Wróćmy na jeziora...

Obrazek użytkownika nasza szkapa
Świat

 

Szanowni czytelnicy,

ze względu na znakomity tekst p. Marka Mojsiewicza - "Oszustwo wyborcze w Austrii Kandydat prawicy to też oszust", gdzie poruszył rcy- ciekawy temat "Wojna o pieniądż", postanowiłem dołączyć to również tutaj i teraz, poniżej:

 

Wróćmy na jeziora...

Multi-kulti , kryzysowy - Zielony Tydzień - Grüne Woche Berlin’2016 

Niemcy zeszli do podziemia? Na piwo, za 1 euro. Rosja wyautowana. Restrykcje za Kreml i zielone ludziki na Ukrainie.  Maroko  krajem partnerskim. Islam 99,6%, chrześcijaństwo 0,2%. Hala 18. Skromne, a ładne stoiska, pokaźnej ilości. Wejścia na Messe-Targi; krótkie kolejki po bilety, rewizje osobiste, ochrona. Za gł. Wejściem - Holandia, jak zwykle. Rój kwiatów, pomidorów i wiatrak kozłowy.  Stau na Brandenburgii. Sami swoi. Mała Białoruś, z dużym sercem. Хало Сергей! Hala 26: Węgry górą! Bravó Magyarország!

 

Dekompozycja stoisk Polski schmäckt. Hala 11.2. Śliwowica 72%, monopolka, nalewki i likiery. Cztery browary. Sanacyjne piwo z Winnicy: Polska. Cena piw: 3-4 euro za 0,5 l. Zakąski na zimno i gorąco. Śliczna ceramika ręczna. Klienteli jak na lekarstwo. Celnicy w akcji. Dotkliwe kary. Rotes Kreuz (Czerwony Krzyż) w ciągłym ruchu. Inne, polskie stoiska, solo na innych halach (m.in. hala 1.2 Planet Food). Niezależni, samorządni. Stoiska rządowe: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi i wojewódzwa, jak zwykle. Obrazowo. Serwis, oszałamiający.

 

Wstęp historyczno-poznawczy

 

40 lat minęło i jeden dzień...,  – kiedy po raz pierwszy, zaliczyłem światową imprezę targową, w skrócie Grüne Woche – Zielony Tydzień. Polska w 1976 zajmowała całą halę. Przepiękny był widok. Bilet kosztował 7 DEM. Teraz 14 EUR. Oficjalnie, obecny kurs 1 EUR (29.01.2016) wynosi 1,95883 DEM. Zgadzają się więc, ceny biletów (7,14 DEM = 14,00 EUR). Zarobki, wtedy i teraz, to inna bajka: Ca 2000 DEM = 1000 EUR. Porównowania kosztów tzw. koszyków socjalnych, minimum socjalnego i minimum egzystencji, nie radzę. Szkoda nerwów, tych co pamietają.

 

„Trojka” (nieformalny, organ związany z prezydencją Rady UE), (od lat 60/70 EWG – Europejska Wspólnota Gospodarcza), drukuje, bije i emituje hipotetyczną walutę - euro. (p. Traktaty: w Maastrich – 1991/2 i amsterdamski - 1997). Beneficjum 19. państw  UE (z 28), zróżnicowane. Banksterzy  spekulują. Z pożyczek dolarów dla EWG, przeszli na wirtualną walutę transeferową, przepływową. UE powstała w 1993. RWPG -  Rada Wzajemnej Pomocy Gospodarczej (17 państw) w 1949 (do 1991). Walutą RWPG był rubel transferowy (1961-1991). Co to ma do rzeczy? Dużo. Repetycja, replay. Powtórka z „rozrywki”...

 

Internationale Grüne Woche Berlin, coroczna, wielka styczniowa impreza targowa, powstała w 1926 r. Obecnie, są to największe targi gospodarki żywnościowej na świecie; żywności, rolnictwa, ogrodnictwa, chodowli zwierząt, i... rynsztunku gospodarzenia.

W latach władzy III Rzeszy, od 1933 do 1945, wykorzystywano ją również do czarnego piaru hitlerowskiego rządu, pod nadzorem ministra propagandy i oświecenia, zbrodniarza hitlerowskiego - Josepha Goebbelsa. Kłamstwem, dezinformacją i nawet audycjami muzycznymi, podtrzymywano na duchu swoich żołnierzy. Tym samym sposobem, wprowadzano w błąd i melancholię,żołnierzy; m.in. z USA, Anglii i Francji. Aliantów II wojny światowej.  Ślady pozostały do dziś; wieża radiowa (wys. 147 m) - Funkturm, wybudowana w 1926 r., oraz gmach pokryty brunatną cegłą stylu art-deko - Haus des Rundfunks. To pierwszy obiekt radiokomunikacyjny w Niemczech, używany od 1931r.  Stąd został wysłany w 1929 r. pierwszy obraz telewizyjny, a w 1935, pierwszy na świecie regularny program telewizyjny. Kompleks budowli można zwiedzać. Można też wysłuchać, słowno-muzyczne podróbki jazzowe, soulowe, bluesowe i country, puszczane wówczas w eter, dla amerykańskich żołnierzy lądujących na zachodnich wybrzeżach Europy. Płyty winylowe, wykonane w doskonałej technice wydawniczej, można nabyć w berlińskich antykwariatach.

 

Próba rozwinięcie tematu

 

Od lat 10 nie odpuściłem żadnego Zielonego Tygodnia. Kuło mnie serce, gdy z roku na rok, polska hala malała. Najlepsze miejsca przejmowali, m.in.: Turcja, Wietman i na koniec - Francja. Razem z naszym dziennikarskim koleżeństwem, postanowiliśmy powołać Kapitułę Berlińskiego Złotego Kłosa. Nie wystarczył nasz złożony wniosek, o dofinansowanie, w Konsulacie RP. Do dziś nie znamy przyczyn odmowy. Dostali inni, na rozrywkę dla bonvivantów. Wprowadziliśmy gratisowy własny system, wyszukiwania i nagradzania naszych wystawców. Udział w tym miały firmy i stowarzyszenia, m.in.: Twoja Gazeta Berlin, Związek Polaków w Niemczech, Rock’in’Berlin, Stowarzyszenie Polikultura e.V. i inni. Projekt dyplomów wykonywał artysta grafik - Bogusław Fleck. Zdjęcia i filmy - Marek Szlachcic. Z eskalujących przyczyn od nas niezależnych, w 2014 zwinęliśmy żagle. Polska schmäckt!

 

W 2011 na Grüne Woche, resort rolnictwa zarządził dużą ikosztowną kampanię reklamową. Ministerialny (MRiRW), właściwy departament, przekazał kompleksową realizację, odpowiedniemu wydziałowi MTP (Międzynarodowe Targi Poznańskie – największy organizator targów w Europie Środkowo-Wschodniej). Jak zwykle, biorą udział władze wojwództw, rekomendujące swoich producentów - wystawców. Minęło lat 5, a hasło Polska schmäckt!  nadal obowiązuje. Kogo? Instalacja obszernej rezydencji MRiRW, zewnątrz i wewnatrz, robi duże wrażenie. Zaskoczeni są zwiedzający. Zmiana stoisk pomiędzy wystawcami, zwiększa wybór towarów. Tym samym, udział naszych producentów, zwiększony jest dwukrotnie. Polak potrafi!? Kto na tym zarobia, kto traci, trudno zrozumieć.  Audyt, jest prostym rozwiązaniem. Natomiast, przykład naszego wystawcy z Berlina p. Darka, szefa sieci polskich sklepów w Berlinie - U Zosi, który po raz kolejny, wynajął obok stoisk polskich miejsce na własny rachunek, u organizatorów GW, zwiększając  dwukrotnie powierzchnię i asortyment. Dał nam przykład... jak zwyciężać mamy? Tanio, wesoło i smacznie. Polak potrafi, bez łaski.

 

Ad vocem

 

W nawiązaniu do twórców „Trojki”,  ich chronicznie permanentnej egzystencji od 1961, należałoby zwrócić uwagę na ich aktywność przy:

Rubel transferowy – jednostke rozliczeniową stosowana w latach 1964-1991 do wzajemnych rozrachunków pomiędzy państwami - członkami RWPG. Nominowany w 1963, ukazał się  w 1964, wraz uruchomieniem Międzynarodowego Banku Współpracy Gospodarczej. Kredytów w rublach transferowych udzielał także powołany w 1970 Międzynarodowy Bank Inwestycyjny (MBI). Należy podkreślić, że banki te nie emitowały pieniądza w tradycyjnym tego słowa znaczeniu a jedynie odnotowywały wartość przeprowadzonych transakcji handlowych w umownej walucie. Miała teoretycznie służyć do rozliczeń wielostronnych.  W praktyce większość transakcji w obawie przed niemożnością wyrównania bilansu handlowego między krajami zawierano ciągle w oparciu o umowy dwustronne. Wśród ekonomistów toczyły się spory czy należało rubla transferowego uznawać jedynie za jednostkę obrachunkową czy walutę międzynarodową specyficznego typu.  Zasady wyznaczania kursu rubla transferowego były przedmiotem ciągłych kontrowersji naukowych i politycznych. Kurs rubla transferowego służył do wyceny towarów wymienianych z innymi krajami RWPG. Przedsiębiorstwa wysyłające towary na eksport do innych krajów RWPG mogły uzyskaną zapłatę w rublach transferowych wymienić na walutę lokalną w bankach narodowych. 

 

Afera rublowa – proceder transferu walut za granicę prowadzony w 1990 roku przez polskie spółki nomenklaturowe i wykryty przez NIK.

Proceder polegał na zawieraniu fikcyjnych umów z firmami rosyjskimi na dostawy, za które polska strona płaciła w rublach transferowych. Płatności te strona rosyjska następnie zamieniała na złote w polskich bankach. Ze względu na to, że rubel transferowy był wirtualną walutą, która przestała obowiązywać po 1 stycznia 1991 roku płatności te faktycznie obciążyły polski budżet kwotami szacowanymi na 400 mln USD do momentu uregulowania wzajemnego zadłużenia z tytułu operacji pomiędzy Polską a dawnym ZSRR.

W wyniku porozumienia zawartego w 1994, wzajemnej kompensacie podlegały wszystkie zobowiązania w rublach transferowychUSDdolarach clearingowych i rublach radzieckich powstałe przed 1 stycznia 1991 roku - 7 mld rubli transferowych i 336 mln USD zobowiązań ZSRR skompensowano zobowiązaniami Polski w kwocie 4,7 mld rubli transferowych oraz 2 mld USD. Przestały istnieć wirtualne waluty. Runęły mury. Trojka nie zaspała. Powstała UE. Zajęli się walutą o nazwie euro.

 

Epilog

 

Reintegracja państw UE nie dotarła do mety walutowej. Kolos brukselskiej administracji przerósł samego siebie. Upolitycznienie gospodarki państw członkowskich nie wypaliło. Kryzys za kryzysem, pojawia się i znika. Groźba brexitu dla całej UE. Bractwo Muzułmańskie, atakuje. Buszujący w Europie nachodźcy dorzucają benzyny do ognia. Mocarstwowa rekolonizacja Afryki. Priorytet przejmuje Rosja. Aneksje, podboje i okupacje. Niemcy bezradni, Francuzi zablokowani, Skandynawia się poddaje.

Czy GW’2017 wogóle się odbędzie?

 

Dziękuje za uwagę.

Pozdrowienia z Berlina

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.4 (głosów:10)

Komentarze

Uwaga.

7 DM kiedyś to ok.3,5 Eu nie 14 EU, mnoznik jest w przeciwną stronę.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0
#1513928