Lekcja historii, patriotyzmu i tradycji

Obrazek użytkownika MoherJ
Kraj

W czasie uroczystości pogrzebowych na Wawelu Prezydent Mościcki mówił:„Cieniom królewskim przybył towarzysz wiecznego snu. Skroń jego nie okala korona, a dłoń nie dzierży berła. A królem był serc i władcą doli naszej".

Przed południem 12 maja, w Dzierżoniowie odbyła się uroczystość przypominająca o 83. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z tej okazji przed tablicą poświęconą Komendantowi czytane były fragmenty wspomnień jego ostatniego adiutanta - rotmistrza Aleksandra Hrynkiewicza.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 11.00 przed kamienicą w Rynku 55 – gdzie znajduje się pamiątkowa tablica – wyprowadzeniem posterunku honorowego GRH 58 pułku piechoty oraz Związku Strzeleckiego „Strzelec” im. Józefa Piłsudskiego. Następnie pod tablicą złożone zostały kwiaty, a zaproszeni goście czytali fragmenty wspomnień Aleksandra Hrynkiewicza - adiutanta przybocznego Marszałka Piłsudskiego - z ostatnich miesięcy życia Marszałka.

Taka forma przypomnienia postaci Marszałka jest realizacją jednego z punktów programu obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę, przygotowanego przez społeczny komitet oraz Klub 5 Grudnia, GRH 58 pułku piechoty i Obywatelski Ruch Patriotyczny.
Data odsłonięcia tablicy nie była przypadkowa. 19 kwietnia 1919 roku Wojsko Polskie wkroczyło do Wilna zajętego wówczas przez bolszewików. Jednym z pierwszych polskich żołnierzy wkraczających do Wilna był wówczas Aleksander Hrynkiewicz, późniejszy ostatni adiutant Marszałka Józefa Piłsudskiego, który po wojnie, mniej więcej do połowy lat 50., mieszkał na terenie powiatu dzierżoniowskiego.

Ta niecodzienna lekcja historii była doskonałą okazją do przybliżenia mieszkańcom Dzierżoniowa historii naszego kraju i niejako odkrywanie znakomitych a nieznanych mieszkańców naszego powiatu, którzy współpracowali z Komendantem. Jest również okazją do kształtowania uczuć patriotycznych i szacunku do tradycji. Jestem przekonany, że uroczystość przypominająca rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego, w formule niecodziennej lekcji historii, wpisze się na trwałe w zwyczaje naszego miasta.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, członkostwie Klubu GP Dzierżoniów II, Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej, PiS, Towarzystwa Miłośników Dzierżoniowa, Prawicy Rzeczpospolitej, Ruchu Społecznego im. Lecha Kaczyńskiego oraz mieszkańcy miasta.

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.7 (głosów:12)

Komentarze

Jakże dzisiaj przydałaby się szabla Marszałka, żeby pogonić z Polski raz na zawsze wałęsających się tutaj maruderów bolszewickiej hordy!

Pozdrawiam

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0

jan patmo

#1563981

Bolszewika, folksdojcza, żyda, banderowca goń.

Pozdrawiam.

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
0
#1563986

Jakis bolszewik, folksdojcz, żyd, banderowiec czyli 4W1 zminusowal ten wpis

Palant

 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0
#1563999

Przypominanie postaci tego Wielkiego Polaka to zacna inicjatywa...

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

Yagon 12

#1563995

zacna inicjatywa. brawo! "Są bowiem ludzie i są prace ludzkie, tak silne i tak potężne, że śmierć przezwyciężają".

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-1

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1564296