96. rocznica Powstania Wielkopolskiego

Obrazek użytkownika LOS_Polski
Kraj

27. grudnia w Poznaniu miały miejsce obchody związane z 96. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Był to jeden z nielicznych, zwycięskich zrywów niepodległościowych w historii Polski. Umożliwił włączenie Wielkopolski do odrodzonej po I wojnie światowej Rzeczypospolitej.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 11.00 przy pomniku Powstańców Wielkopolskich. Wzięli w nich udział przedstawiciele parlamentu i władz samorządowych oraz żołnierze, harcerze, uczniowie szkół i mieszkańcy Poznania. Po wygłoszeniu przemówień oraz złożeniu kwiatów odbył się pochód do kościoła Farnego. Na trasie przemarszu zorganizowane zostały trzy przystanki: przed tablicą pamiątkową dowódców Powstania Wielkopolskiego, tablicą pamiątkową Ignacego Jana Paderewskiego oraz przed pomnikiem 15. Pułku Ułanów Poznańskich. We wszystkich tych miejscach złożone zostały kwiaty. O godz. 12.45 rozpoczęła się w kościele Farnym Msza św. w intencji Powstańców. O godz. 14.30 na Placu Wolności rozstawiony został obóz powstańczy, w którym serwowano gorącą grochówkę oraz zaprezentowano defiladę ułanów.

Poznańskie obchody zgromadziły kilkaset osób, wśród których nie zabrakło przedstawicieli lokalnych środowisk patriotycznych. Brali w nich udział również działacze Ligi Obrony Suwerenności, którym przewodził kol. Robert Kownacki.

 

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (8 głosów)

Komentarze

Ale "warszawka" będzie obchodzić wszystkie przegrane zrywy Niepodległościowe. Komu dziś potrzebny przykład skutecznej walki o Polsklę, gdy....państwo polskie jest w likwidacji. Dziwię się potomkom Powstańców Wielkopolskich, że glosuja na Partię Oszustów. A przecież do niedawna "poznaniak" znaczyło....uczciwy, prawy i polski patyriota. Co się stalo? Może ktoś mi to wytłumaczy?

Vote up!
3
Vote down!
0

Skorpion48

#1458015

I oto się posprzeczaliśmy i nie potrzebnie, pan i ja jesteśmy Poznaniakami, i wiemy że to bastion PO, i dzisiejsi Poznaniacy, zatracili tą cechę Polskości, jaką dawniej mieli.

Pozdrawiam

Vote up!
2
Vote down!
0

Jestem jakim jestem

-------------------------

"Polska zawsze z Bogiem, nigdy przeciw Bogu".
-------------------------

Jestem przeciw ustawie JUST 447

#1458020

sprzedali skore za finansowe korzysci i okazli sie malo patryjotycznym elementem.
Dobrze ze sie obchodzi takie uroczystosci chodz nie mozna tego zwyciestwa az tak wyolbrzymiac
i przeciwstawiac z innymi powstaniami.Ten kto nie zna szczegolow i okolicznosci historycznych tego powstania, moze wpasc w pulapke wielkiej dumy z odniesionego zwyciestwa.

Vote up!
2
Vote down!
-1
#1458024