Uroczyste odsłonięcie tablicy ku czci „Inki”

Obrazek użytkownika LOS_Polski
Kraj

13. kwietnia na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy ku czci Danuty Siedzikówny – „Inki”, sanitariuszki z V Wileńskiej Brygady AK. Brała w niej udział delegacja LOS z kol. Krzysztofem Rekściem na czele.

Szczątki „Inki” zostały odnalezione na tym cmentarzu we wrześniu ubiegłego roku przez ekipę Instytutu Pamięci Narodowej, zajmującą się poszukiwaniem grobów ofiar terroru komunistycznego. Jej tożsamość została potwierdzona badaniami genetycznymi.

Danuta Siedzikówna została skazana w 1946 roku przez komunistyczne władze na śmierć przez rozstrzelanie. Jej historia jest przykładem bestialstwa i bezwzględności czerwonych włodarzy PRL-u, a jej ofiarę po dziś dzień stawiać można za przykład odwagi i patriotyzmu. Pomimo okrutnego przebiegu śledztwa, bicia i poniżania, odmówiła składania zeznań obciążających członków brygad wileńskich AK. Według relacji świadka egzekucji, ks. Mariana Prusaka, ostatnimi słowami „Inki” były: Niech żyje Polska! Niech żyje „Łupaszko”! Niespotykane męstwo tej młodej dziewczyny bez wątpienia zasługuje na upamiętnienie. Jej oddanie Ojczyźnie nie może odejść w niepamięć, ponieważ przyszłe pokolenia potrzebują tego rodzaju wzorów. Szczególnie w dzisiejszych, leniwych i względnie bezpiecznych czasach, musimy kultywować pamięć o bohaterskich czynach naszych przodków. Musimy pamiętać, że wolność i bezpieczeństwo nie są dane raz na zawsze, a to, że dziś możemy się nimi cieszyć jest zasługą ludzi, którzy oddali za nas swoje życie.

 

]]>lospolski.pl]]>

]]>polskiszaniec.pl]]>

]]>facebook]]>

]]>twitter]]>

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (16 głosów)

Komentarze

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

http://niepoprawni.pl/blog/ula-ujejska/hold-dla-zolnierzy-wykletych

Vote up!
6
Vote down!
0
#1474556

Za siebie i wszystkich uważających sie za polaków i za patriotów nie wystarczy siedzieć w domu i pisać mądre teksty o bohaterskiej dziewczynie z szacunku dla niej oraz dla sprawy za którą oddała swoje młode życie powinniśmy oczyscić naszą ojczyzne ze szkodników nie przez wybory kierujac sie fałszywą ideologią demokracj oni demokratycznie na rozkaz stalina mordowali najlepszych synów i córki naszego narodu a my tchórze chcemy z mordercami i ich pomiotem postępowac demokratycznie  wstyd,wstyd,hańba!!!!

Vote up!
2
Vote down!
0

adolfnr2

#1474589

Czesc Tobie i Chwala !!!

Rozaniec, karabin, Bog, Honor i Ojczyzna.

Vote up!
2
Vote down!
0

casey

#1474604

Chwala bohaterom! Czesc ich wiecznej Pamieci w naszych sercach! Oddali najwieksza ofiare dla Ojczyzny,Zycie! Czesc i chwala!

Vote up!
3
Vote down!
0

ronin

#1474613