Kto zdewastował polską obronność?

Obrazek użytkownika Leopold
Blog

Opozycja szykuje wotum nieufności dla ministra Macierewicza za "działania na szkodę polskiej armii". Jest wiele środowisk w Polsce (i poza Polską), którym nie podobają się widoczne rezultaty aktywności ministra obrony narodowej. Często słyszymy o niszczeniu Wojska Polskiego.
Zarzutów jest wiele:

- Macierewicz tworzy sobie prywatne bojówki,
- unieważnił przetarg na śmigłowce,
- chce przesunąć najlepsze czołgi z Żagania na wschód, gdzie mogą być narażone na zniszczenie przez Rosjan,
- odeszło 25 generałów itp.

Warto przypomnieć, jak sprawy obronności miały się za rządów PO i z jaką "stajnią Augiasza" musiał zmierzyć się obecny minister.
W swej 1000- letniej historii Polska nigdy nie była tak bezbronna jak w latach 2008 – 2015, (a słabość jest zaproszeniem do agresji). I pomyśleć, że jeszcze w 2000 roku, gdy resort obrony obejmował Br. Komorowski, polska armia liczyła 200 tys. żołnierzy...

W III RP wojsko nie miało szczęścia do ministrów. Resortem kierowali: bibliotekarz, działacz ZMS, inżynier rybołóstwa, nauczyciel historii, psychiatra. Nic dziwnego, że człowiek z doktoratem z zakresu obronności był tam "ciałem obcym". Wiceminister dr Romuald Szeremetiew organizował brygady Obrony Terytorialnej i zdołał utworzyć 7 z nich (z planowanych 15-tu). Wprawdzie batalion OT jest trzy razy mniej skuteczny niż batalion pancerny, ale jest 49 razy tańszy. Niestety, nie było "chemii" między wiceministrem, a ministrem Komorowskim. Dr. Szremetiew był inwigilowany przez WSI, później zorganizowano wyrafinowaną kombinację operacyjną - aresztowano Zbigniewa Farmusa, asystenta Szeremetiewa (taki ówczesny Misiewicz) pod zarzutem korupcji - i niewygodnego wiceministra zwolniono. Wprawdzie zarzuty się nie potwierdziły, ale po ustąpieniu Szeremetiewa wszystkie jednostki OT zlikwidowano (ostatnią w 2010 roku). Polska została jedynym krajem świata z armią bez komponentu obrony terytorialnej.
W 2008 roku (już po agresji Rosji na Gruzję!) zlikwidowano obowiązkową służbę wojskową.
Ministerstwo Obrony tryumfalnie anonsowało: "Profesjonalizacja, lub przejście na armie w pełni zawodowe jest zjawiskiem absolutnie nowatorskim w skali Europy i świata".
Równie entuzjastycznie wypowiedział się D. Tusk: "Młodzi ludzie nie muszą już spędzać najlepszych lat w koszarach".
Nasze profesjonalne wojsko stało się właściwie korpusem ekspedycyjnym do zadań patrolowych w niespokojnych regionach świata.
Ponieważ wojskowi – zawodowcy pracowali do 16-tej, potem jednostki (i sztaby) musiały być pilnowane przez firmy ochroniarskie, co kosztowało resort 420 mln zł rocznie. Nie mieliśmy przeszkolonych rezerwistów, ze szkół wycofano przysposobienie obronne, produkowano samobieżne moździerze Rak, ale nie było do nich pocisków, ze względów ekonomicznych zlikwidowano ostatnią fabrykę amunicji do czołgów w Bolechowie. Każdy polski czołg mógł wystrzelić 8 razy...
Pod hasłem profesjonalizacji nasza armia została zredukowana do ok. 30. tys żołnierzy + 60. tys. mundurowych urzędników. Struktura naszej armii była kuriozalna – na jednego żołnierza przypadał jeden dowódca. Mieliśmy wielką ilość wyższych oficerów – na 850 szeregowców przypadał jeden generał ( w USA jeden na 35 tys.!)
Nie sposób odmówić swoistej logiki w argumentacji prezydenta Komorowskiego wypowiadającego się na temat reorganizacji (wygaszania?) uczelni wojskowych, że zmniejszona armia nie potrzebuje tylu specjalistów. W tym samym czasie jednak, Rosjanie utworzyli 70 nowych uczelni wojskowych i szkół kadetów...
"Kły naszej armii" jak mawiał Tusk - samoloty F16 były nieuzbrojone (bez kodów bojowych -Amerykanie nam nie ufali). Mieliśmy ich 48 (Turcja ma 400 uzbrojonych), ale zdolnych do latania była tylko połowa. Niezrozumiałym był zakup samolotów transportowych CASA, do którego nie mieści się standardowy kontener NATO. Jeden z tych samolotów rozbił się w 2008 roku pod Mirosławcem. W tej niewyjaśnionej do dziś katastrofie (czarne skrzynki zepsuły się 14'' przed upadkiem na ziemię) zginęło całe niemal dowództwo lotnictwa - 17 wyższych oficerów łącznie z gen. Andrzejewskim. Generał ten raz cudem uniknął śmierci - zdążył się katapultować, gdy w jego samolot uderzyła zbłąkana rakieta. W następnej katastrofie lotniczej zginęło 6 generałów wszystkich rodzajów wojsk. Pechowo - byli to "nowi" szkoleni już na Zachodzie dowódcy. Ich miejsca natychmiast zajęli doświadczeni fachowcy po moskiewskiej "woroszyłówce". "Zasługą" ministra Sikorskiego było storpedowanie instalacji amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Polsce. Przeciągał on rokowania tak długo, aż urzędowanie rozpoczął miłujący pokój prezydent Obama ze swoim "resetem".
Jest nadzieja, że śledczy wyjaśnią na czym miało polegać kuriozalne porozumienie o współpracy między FSB (rosyjską cywilną policją polityczną), a Służbą Kontrwywiadu Wojskowego (2011), i dlaczego w posiedzeniach Biura Bezpieczeństwa Narodowego uczestniczył N. Patruszew - były szef FSB, którego Anglicy oskarżają o zamordowanie Litwinienki.
Czy mógł być lepszy sposób na "rozłożenie" armii, jak reorganizacja?
Podpis prezydenta Komorowskiego umożliwił wprowadzenie bałaganu kompetencyjnego w systemie dowodzenia za pomocą tzw. reformy systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi (2013).
W tym samym roku ogłoszono Strategiczny Przegląd Bezpieczeństwa Narodowego - dokument wytworzony przez 200 ekspertów, strategów, autorytetów moralnych itp. Zawartą tam tzw. Doktrynę Komorowskiego najlepiej ujmują jego słowa "nikt na nas nie czyha".Stwierdzono, że w ciągu najbliższych 20 lat w zasadzie nic nam nie zagraża. W związku z czym "specjalny wysiłek na rzecz dozbrojenia polskiej armii nie wydaje się konieczny. Wystarczy unowocześnianie posiadanego uzbrojenia ".
Wkrótce po publikacji dokumentu nastąpiła inwazja Rosji na Ukrainę...
Bronisław Komorowski, jak nikt inny w III RP, był odpowiedzialny za stan polskiej obronności, ponieważ przez kilkanaście lat swojej kariery miał wpływ na decyzje dotyczące wojska jako wiceminister, minister, przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej i naczelny wódz.
Czy Antoniemu Macierewiczowi uda się wykorzenić opary LWP i spuściznę Układu Warszawskiego z Wojska Polskiego?
Macierewicz stawia na młodych oficerów umożliwiając im szybką ścieżkę kariery. Jednak wśród młodej kadry jest wielu synów „starych”oficerów LWP, którzy mogą mieć „obciążenia genetyczne”. Czy będą oni lojalni wobec państwa polskiego?
Doświadczenie ukraińskie pokazało, jak działa armia mocno spenetrowana przez rosyjskie służby: żołnierze odnosili sukcesy, gdy nie wykonywali rozkazów, bo wykonując je, często wpadali w zasadzki...Inwazja na Donbas została zatrzymana głównie przez ochotników, a nie przez regularne jednostki.
Wojsko, podobnie jak sądy, nie oczyści się samo. Potrzebna jest wola działania, której nie sposób odmówić ministrowi, ale czy starczy czasu?

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.7 (głosów:11)

Komentarze

Kapitalne, zwięzłe podsumowanie niszczenia obronności. 

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0


#1537762

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika JSC nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

gratulacje dobrej zmiany od Putina przekazuje MI6.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-2

Ponadto uważam, że trzeba zrobić śledztwo w sprawie układu minusującego.

Obrażliwe treści zgłaszam do prokuratury.

#1537769

 Armia ma totalną biegunkę od stołu okrągłego. Zaszkodziła albo wódka, albo zakąska… Zapaść trwająca ćwierć wieku  to zasługa wszystkich kolejnych miłościwie nam rządzących ekip:

1. rząd T. Mazowieckiego - Solidarność – ZSL – PZPR – SD

2.  rząd K.J. Bieleckiego - KLD – ZChN – PC – SD

3.  rząd J. Olszewskiego - PC – ZChN – PSL-PL

4.  rząd W. Pawlaka - PSL

5.  rząd H. Suchockiej - UD – KLD – ZChN – PChD – PPPP – PSL-PL

6.  drugi rząd W. Pawlaka - SLD – PSL – BBWR

7.  rząd J. Oleksego - SLD – PSL

8.  rząd W. Cimoszewicza - SLD – PSL

9.  rząd J. Buzka - AWS – UW

10. rząd L. Milera - SLD – UP – PSL

11. rząd M . Belki - SLD – UP

12. rząd K. Marcinkiewicza - PiS – Samoobrona – LPR

13. rząd J. Kaczyńskiego - PiS – Samoobrona – LPR

14. rząd D. Tuska - PO – PSL

15. rząd  E. Kopacz - PO – PSL

Rząd pani Beaty Szydło: PiS + Kukiz’15 to szansa na realizację doktryny skutkującej odstraszaniem potencjalnych nieprzyjaciół! Siły i środki, które należy zgromadzić w tym celu, jakościowo nowe Wojsko Polskie utrzymujące wysoką gotowość bojową  we współdziałaniu z Sojusznikami oraz realnie opracowany "Plan Zabezpieczenia Rozwinięcia Jednostek Wojskowych" na wypadek zagrożenia państwa lub wojny to zasadniczy cel strategiczny Ministra Obrony Narodowej pana Antoniego MACIEREWICZA wspierany przez Zwierzchnika Sił Zbrojnych pana prezydenta Andrzeja DUDĘ!

  Minister ON Antoni Macierewicz w 2015 roku  podczas uroczystości upamiętniających 185. rocznicę wybuchu powstania listopadowego  zadeklarował:  przeszłość i historia zobowiązują nas do odbudowania siły narodu, wojska i gospodarki. „ Armia albo jest armią narodową, albo nie ma jej w ogóle. Siła ducha narodowego jest najważniejszym przesłaniem. Ta siła, która sprawiła, że zawsze byli żołnierze wierni Rzeczypospolitej - powiedział minister. Jak podkreślał "Siłą armii i siłą narodu - jest patriotyzm, siłą armii i siłą narodu jest wiara, siłą armii i siłą narodu jest Polska.”

Zarzuty typu:

- Macierewicz tworzy sobie prywatne bojówki,
- unieważnił przetarg na śmigłowce,
- chce przesunąć najlepsze czołgi z Żagania na wschód, gdzie mogą być narażone na zniszczenie przez Rosjan,
- odeszło 25 generałów itp.

to bzdety proste do obalenia.

Obrona terytorialna funkcjonuje w wielu państwach:

Nazwa oryginalna, Nazwa polska - Państwo:

National Guard, Gwardia Narodowa - Stany Zjednoczone

Hemvärnet, Gwardia Krajowa - Szwecja

Hjemmeværnet, Gwardia Krajowa - Dania

Heimevernet, Gwardia Krajowa - Norwegia

Kaitseliit, Liga Obrony - Estonia

Zemessardze, Gwardia Narodowa - Łotwa

Aktivní záloha, Aktywna Rezerwa - Czechy

Army Reserve, Armia Rezerwowa - Wielka Brytania

Caraluchy wytępione, POlszewiki w ciula zrobione, będą śmigłowce takie jakie zdecyduje Wódz!

Czołgi, nawet najlepsze, to przeżytek wg współczesnych doktryn wojennych. Czy będą parkować na lewym czy na prawym brzegu Odry są w takim samym stopniu narażone na zniszczenie np. przez pociski inteligentne. Czołgi to broń jednorazowego użytku!

Odeszło 25 generałów i krzyżyk na drogę.

Za rządów ministra Aleksandra Szczygły (z PiS) odeszło 38 generałów, a w latach 2008 – 2010 minister Klich (PO) zwolnił 63!

*

Cytuję: „Macierewicz stawia na młodych oficerów umożliwiając im szybką ścieżkę kariery. Jednak wśród młodej kadry jest wielu synów „starych”oficerów LWP, którzy mogą mieć „obciążenia genetyczne”. Czy będą oni lojalni wobec państwa polskiego?

Postawię tezę: wśród  członków PiS jest wielu, których rodzice/dziadowie należeli do PZPR! Czy obciążenie genetyczne  etc.?

Reasumując:

- tylko świnia nie zmienia poglądów!

- „starzy oficerowie LWP” niejednokrotnie kontynuowali tradycje ojców/dziadów żołnierzy II RP!

- młodzi oficerowie patrzą w przyszłość z optymizmem pod kierownictwem PiS!

-  Bóg  - Honor – Ojczyzna to dla młodej kadry nie jest pustosłowie!

- lojalny to:

1. «uczciwy i rzetelny w stosunkach z ludźmi»

2. «praworządny, prawomyślny»

i tacy właśnie są młodzi oficerowie, którzy w brązowych butach nie służyli!!!

Lojalność młodej kadry akceptującej rugi „starych trepów” jest tak samo pewna jak ustalenie przyczyn zaistnienia tragedii smoleńskiej oraz winnych przez Ministra ON Antoniego Macierewicza!

PS

"Historia ocenia rządy i władców tylko według tego, jakie osiągnęli cele. Dzieli ich na słabych i nieudolnych, choć być może byli dobrotliwi i pełni cnoty. Wyróżnia potężnych i silnych zwanych wielkimi, choć być może swoją wielkość osiągnęli przez zdradę, wiarołomstwo, niezliczone zbrodnie i wojny. Dla Historii liczy się tylko wielki cel, przymyka oczy na środki, które doprowadziły do niego. Wywyższa zwycięzców, gardzi pokonanymi."

~Zbigniew Nienacki, Ja, Dago Piastun

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

casium

#1537770