Bitwa pod Kurskiem...fakty i mity.

Obrazek użytkownika Husky
Historia

 

 

Bitwa pod Kurskiem była jedną z najbardziej znaczących i największych starć podczas II wojny światowej. Do historii przeszła jako największa bitwa pancerna. Wojska radzieckie wyzwoliły Biełgorod i Charków.

 

Zwycięstwo w największej w historii bitwy czołgów - przeciwko Niemcom w Kursku w 1943 roku - pozostaje nadal wielkim źródłem dumy dla Rosjan.

Nic więc dziwnego, że rosyjscy urzędnicy zaatakowali zachodnich historyków za kwestionowanie opanowania przez Armię Czerwoną pola bitwy.

Przez dziesięciolecia Rosjanie nie mieli najmniejszego powodu, by wątpić w radzieckich historyków wojskowych, którzy przedstawili bitwę pod Prokhorowką 12 lipca 1943 r. jako punkt zwrotny, w którym Armia Czerwona przejęła inicjatywę na froncie wschodnim

Wielka bitwa pod Kurskiem - od 5 lipca do 23 sierpnia 1943 r. - była rzeczywiście punktem zwrotnym w drugiej wojnie światowej. Siły radzieckie udaremniły ogromny hitlerowski kontratak po tym, jak Niemcy poniosły kolosalną porażkę pod Stalingradem zimą 1942–43.

 

Niedawno brytyjski historyk Ben Wheatley przeanalizował niemieckie zdjęcia lotnicze Luftwaffe z pola bitwy pod Prokhorowką, które odbyło się w dniach 14-16 lipca, kiedy obszar ten był nadal w rękach niemieckich. Zdjęcia znaleziono w amerykańskich archiwach narodowych w College Park, Maryland.

Ocena Wheatleya, poparta szczegółowymi badaniami raportów bojowych i archiwów historycznych, mówi, że 12 lipca Niemcy stracili tylko pięć czołgów w Prokhorowce, ale zdziesiątkowali radzieckie formacje czołgów kamikadze, zamieniając ponad 200 radzieckich czołgów w tlące się wraki.

Piszę, że dziesiątki sowieckich czołgów T-34 spadły do ​​rowu przeciwczołgowego o głębokości 4,5 m (15 stóp), wykopanego przez radziecką piechotę, a kiedy Armia Czerwona zdała sobie sprawę z błędu i zaczęły się wycofywać, inne T-34 zaczęły ustawiać się w kolejce do przejazdu przez most. Niemieckie czołgi bez trudu mogły je wtedy unieszkodliwiać.

Wheatley i niemiecki historyk wojskowy, Karl-Heinz Frieser, zostali wymienieni w tekście o bitwie pod Kurskiem w niemieckim dzienniku Die Welt, który uderzył w rosyjski "czuły ponkt" czyli dumę ze zwycięstwa pod Kurskiem.

Pisarz Sven Felix Kellerhoff twierdził, że dowody sowieckiego upokorzenia w Prokhorowce były tak przekonujące, że Rosja powinna zburzyć tam swój pomnik, który świętuje bohaterstwo sowieckich czołgów 12 lipca.

 

 

Ambasador Rosji w Niemczech, Siergiej Neczajew, powiedział, że pomysł Kellerhoffa jest „niezrozumiały”.

„Próby przepisania niezmiennych faktów historycznych, sfałszowania wydarzeń tamtych lat, obniżenia decydującej roli narodu radzieckiego w pokonaniu nazizmu i uwolnieniu Europy od "brązowej zarazy", wyglądają niegodnie i obraźliwie -powiedział.

Szef rosyjskiego Muzeum Obrony Powietrznej Jurij Knutów nazwał niemiecki artykuł "rażącym fałszerstwem" histori II wojny światowej

W dniu 5 lipca 1943 r. Siły niemieckie rozpoczęły potężny niespodziewany atak, mający na celu okrążenie wojsk radzieckich zajmujących wybrzuszenie rozciągające się na 160 km (100 mil) na zachód do linii niemieckich
W walkach uczestniczyło około 6000 czołgów (w tym 2700 niemieckich), dwa miliony żołnierzy i 4000 samolotów
Atak Niemieckich wojsk został zablokowane przez radzieckie pola minowe,czołgi i działa obrony przeciwpancernej
Radzieckie siły powietrzne - teraz znacznie ulepszone - odegrały kluczową rolę w powstrzymaniu niemieckiego natarcia

 

 

Siły radzieckie w sierpniu odbiły miasta Orzeł i Charków
Zwycięstwo dało Armii Czerwonej inicjatywę na froncie wschodnim

Radziecki heroizm w II wojnie światowej stał się też głównym tematem prezydentury Władimira Putina, ponieważ dąży on do zwiększenia dumy narodowej. Ale nie ma też wątpliwości, że siły radzieckie mocno ucierpiały w Prochorowce, mimo że odnosiły sukcesy w innych rejonach frontu kurskiego.

 

Historyk wojskowy Aleksiej Isajew powiedział BBC Russian, że sowieckie straty w Prokhorowce są zgodne z oceną Wheatleya. Radzieckie relacje mówiły o 237 zniszczonych czołgach  T-34, wraz z 14 działami samobieżnymi, powiedział Isayev.

Ale powiedział również, że Niemcy mogli wycofać swoje uszkodzone czołgi z pola bitwy po 12 lipca, przed wykonaniem zdjęć lotniczych. W tym przypadku nie pojawią się one na zdjęciach badanych przez Wheatleya.

Wytrzymały czołg T-34 był bez wątpienia imponującym dzielem radzieckiego przemyslu zbrojeniowego  i niejako kręgosłupem Armii Czerwonej.

Ale wojska radzieckie zostały wyprzedzone w Kursku przez ciężki niemiecki czołg Tygrys, odziany w pancerz o grubości 12 cm (4,7 cala)

 

 

Fotograf wojenny Anatolij Jegorow znalazł się w samym środku walk pod Kurskiem. Jego bratanek Michaił Jegorow rozmawiał z dziennikiem Moskovsky Komsomolets , przypominając, co Anatolij powiedział mu o jego pracy tam.

„Większość z tych zdjęć nie została opublikowana.” Czy wiesz, dlaczego w naszym kraju nigdy nie pokazano żadnych zdjęć panoramicznych z pola bitwy Prokhorovka? Mój wujek powiedział wtedy do mnie: „Ponieważ dla każdego płonącego Tygrysa było 10 naszych rozbitych T-34! Jak mógłbyś opublikować takie zdjęcia w gazetach?”

Anatolij powiedział swojemu siostrzeńcowi, że czasem szybciej wykwalifikowany sowiecki snajper mógł zatrzymać Tygrysa, strzelając do kierowcy przez szczelinę wzroku kierowcy czołgu. Prawie nic innego nie mogłoby wówczas powstrzymać Tygrysa.

Kontrowersje Prochorowki pokazują, jak delikatna jest wojna dla Rosjan - wojna, która pochłonęła ponad 20 milionów radzieckich ofiar

https://www.bbc.co.uk/news/world-europe-48963295

ps.

I apologise in advance for the quality of the translated text

 

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:16)

Komentarze

Tygrys był mocno przerośniętym PzKpfw IV. Ale wyposażony w armatę 8,8 cm rozwalał t-34 z 1,5 km. Niestety, produkacja Tygrysów obu typów przez całą wojnę wyniosła ok. 1450 szt. A tyle t-34 sowieci klepali miesięcznie.

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0
#1596845

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0


„Jedyną rzeczą potrzebną Złu do zwycięstwa jest bierność dobrych ludzi” – Edmund Burke
wilre - "Viva il re"
Niech żyje król

#1596884

Pozdro!

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

Romuald Kałwa

#1596893