Luiz Inacio Lula da Silva wychodzi z więzienia

Obrazek użytkownika Husky
Świat

 

 

 

Lula wychodzi z więzienia

Po półtora roku za kratami lewicowy były prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva został zwolniony z więzienia. W 2018 r.został aresztowany pod zarzutem korupcji i prania brudnych pieniędzy.
Lewicowy były prezydent Brazylii Lula da Silva opuścił więzienie w piątek

Sąd Najwyższy Brazylii orzekł niecały dzień wcześniej, że daną osobę można uwięzić dopiero po wyczerpaniu wszystkich apelacji.

Wychodząc z więzienia, w którym przetrzymywano go przez 19 miesięcy , Lula uniosł wyzywająco pięść , ku okrzykom tłumu zwolenników swojej Partii Robotniczej, którzy machali czerwonymi flagami i trzymali sztandary „Free Lula”

.„Nie sądziłem, że dzisiaj będę mógł rozmawiać z mężczyznami i kobietami, którzy przez 580 dni krzyczeli dzień dobry, dzień dobry lub dobranoc, bez względu na to, czy padał deszcz, czy 40 stopniowy upał ” - powiedział zgromadzonym tłumom, odnoszące się do swoich zwolenników, którzy na niego czekali pod brama więzienia.

Jego uwolnienie może spolaryzować kraj, który w zeszłym roku wybrał  prawicowego prezydenta Jaira Bolsonaro w powszechnym głosowaniu, które według Luli w piątek zostało „okradzione” z Partii Robotniczej, która rządziła krajem od 2002 do 2016 roku.

W swoim pierwszym przemówieniu do zwolenników spoza więzienia w południowym mieście Kurytyby Lula poprzysiągł walczyć o udowodnienie swojej niewinności, oskarżając „zgniłą” policję, prokuratorów i sędziów o „pracę nad kryminalizacją lewicy”. W sobotę wezwał do wiecu w związku zawodowym metalowców na obrzeżach Sao Paulo, gdzie wiele lat temu rozpoczynał swoja karierę polityczną, obiecując, że nadal będzie kontynuował krajową politykę lewicy.

Przeciwnicy, którzy potępili jego zwolnienie jako dowód bezkarności i odstępstwa w brazylijskiej walce z korupcją polityczną, również wezwali do protestów w weekend.

Lula została aresztowany w 2018 roku  po tym, jak został uznany za winnym przyjmowania łapówek od firm inżynieryjnych w zamian za zamówienia publiczne. Podtrzymuję on jednak swoją niewinność i powiedział, że sprawa przeciwko niemu była motywowana politycznie.
Lula i jego zwolennicy skrytykowali również fakt, że Sergio Moro, były sędzia federalny, który nadzorował aferę Car Wash i skazał Lulę, przyjął zaproszenie na stanowisko ministra sprawiedliwości prezydenta Bolsonaro, wieloletniego wroga Luli i kluczowego rywala zeszłorocznych wyborach.

Sędzia Moro powiedział w oświadczeniu  w piątek, że decyzja najwyższego sądu musi być uszanowana, a prawodawcy mogą teraz zmienić konstytucję, aby wprowadzić obowiązek więzienia po pierwszym nieudanej apelacji. Chociaż uwolnienie Luli z pewnością zelektryzuje brazylijską politykę, może nie zmienić równowagi sił na tyle, aby poważnie zakłócić rządowy program reform gospodarczych. Od wyborów w 2018 r. Lewicowa opozycja w Kongresie nie ma wystarczającej liczby głosów, aby zablokować porządek obrad. I nie zapominajmy, że Lula pomimo uwolnienia, nie został uniewinniony, więc nie może być kandydatem na żaden urząd, a tym samym nie jest alternatywą dla zdobycia władzy politycznej w najbliższym czasie.Nie jest jeszcze jasne, jaką to niby rolę polityczną Lula może podjąć teraz, kiedy jest prawdopodobnie czasowo wolny.

Warto więc przypomnieć że Lula został uznany winnym korupcji i prania pieniędzy i udział w skandalu „Car Wash”, szeroko zakrojonej aferze korupcyjnej, która ujawniła powszechne przekupstwo wśród elit Brazylii. Lula, która sprawował urząd prezydencki w latach 2003–2010, został skazany na 12 lat więzienia. Nadal ma szansę odwołać się od wyroku

Ocena wpisu: 
4
Twoja ocena: Brak Średnio: 4 (głosów:5)