MIT NUKLEARNEGO BEZPIECZEŃSTWA ZAHAMOWAŁ ROZWÓJ ROBOTYKI

Obrazek użytkownika sigma
Blog

Japońscy inżynierowie stworzyli cudowne roboty udające pieski oraz jeszcze cudowniejsze roboty udające ludzi, ale nie stworzyli robotów do prac w razie katastrofy nuklearnej

Główną przyczyną hamującą rozwój robotyki jądrowej w Japonii jest wszechobecny mit o bezpieczeństwie energetyki jadrowej.

17 marca, sześć dni po katastrofie w elektrowni atomowej Fukushima 1, przez dyplomatyczne kanały dotarł do Waszyngtonu list z prośbą o amerykańską pomoc.

Przede wszystkim proszono USA o roboty, a szczególnie takie, które mogłyby usuwać zniszczone elementy oraz robić pomiary promieniowania, a także o urządzenia, które mogłoby wstrzykiwac wodę do reaktorów.

Lista ta została skonsultowana z TEPCO, Nuclear and Industrial Safety Agency, a także ministerstwami i agencjami japońskimi.

- To była prośba o pomoc. Japonia zdała sobie sprawę, że sami nie dadzą sobie rady z kryzysem - skomentował ten list ktoś z Ministerstwa Spraw Zagranicznych USA

Od tej chwili przeciwdziałano kryzysowi również przy użyciu technologii USA.

Pierwszy robot, który wszedł do budynku reaktora, gdzie było wysokie promieniowanie, był to PackBot produkcji USA. Japońskie roboty, uważane za najlepsze na świecie, nie nadawały się do pracy w tak cięzkich warunkach.

Masahiro Sakigawara, przewodniczący Technologicznego Centrum Robotów Przyszłości przy Instytucie Technologii w Chiba powiedział: - PackBot jest produkowany masowo jako robot do prac podczas akcji zbrojnych na terenach wojennych. Roboty japońskie, których jest kilkadziesiąt modeli, mają kompletnie odmienne, wąsko specjalistyczne funkcje.

Ostatnia decyzja, aby przeznaczyć robota Quince, który został w zaprojektowany w Instytucie, to pierwszy przypadek skierowania robota japońskiej produkcji do elektrowni jądrowej Fukushima 1.

Jednak przygotowanie tego robota do działań praktycznych, mimo że wygrał on już kilka światowych konkursów w przedostawaniu się przez gruzowisko – oznacza konieczność wydania jeszcze do niego instrukcji obslugi oraz sprawdzenie, czy jest on w stanie pracować w warunkach silnej radioaktywności. To wszystko wymaga cza

- Dotychczasowa praca japońskich robotyków koncentrowała się na projektowaniu robotów o jednej, wąskiej specjalizacji – powiedział Yoshihiko Nakamura, profesor uniwersytetu w Tokio. – Japońscy robotycy nie są dobrzy w łączeniu kilku specjalizacji, ani w dostosowaniu robotów do jakichś praktycznych celów.

Podobnie wygląda historia instalacji dekontaminującej radioaktywną wodę .

Urządzenie zaprojektowane przez Japan Atomic Energy Agency w Tokai, w prefekturze Ibaraki, wytrąca radioaktywne cząsteczki poprzez parowanie. Urządzenie to ma być zdecydowanie lepsze, aniżeli instalacja dekontaminująca francuskiej firmy Areva użyta w elektrowni Fukushima 1.

Jednak Hirofumi Nakamura uważa, że zanim będzie można użyć japońskiego urządzenia w elektrowni jądrowej Fukushima 1, upłynie kilka miesięcy. Tymczasem tam niezbędne jest urządzenie dekontaminujące teraz.

Główną przyczyną hamującą rozwój robotyki jądrowej w Japonii jest wszechobecny mit o bezpieczeństwie energetyki jadrowej.

Nakamura twierdzi, że zarówno rząd, jak wynalazcy czują się nieswojo, jeśli mają się zająć projektowaniem „dla celów militarnych” lub „do celów katastrof nuklearnych”.

- Rząd bezustannie zaznaczał, że elektrownie jądrowe niczym nie zagrażają mieszkającym w pobliżu ludziom. Tym samym nie zamierzał zachęcać do jakichkolwiek projektów związanych z ewentualnością katastrofy nuklearnej.

Wysoki urzędnik ministerstwa, który wolał pozostać anonimowy, zdradził, że to wpływy TEPCO na rząd sprawiły, że temat zwalczania katastrofy nuklearnej stał się tematem tabu.

- TEPCO jest za dużą firmą, aby rząd nie był podatny na jej wpływy. Żaden projekt, którego nie aprobowała TEPCO nie mógł być promowany.

Japonia zaczęła pewne działania w razie katastrofy nuklearnej po wypadku w Tokai w 1999 roku. Ministerstwo wówczas zwane Ministerstwem Przemysłu i Międzynarodowego Handlu przyznało 3 miliardy jenów na zaprojektowanie robotów do tej wąskiej specjalizacji. W półtora roku zaprojektowano sześć robotów.

Jednak grupa ekspertów, w której gronie byli m.in.przedstawiciele atomowego lobby uznała, że nie nadają się one do praktycznego użycia z powodu, między innymi, bardzo wolnej pracy. Po czym dalsze prace zostały zaniechane.

- A przecież można ich było użyć po pewnych poprawkach. Poza tym najistotniejsze było, aby te technologie były dalej opracowywane – mówi Takahisa Mano, szef placówki badawczej, Manufacturing Science and Technology Center, która zaprojektowała owe roboty.

Inni eksperci zauważyli tylko, że nie było rynku zbytu na roboty pracujące w warunkach katastrofy, gdyż elektrownie jądrowe nie miały najmniejszego zamiaru ich kupowac.

opracowane na podstawie:

http://search.japantimes.co.jp/cgi-bin/nn20110609f1.html

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Nie zamówią, ani nie zbudują. Pomimo tak koszmarnej katastrofy jak ta w Japonii, lobbyści nadal będą zachwalać, jaka ta energia atmowa bezpieczna. A w razie jakbyśmy się wychylali z tym gazem łupkowym co go mamy wg Amerykanów na co najmniej 300 lat pokrycia naszych całkowitych potrzeb, to trzepną HAARPem nowe trzęsienie ziemi, aby przywrócić nas do Tusko-serwilizmu, w razie jakbyśmy z niego nieopatrznie wyszli.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-1
#163976

Super wpis Sigmo, dzięki! - Obrazuje parcie na kasę. Miał być rozwój - jest rozbój. Widać dzieje się tak wszędzie, gdzie dotarł socleberalizm.
Mitem jest świat, który usiłują tworzyć.

Ciekawe, jak wpisze się w obraz kilku ostatnich miesięcy - ta, póki co skromna jak na skalę wydarzeń - dzisiejsza manifestacja w Tokio?:
http://stooq.pl/n/?f=472915

Nie wszyscy, na szczęście, zajmują się konstruowaniem cybernetycznych laleczek spełniających rolę Koła Gospodyń Wiejskich.

Pozdrawiam serdecznie:-)
~drago

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-1
#163979

Ów niezamierzony taniec na lodzie i wyjście z honorem z utraty równowagi pokazuje, że chłopcy w laboratoriach nie śpią, a faktycznie pracują. Pierwsze wrażenie było takie, że dwóch facetów wykonało skłon i splotło ramiona, a ktoś na plecy wrzucił im bagaż. Czasami wiara w zdolności ludzkie bywa nieprzesadzona.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-1
#164002

Ja też w pierwszej chwili myślałam, że to dwóch ludzi udaje robota;)Fajny im wyszedł kopytkowiec
Pozdrawiam serdecznie

Sigma

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-1
#164030

Bolek ze śrubokrętem się zabrał za montowanie drugiej Japonii i jak to Bolkowi - zostało mu trochie śrubków, czy też zabrakło, nieważne - w każdym razie z tego, czego nie miał, albo mu zostało - nie wybudował nam drugiej Japonii. Z czego wypadałoby się raczej cieszyć - kontekście ostatnich wydarzeń. Wybudował nam za to drugą komunę. I nie widzę w tym nic śmiesznego.

Wracając do tematu: - Co się może jeszcze zdarzyć w Japonii?
Wystarczy przejrzeć, ot tak - co się już zdarzyło:
http://niezalezna.pl/search/node/Fukushima

Mam nadzieję, Sigmo, że będzie możliwość porozmawiania o tym, o czym ledwie napomknęła, jak zwykle niezawodna, Pani Teresa Bochwic w takim oto krótkim wpisie:
http://niezalezna.pl/11229-czy-poslowie-mysla-jak-glosuja

Serdeczności zasyłam

~drago

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-1
#164069

Dzięki za linki.
Kiepsko z nami, jeżeli jedynym powodem do radości będzie to, czego z lenistwa lub głupoty lub obu razem, co najbardziej prawdopodobne, n i e wykonali rządzący nami bandyci Pozdrawiam serdecznie ;)

Sigma

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0
#164116

"instalacji dekontaminującej".

slowko :

contamination (ang) = zanieczyszczenie, skazenie promieniotworcze;

Czy nie mozna uzyc tam polskiego slowa, ktore juz istnieje ?

- uzdatnianie

- neutralizowanie

- odkazanie

zamiast wymyslac jakiegos ANGLO-dziwolaga

"dekontaminujące" ?

Ja wiem, ze mozna "wysiasc z cary i isc na korner po ham lub bire "

tylko po co w  takim stylu ?

Dziekuje za uwage i pozdr

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#164093

Dziękuję za uwagi.Swego czasu przyuczona zostałam na zajęciach z OC (Obrony Cywilnej) (dla osób sprzed tej epoki wyjasniam -OC było to obowiązkowe wojsko dla studentek oraz studentów o obniżonej kategorii), że jesli chodzi o bomby atomowe etc sprawy obowiązuje słowo "dekontaminacja". "Odkażanie" przy skażeniu biologicznym. Uzdatnienie oznacza w ogóle doprowadzenie do możliwości spożycia, co raczej tu w grę nie wchodzi. Neutralizacja nie pasuje konotacyjnie - przy doprowadzaniu skażonej radioaktywnością wody do rozumu stosuje się metodę wytrącania radioaktywnych cząsteczek z wody- ich się po prostu nie da zneutralizować ;)
Pozdrawiam

Sigma

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#164114