owej epoce mniej lub bardziej koczowniczy.
Tym niemniej bursztyn mogli zacząć wydobywać/znajdować dopiero jak lód ustąpił
Pozdrawiam

Sigma

Vote up!
0
Vote down!
0
#142509

http://dzieci.mos.gov.pl/Gdy,kamienie,byly,zywe,397popup.html
"Calisię/Kalisię), Konin (Setidavę), po czym brodem przechodził przez Wisłę w Otłoczynie koło Torunia "-

Ziemia mlekiem i modem płynąca - warsztaty i faktorie .
Szlak ochraniany a miejsca etapowe co 30 km.
Forma organizacji bardzo sprawna - dla przykładu w miejscu Rąbin(Inowrocław) spichlerz mieścił 70 ton ziarna.

W czasach gdy "słońce było bogiem "
W czasach 'Cywilizacji Kruszy Zamkowej"

Vote up!
0
Vote down!
0
#142445

Dla mnie niezwykłe jest to, że bursztyniarstwo przez wieki wciąż jest (i musi być na szczęście) fachem rzemieslniczym, jednostkowym, artystycznym, prywatnym
Nie wiem, czy jest coś,co można porównać z chwilą, kiedy przy szlifowaniu spod kory wyłania się klejnot
Pozdrawiam

Sigma

Vote up!
0
Vote down!
0
#142451

to racja.
Moje "Okorowane" czekały na lepsze czasy -
Lepszych nie będzie, niech pozostaną w skórkach tak jak je "bozia" stworzyła.
Zierając "jakieś tam minerały" - zaczynam żałować ich .
Ile pięknych okazów zostanie wyrzucone na zwykły śmietnik.

Dziękuje za wpis - szczerze zazdroszcze udziału w takich wydarzeniach .

Vote up!
0
Vote down!
0
#142457

Sama się sobie zazdroszczę ;)
To jest piękne hobby
A "zwykłe" kamienie też zbieram wszędzie, gdzie jestem wywołując zdrową podejrzliwość celników ;)
Pozdrawiam

Sigma

Vote up!
0
Vote down!
0
#142462

i podziękowanie na ciekawy post.

Vote up!
0
Vote down!
0
#142456

Dziekuję pięknie i pozdrawiam

Sigma

Vote up!
0
Vote down!
0
#142463

http://wiadomosci.ekologia.pl/ciekawostki/Odkryto-zloza-fioletowego-bursztynu,6194.html

 

tu o złożu w ok.Parczewa

http://www.amber.org.pl/page/bursztyn/geologia/geol_2.html

otoczak 3.25 kg więcej http://art-srebro.pl/allegro/bursztyn/zloza.html

Bursztyn na Kurpiach

http://www.kurpie.com.pl/index_pliki/page0002.htm

http://www.interklasa.pl/portal/dokumenty/r115/_private/Bursztyniarstwo%20(Poprawione)%20K.P..htm

 

Jak rozwinąć hobby

  http://www.studiaperiegetica.pl/pub/8_4_2010.pdf

Przepisy prawne

http://www.umsl.gov.pl/iow_zarz.html

Jak to widzą inne nacje

http://www.amber.com.pl/zasoby/surowiec-bursztynowy/item/732-wydobycie-i-klasyfikacja-surowca-bursztynowego

Inkluzje w bursztynie

http://www.amber.org.pl/page/bursztyn/inkluzje/inkl_2.htm

Podobno.

W czasie budowy Portu Gdynia - odkopano okaz z zatopionym ptakiem.

Vote up!
0
Vote down!
0
#142468

Ho, ho, kopalnia wiadomości! Zaraz się zabiorę za linki. Dziękuje bardzo i pozdrawiam

Sigma

Vote up!
0
Vote down!
0
#142479

Kopalnie Salomona - w formie papierowej (to są żródła!)
Fotek z prywatnego zboru maszyna nie przyjmuje.

Vote up!
0
Vote down!
0
#142484

Ależ to musiała być potężna rzeka ten Eridan, skoro bursztyn zaniosła aż na południowy brzeg morza do delty parczewskiej
Dziękuję za szalenie ciekawe wiadomości.
Wielka szkoda, że maszyna nie przyjmuje fotek z prywatnego zbioru;(
Pozdrawiam

Sigma

Vote up!
0
Vote down!
0
#142519

Najbardziej znaną deltę, ciągnącą się od płw. Sambijskiego aż po rejon Gdańska, posiadała płynąca z północy przez gęsto zalesione tereny hipotetyczna rzeka Eridan. Niebieskawe osady jej delty ("niebieska ziemia") zawierają największe ilości bursztynu. Z tego złoża pierwotnego bursztyn został rozwleczony m.in. po całej Polsce w okresie lodowcowym

http://www.historia-naturalna.gda.pl/lasy_bursztynowe.html

Jak widzisz jest i miejsce na delty inne .

Złoża ukraińskie i parczewskie.

 

Vote up!
0
Vote down!
0
#142527

walczyć z globalnym ociepleniem w tym eocenie! Subtropikalny klimat w Skandynawii...ciekawe kto wtedy dostawał Noble za walkę z ociepleniem...

Vote up!
0
Vote down!
0
#142528

Było wesoło:) zaczęło się od "Imprez" :))))) 55,8 miliona lat wstecz :)

eocen priabon
37,2 (± 0,1) mln
 
helwecka[1]
 
pirenejska[1] barton
40,4 (± 0,2) mln
lutet
48,6 (± 0,2) mln
iprez
55,8 (± 0,2)
Vote up!
0
Vote down!
0
#142536

http://pl.wikipedia.org/wiki/Paleoce%C5%84sko-eoce%C5%84skie_maksimum_termiczne

Vote up!
0
Vote down!
0
#142537

No i popatrzcie - i komu to szkodziło?
A jakie niskie mieli rachunki za ogrzewanie.
I na wakacje nad ciepłe morza koralowe mieli o rzut kapciem. Ech, łza się w oku kręci
Pozdrawiam

Sigma

Vote up!
0
Vote down!
0
#142538

http://pl.wikipedia.org/wiki/Prawalenie

Vote up!
0
Vote down!
0
#142539

Dziekuję. No proszę, wieloryby z nogami - pętające się po lądzie. Chętnie bym to zobaczyła ;)
Kilka lat temu grzebiąc z przyzwyczajenia w kamyczkach nadbrzeżnych wiślanych znalazłam skamielinę prakoralowca. Pozdrawiam

Sigma

Vote up!
0
Vote down!
0
#142541

musiał się poturlać :) z południowej Polski
załączma linka na geostanowiska g.śląska
http://www.geosilesia.pl/408,geosilesia__podzial_administracyjny.html
albo wycieczki geologiczne(polecam virtual)
http://geoportal.pgi.gov.pl/css/images/wwg_zachelmie/index.html

Vote up!
0
Vote down!
0
#142544

I pewnie się przeturlał z nurtem wisły.
A w tym torfie, w którym wykopywano baseny przy budowie Gdyni znajdowano takie bursztyny, że oko bieleje
Pozdrawiam

Sigma

Vote up!
0
Vote down!
0
#142547

toś nasza :) hobbistka :)

Dla większości to abstrakcja - jak można zachwycić się kamieniem (dla nas to okaz)

Jeszcze o kopalnym koralu (koralowiec to zwierzę) - najpiękniejsze(jakie widziałem) okazy pochodzą z usa
http://www.tygodnikodadoz.com/ElzbietaStapel/Koral.html

Vote up!
0
Vote down!
0
#142556

O bursztynach można tomy ;)
Najpiękniejsze korale to ja widziałam podczas nurkowania w na St.John's
Póki co, chyba muszę iść spać, bo padnę, a jutro tzn.dziś też dzień. Dobranoc ;)
Pozdrawiam

Sigma

Vote up!
0
Vote down!
0
#142559

Jak wynika z badań, wzrost poziomu dwutlenku węgla i temperatury na przełomie paleocenu i eocenu, czyli 56,3 miliona lat temu, spowodował przyspieszenie ewolucji lasów deszczowych. Co ciekawe, wskutek globalnego ocieplenia przybywało więcej nowych gatunków roślin niż ich znikało - informuje pismo Nature.

Czy taki scenariusz może się powtórzyć?

Badania nad tym zagadnieniem prowadził zespół naukowców pod kierownictwem Carlosa Jaramillo, paleobiologa ze Smithsonian Tropical Research Institute w Panamie. Naukowcy przeanalizowali tzw. Maksimum Temperaturowe Paleocen-Eocen (PETM). W czasie 10-20 tys. lat temperatura na świecie wzrosła o 3-5 st. C. i wzrosła ilość dwutlenku węgla. Takie warunki ocieplenia panowały przez około 200 tysięcy lat.

Jak takie drastyczne zmiany klimatyczne wpłynęły na ziemski ekosystem?

Aby dowiedzieć się, w jaki sposób te dawne zmiany klimatyczne wpływały na rośliny lasów deszczowych, zespół Jaramillo analizował skamieniałe pyłki roślin pochodzące z odwiertów geologicznych podłoża skalnego lasów deszczowych Kolumbii i Wenezueli.

Badania wykazały, że ważne rodziny roślin, jak Myrtaceae, do których należy m.in. eukaliptus oraz Passifloraceae - passiflora - po raz pierwszy pojawiły się podczas właśnie maksimum temperaturowego sprzed 56 mln lat. Tropiki były wtedy obszarem największego zróżnicowania gatunkowego na świecie.

Wyniki badań oznaczają, że dla tropikalnych lasów deszczowych największym zagrożeniem jest nie wzrost temperatury i poziomu dwutlenku węgla, ale wylesianie – podkreśla Jaramillo.

(ew/pap)

Vote up!
0
Vote down!
0
#142550

szklarniowego wiadomo,że niekiedy w celu zintensyfikowania wzrostu roślin podwyższa się sztucznie stężenie CO2 w atmosferze szklarni.

Vote up!
0
Vote down!
0
#142553

Zgadza się, CO2 jest korzystne dla rozwoju roślin ale z tego, co pamiętam, to my raczej zdążamy w stronę następnego zlodowacenia
Pozdrawiam

Sigma

Vote up!
0
Vote down!
0
#142554

 
 
 
Można tam znaleźć dużo więcej.
 
Pozdrawiam.
Vote up!
0
Vote down!
0
#142546

Jak na razie raz tylko wybrałam się po sztormach północno-wschodnich na Wyspę Sobieszewską i gorączka złota - w porównaniu z bursztynowa, w jaką wówczas popadłam - to jest drobiazg niewart wzmianki ;)
Pozdrawiam

Sigma

Vote up!
0
Vote down!
0
#142549

http://www.geologia.org.pl/geologia_bursztyny.html

Vote up!
0
Vote down!
0
#142557

http://www.redbor.pl/wyprawy/lokalizacje/jaroszow.htm

Jest wiele miejsc występowania .

w XIX w - wybierano bursztyn z dna jezior Wielkopolski - min. Gopło.

Vote up!
0
Vote down!
0
#142558