Koniec Dobrej Zmiany?

Obrazek użytkownika jasieńko
KawiarNIA

Pytanie jest na czasie i nie umniejszając dotychczasowym dokonaniom obecnej ekipy rządzącej należy przyjrzeć się faktom; a te są jeśli nie alarmujące, to co najmniej niepokojące. Równie dobrze można się pokusić o stwierdzenie, że przeszliśmy już na system 2-zmianowy: zmianę podstawową czyli tę „dobrą” od godz. 6 do 14 i zmianę drugą – po prostu „zmianę” – od 14 do 22.

     Skąd u mnie ta delikatna sugestia? Po paru decyzjach, czy raczej zaniechaniach – stąd: jak doniosły media min. Morawiecki oznajmił, że zapadła decyzja o zainstalowaniu w Polsce Banku Morgana. [1]

Jak wielu wiadomo Bank Morgana znany jest z kilku afer finansowych [4] i wydaje się wątpliwym, aby nam w „tej chwili” był potrzebny w procesie naprawy kraju. Większość mieszkańców Polski uważających się przede wszystkim za Europejczyków jakoś nie dziwi usilne parcie kolejnych dotychczasowych (i obecnego) ministrów Finansów, by w Polsce panoszył się wyłącznie obcy kapitał – protestów i głosów oburzenia nie słychać. Nawet informacje o tym, że corocznie wypływa z naszego kraju rzeka miliardów złotych nie robi już na nikim specjalnego wrażenia – oswoiliśmy się z tym i co roku pokornie przyjmujemy to do wiadomości.

Z drugiej strony – gdzie jest ten polski kapitał, a jeśli jest – to co on robi?

No i teraz do poidła ma dojść jeszcze Morgan, co znaczy, że na każdej szerszej ulicy pomiędzy istniejącymi już:

     apteką Pod Lipami a lokalem banku Credit Agricole,

     apteką Kolorową a lokalem banku zwanego Polskim,

     pakamerą gdzie udzielają chwilówek a apteką należącą do sieci Pharma,

     pomieszczeniem banku ING, pokojem wynajętym przez Lombard24, a lokalem banku Raiffeisen,

     dojdzie lokal banku Morgan z trzema stanowiskami pracy, pięcioma kamerami służby ochrony i bankomatem.

Równocześnie – i to bardzo prawdopodobne – ubędzie z tej ulicy… skromny sklepik warzywny; to co można by nazwać resztką polskiego kapitału.

Ale, ale, zestawiając słowa obecnego ministra – przed i po – wygląda to… no jak?

Przykładowo tłumaczenie, że będziemy teraz wiele „repolonizować” – jak ostatnio banki – w zestawieniu z dopuszczeniem do żłobu Morgana, brzmi fałszywie, a już szczególnie w konfrontacji z innym możliwym zabiegiem – utworzenia polskiej sieci bankowej. O takiej możliwości polegającej na wyłożeniu 10 mld złotych, które to wydał Morawiecki na „repolonizację” Pekao, by odkupić trochę akcji, mówi Piotr Jankowski w rozmowie z Izabelą Litwin. [2]

Można tak zrobić? Można, ale trzeba chcieć działać na rzecz obywateli Rzeczpospolitej, a jednocześnie przypomnieć sobie znaczenie słowa - perspektywa.

Z perspektywy gruszki na wierzbie wygląda to tak: uszczknęliśmy troszkę jednemu bankowi, po to, by innemu dać jeszcze więcej.

Dodajmy do tego, że wszystkie główne media publiczne milczą na ten temat – te lewe i te prawe – i nie podejmują żadnych konkretnych debat, polemik czy rozmów; wygląda na to, że wszystkim pasuje wpuszczenie lisa do kurnika. Publika nie wie, czy jest to na pewno potrzebne i dlaczego miało się tak stać. Nie protestuje Adaś w gazecie – co zrozumiałe, nie protestuje Tomek, ale milczą utytułowani ekonomiści. Jest za to czas na ubijanie piany z demokracji, praw mniejszości i obowiązków większości.

     Klamka zapadła – jak wieszczy tytuł o sprowadzeniu Morgana. Ten zwrot można cytować częściej i takie klamki robią z naszego kraju współczesną kolonię. A jak kolonia to w niej tania kopalnia – czy inne banki, w związku z Brexitem, nie będą chciały tu się doczepić? [3] Wygląda na to, że żaden z krajowych ekonomistów nie słyszał tego ostrzeżenia:

Pamiętajcie jedno: zagraniczni inwestorzy nie będą inwestować w Polsce po to, by pomóc Polsce, lecz po to, by pomóc sobie.    Cudzoziemcy powinni mieć pełną swobodę inwestowania w Polsce, ale tylko wtedy, gdy będzie to w interesie Polski. Można to zrobić poprzez stworzenie cudzoziemcom takich samych reguł gry, jakie obowiązują Polaków, nie należy dawać im żadnych specjalnych przywilejów, ulg czy zwolnień podatkowych. To słynny Milton Friedman – rok 1990! [5]

Pytanie więc: czy przyjęcie Morgana jest w interesie Polski?

Spotkałem już informację, że ów bank próbował się do nas dorwać w latach II RP.

Mam jeszcze inne podejrzenie… Morgan dał się poznać ze swej specyficznej strony, czyli manipulacji cyframi przy okazji afery z Grecją (bankowi spryciarze pomagali ukryć grecki dług państwowy) – więc po co on nam? Może posłuży do innej operacji – wyprowadzenia z Polski tych żydowskich pretensji do 65 mld i to z odsetkami za zwłokę? To taki duży i mądry bank, i jakie doświadczenie…

     Ja, skromny obywatel Polski w restrukturyzacji trwającej już przeszło ćwierć wieku, mieszkający w bloku, którego okna wychodzą na północ, siłą rzeczy nie widzę co się dzieje za oknami u moich sąsiadów. Jednak z perspektywy mojego okna widzę, że dalej brniemy. Ktoś nam wybiera tych ministrów? Marcinkiewicz, Rostowski, a teraz Mateo. Uwzględniając innych bankowców (np. Gronkiewicz, Bielecki), którzy otarli się o stanowiska rządowe widać, że robią wszystko, by… nasze były tylko ulice.

Tak, ledwo się zaczęła, a już następuje kolejna zmiana. Tym razem zmiana w zmianie. Po ćwierćwieczu działalności ludzi banku – ile nam jeszcze zostało tego cukru w cukrze? Czy razem z Morganem zobaczymy dno torebki?

I nie sądzę, że osłodą będzie powiew krótkotrwałą normalnością – przed nami zmiana czasu na normalny, to jest – na czas zimowy.

 

 

[1] http://wgospodarce.pl/informacje/40722-morawiecki-klamka-zapadla-jp-morgan-w-polsce

[2] https://youtu.be/MclGeDyyF6U

[3] http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/brexit-banki-jp-morgan,172,0,2343852.html

[4] http://www.rp.pl/artykul/913804-JP-Morgan--afera-nie-ma-konca.html

[5] http://niewygodne.info.pl/artykul8/04007-W-11-lat-wydrenowali-prawie-540-mld-zl.htm

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 4 (głosów:10)

Komentarze

Pozdrawiam.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0
#1549062

czas pokaże. JP Morgan nie jest bankiem detalicznym, nie przybędzie na ulicy jeszcze jedna placówka z pięcioma ludźmi i bankomatem. Owszem, był wplątany w wiele afer, głownie w Stanach (Grecja to robota Goldman Sachs), ale to co powstanie w Warszawie będzie placówką usługową wobec innych oddziałów Morgana na całym świecie. Czesi na tego typu oddziałach wielkich korporacji zarabiają duże pieniądze. Aby tylko nie pozwalać im wyprowadzać zysku bez opodatkowania i będzie naprawdę ok.

Działalność MM zasługuje na uważną analizę, choć jeszcze na nią za wcześnie. Niewątpliwie z jego działań wynika wzrost dochodu rozporządzalnego zwykłych, ubogich ludzi. Z drugiej strony część wyników gospodarki wygląda na sztucznie wykreowaną i balon może pęknąć z hukiem. A może nie. Osobiście brakuje mi w działań stymulujących wzrost. Nowa konstytucja dla biznesu, ogłoszona już chyba półtora roku temu, jakoś leży i cisza dziwna nad nią zapadła. Poczekałbym więc z oceną do końca kadencji.

pozdrawiam serdecznie

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

WL

#1549140

Zima za pasem. Koniec kadencji tuż ...tuż. Potem zostaną nam już tylko komisje śledcze....które dużo chcą zrobić ale mało mogą.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-2

Verita

#1549142

Zgoda, że Goldman, ale Morgan również:

https://www.tagesschau.de/wirtschaft/wallstreetgriechenland100.html

Niemiecka Wiki pisząc o Morganie w punkcie Kritik też nadmienia o Grecji.

A Czesi? Oni jednak bardziej dbają o swoje. Poza tym co to za kąsek z 10 mln ludności.

Co do oceny Mateo - ja nie sądzę, żebym musiał z nią czekać do końca kadencji.

 

Również pozdrawiam

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

wyrzuć telewizor

#1549149

Też o tym pisałem, ale "niepoprawni" jak najbardziej poprawnie spałowali mój tekst... :).
Groch o ścianę :).

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-1
#1549089

Nie można mieć zbyt dużo pieniędzy i zbyt dużo wiedzieć. Ciągle i wciąż wszyscy mataczą....

https://www.youtube.com/watch?v=plarUikNE_o

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-2

Verita

#1549154

do obslugi polskich klientow - stworzyc ma za to centrum informatyczne i obslugujace klientow z innych krajow - po prostu dlatego, ze w Polsce ciagle jeszcze jest znacznie taniej wynajac pracownika, niz w Niemczech czy we Francji.

Oczywiscie zaden zachodni bank nie zasluguje na szacunek, a "banksterzy " winni dawno pracowac ochotniczo na Syberii

Obcy kapital takze nalezy wyrzucic jak najszybciej z Polski - firmy z udzialem kapitalu zagranicznego zatrudniaja w Polsce... ponad 5 mln ludzi - wiec ci ludzie "na bruk" a "banksterzy" i kapitalisci - na Syberie...

Tak juz dzisiejszy swiat jest zbudowany, ze decydujaca role w zyciu wiekszosci ludzi odgrywaja pieniadze - poki co - mamy (my Polacy) troche malo pieniedzy, zeby wykupic obcy kapital. Mamy natomiast nasz rzad i Sejm - i zadaniem tych instytucji jest stworzenie conajmniej  ROWNYCH warunkow dla dzialalnosci gospodarczej dla wszystkich podmiotow - a z tym nie najlepiej, bo czy slyszal ktos o zwolnieniu z podatkow polskiej firmy, ktora inwestuje w kraju?

A firmy zagraniczne sa dosc czesto zwalniane. ja to rozumiem - ale dlaczego dyskryminuje sie rodzimy kapital?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

mikolaj

#1549175