WIELKI MĄŻ STANU

Obrazek użytkownika MoherJ
Kraj

Jan Olszewski odszedł w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Jan Olszewski był poważnym politykiem poważnego państwa, pojmującym swoją rolę jako służbę. Szkoda, że rządził tak krótko, dobrze, że był w polskim życiu obecny przez kilka dekad - Stanisław Janecki.

Doskonale pamiętam przebieg obalenia rządu, dlatego pozwolę sobie przypomnieć fragment słynnego przemówienia premiera Olszewskiego.

„Że w grze jest coś więcej, że w grze jest pewien obraz Polski, jaka ona ma być. Może inaczej – czyja ona ma być. Jest Polska, była Polska przez czterdzieści parę lat – bo to jednak była Polska – własnością pewnej grupy. Własnością z dzierżawy, może nawet raczej przez kogoś nadanej. Po tym myśmy w imię racji, własnych racji politycznych, zgodzili się na pewien stan przejściowy. Na kompromis, na to, że ta Polska jeszcze przez jakiś czas będzie i nasza, i nie całkiem nasza.

I zdawało się, że ten czas się skończył. Skończył się wtedy, powinien się skończyć, kiedy uzyskaliśmy władzę pochodzącą z demokratycznego, prawdziwie demokratycznego wyboru. A dzisiaj widzę, że nie wszystko się skończyło, że jednak wiele jeszcze trwa i że to, czyja będzie Polska, to się dopiero musi rozstrzygnąć. To się będzie rozstrzygało także w jakiejś mierze, w jakiejś cząstce dziś – tutaj, na tej sali.

Ja chciałbym stąd wyjść tylko z jednym osiągnięciem. I jak do tej chwili mam przekonanie, że z nim wychodzę. Chciałbym mianowicie, wtedy kiedy ten gmach opuszczę, kiedy skończy się dla mnie ten – nie ukrywam – strasznie dolegliwy czas, kiedy po ulicach mojego miasta mogę się poruszać tylko samochodem albo w towarzystwie torującej mi drogę i chroniącej mnie od kontaktu z ludźmi eskorty, że wtedy, kiedy się to wreszcie skończy – będę mógł wyjść na ulice tego miasta, wyjść i popatrzeć ludziom w oczy.

I tego wam – Panie Posłanki i Panowie Posłowie – życzę po tym głosowaniu”.

]]>Patryk Palczewski @PatPalczewski]]> ]]>9 godz.9 godzin temu]]>

Panie Premierze, nie tylko mógł Pan spojrzeć ludziom w oczy, ale również chodzić z podniesioną głową. Cześć Jego pamięci.

Zastanawiam się czy znajdzie odwagę PAD i ogłosi żałobę narodową po śmierci śp. Jana Olszewskiego Wielkiego Polaka, wspaniałego człowieka, który nigdy królom się nie kłaniał i całe życie poświęcił walce o niepodległość Polski. I czy zainicjuje budową Jego pomnika?

Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie. Spoczywaj w pokoju wiecznym, a my zapewniamy pamiętać o Tobie w naszych modlitwach. Amen.

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.7 (17 głosów)

Komentarze

Mało po wojnie było i jest takich ludzi jak śp. Jan Olszewski.Dla mnie wielki autorytet, niezwykle uczciwy i mądry człowiek.
Krystaliczny.
Pamiętamy i będziemy pamiętać.Ostatni Gentleman Polskiej Polityki !
Cześć Jego Pamięci !!
Przyjmij Go Panie Boże do siebie i okaż mu swoje miłosierdzie.

Vote up!
9
Vote down!
0

Prezydent Zbigniew Ziobro 2025
Howgh

#1580326

Ś.P. Pana Jana Olszewskiego można opisać dwoma słowami:

Oto Polak

Vote up!
8
Vote down!
-1
#1580329

Pożegnanie Wybitnego Prawnika i Polityka, Kawalera Orderu Orła Białego, Premiera rządu wolnej i suwerennej Polski wymaga stosownej powagi. Zarządzenie Żałoby Narodowej uważam za konieczne i w porozumieniu z PMM podejmę w tej sprawie odpowiednie czynności urzędowe.

— Andrzej Duda (@AndrzejDuda) 8 lutego 2019

Dziękuję PAD i proszę nie zapomnij o pomniku śp. Jana Olszewskiego!

Vote up!
7
Vote down!
0

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...

#1580340

Pomyślcie, co by było gdyby zamiast Bolka czy skorumpowanej ferajny z Gdańska z Lewandowskim i Tuskiem mielibyśmy kogoś o normalnym poziomie intelektualnym - na przykład Havla?
Tyle, że u nas przyzwoitość nie miała szans.
Olszewskiego zastąpił ZSL
W tym roku jest 30 lat od 89 roku...powoli zbliżamy się do wyrównania wyniku PRL 44 lat...Prawda jest taka że II RP po zaborach więcej osiągnęła przez 20 lat istnienia...
mieliśmy pecha do polityków, złodziei, zdrajców realizujących obce interesy

Vote up!
7
Vote down!
-1
#1580342

Polak rozumiejący polską rację stanu...wielka strata...

Vote up!
6
Vote down!
0

Yagon 12

#1580357

... na kogoś kto wypełni pustkę po premierze Olszewskim ,pewnie będziemy musieli jeszcze długo poczekać ...

R.I.P.

Vote up!
6
Vote down!
0

Ludzie myślcie , to boli ,ale da się to wytrzymać .
Ceterum censeo, PKiN im. J.Stalina delendam esse.

#1580368

maz stanu, czlowiek charyzmatyczny, uczciwy, porzadny czlowiek

R.I.P.

Vote up!
5
Vote down!
0

Gosia

#1580389

Jan Olszewski odszedł na zawsze, agenci pozostali... na jak długo jeszcze?

Vote up!
3
Vote down!
-1
#1580400

antypolka Oksnera /Olszewskiego.Znowu nakrecona przez zydostwo chisteria zaloby,tak  jak po Mazowieckim czy Geremku.

IZAK OKSNER bo tak naprawde sie nazywal Jan Olszewski zyd i mason szkodnik polski wykreowany na bohatera,a wrecz na meczenika Nocnej Zmiany byl delikatnie mowiac  nieudacznikiem jako premier.Polacy,zreszta nie po raz pierwszy sie latwo nabrali na ta wykreowana niby marmurowa postac.A nie, kto inny jak wlasnie Olszewski jest promotorem PISu rzadu, ktory tez nic nie moze,tyle ze my wiemy ze PIS moze tylko z premedytacja nie chce zmian na lepsze,bo ma byc tak jak napisano juz dawno ze Polacy maja byc zdegradowani do malej populacji etnicznej majacej sluzyc zydowskim wlascicielom Polski i to tez Olszewski robil.Byl jednym z zalozycieli KOR i tez swoich zydow jak Michnik, Kuron, Modzelewski ,w roznych cyrkowych PRLowskich rozprawach bronil,dodam ze w tych czasach, tych rozpraw prawdziwi Polacy byli skrytobojczo mordowani,a jaki los spotakal  zyda Kuronia czy Michnika to wiemy.

To od Olszewskiego zaczela sie likwidacja Polski rekoma oszukanych Polakow czlonkow SOLIDARNOSCI!!!

Izak Oksner vel Jan Olszewski nalezal, a jakze do Klubu Krzywego Kola - dla przypomnienia tym co moga nie wiedziec co to byla za antypolska organizacja:

"Strategów MSW przewidywania nadchodzących zawirowań politycznych i spodziewanego odwetu upokorzonych po zbliżającym się w 1956 r. nieuniknionym zwolnieniu z więzienia W. Gomułki z grupą jego zwolenników, było w pierwszej połowie 1955 roku powołanie niepozornej organizacji pod nazwą Klubu Krzywego Koła. z inspiracji i pod nadzorem Luny Brystygierowej - szefowej Departamentu Personalnego MBP-MSW.

Stworzenie Klubu pod kuratelą bezpieki miało przyszłościowe znaczenie w kamuflowaniu działań w walce o przetrwanie i zachowanie kluczowej roli komunistów żydowskich w rządzeniu państwem oraz wpływu na decyzje i udziału w działaniach obejmujących organizacje i liderów nurtu opozycyjnego."

Oksner tak jak inny zdrajca antypolak zyd Bartman czy Bartoszewski w dziwny sposob przezyli okupacje,kiedy to nawet calkowicie od pokolen spolszczone rodziny  zydowskie wedrowaly na zaglade-najprawdopodobniej w zemscie za to spolsczenie byly przez zydow denuncjowane.

Widac ci dwaj ale nie tylko oni mieli mocna Kenkarte,Oksner wstepuje w roku 1962 do  warszawskiej lozy   masonskiej Kopernik i juz po 2 latach staje sie Mistrzema i zwiazuje sie z Wielka Loza Narodowa Polski.

Jego wszelkie niby patryjotyczne dzialania sa pozorne i nieudane ,a majace kamuflowac jego prawfdziwy cel nisczenia Polski,to wlasnie Olszewski jest kreatorem tego stanu Polski w jakim sie znajdujemy gdyz to on wraz z cala inna banda zdrajcow zasiadal 1989 roku za okraglym stolem i doradzal jak przemycic stary system prawny wraz z cala zydowska mafia sadownicza bez strat do nowej Poslki co sie jak widac udalo i dalej ma trwac dzieki PISowi i Dudzie ,ktorzy sa godnymi nastepcami zyda  masona Oksnera/Olszewskiego.

Tak ze propagandzisci masoneri i zydostwa oczu tu nie mydlcie i lkez nie wylewajcie jak po smierci takich samych antypolakow jak Mazowiecki czy Geremek.Ja po tych zdrajacach nie plakalem i po Olszewskim tez nie bede.

 

Vote up!
3
Vote down!
0
#1580960

czemu nie jego młodzi doradcy?

To wszystko woła o pomstę do nieba ! Kara na Polaków już nadeszła... Jak Pan Bóg chce kogoś pokarać - to mu rozum odbiera...A RM i TV TRWAM to transmituje...koniec świata !

A gawrion za Dudą żałobi niepoprawnych...to dopiero cyrk !

A tu jeszcze jeden dowód na odbieranie rozumu...polskim lekarzom

https://www.youtube.com/watch?v=zSPaQKMiVO0

Vote up!
3
Vote down!
0

Verita

#1580961

Przynajmnjej nic mi o tym nie wiadomo! Dlatego moje zdecydowane nie dla: "Wielki Mąż Stanu". Wybaczcie ale żałoba się skończyła i śp. Premier Olszewski spoczął wczoraj na Powązkach, zatem ta dyskusja jest już wyłącznie ad meritum historyczna. Cierpliwie czekałem czytając Wasze pueny przez ostatnie dni! Po temu teraz pragnę przypomnieć niepoprawnym blogerom, iż nikomu nie wolno publicznie obrzydliwie kłamać! Męczennicy Wołynia i Kresów idą w dziesiątki tysięcy i biada każdemu, kto będzie chciał publicznie zakłamywać prawdziwy obraz Rzezi Wołyńskiej, znaczy osobistą odpowiedzialność za te zbrodnie także. Krwawy upiór Bandera ponosi bezpośrednią odpowiedzialność za przygotowanie Rzezi Wołyńskiej, Bandera patrzył na Rzeź Ziemi Tarnopolskiej, już we wrześniu 1939 r. i nie było jego żadnej reakcji, a był już przywódcą ruchu OUN-B pełną gębą. Bandera nigdy nie przeprosił za Rzeź Wołyńską, a przecież był niekwestionowanym liderem OUN-UPA. Jan Olszewski nie miał zatem żadnego moralnego prawa wstawiać się za tym krwawym upiorem dlatego jego kompromitacja pod koniec życia, była tu pełna. Pozdrawiam b. serdecznie

Vote up!
1
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1580991

Vote up!
0
Vote down!
0

Bóg - Honor - Ojczyzna!

#1581005