Podzwonne dla pana Pieronka

Obrazek użytkownika Fedorowicz Ewaryst
Blog

Zmarłemu p. Pieronkowi poświęciłem w ciągu ostatnich lat kilka tekstów, których rezultatem stało się przejście z nim "na pan", o czym jutro.

Ponieważ mamy w mediach do czynienia z festiwalem retuszowania wizerunku zmarłego, przypominam dziś tekst sprzed ponad już 8 lat, napisany po tym, jak zmarły wezwał władze do siłowego rozwiązania sporu o krzyż smoleński sprzed Pałacu Prezydenckiego.

***

"Wpis niedzielny, czyli kościół golędzinowski


Wiedziałem, że w kościele katolickim w Polsce, wyróżnia się ten w wersji z Krakowa, zwany łagiewnickim oraz toruński.

Mnie do obu nie po drodze:

w Krakowie byłem tylko w kościele Mariackim i w Wawelskiej Katedrze, w Toruniu – raz z wycieczką szkolną, ale to było za Gomułki i wtedy dziatwy szkolnej do kościołów, nawet zabytkowych, nie prowadzali.

Teraz objawił się jeszcze jeden, który pozwolę sobie nazwać golędzinowskim, od warszawskiej siedziby ZOMO (taka niedawna, młodzieżowa organizacja, propagująca tężyznę fizyczną).

Na jego czele stoi biskup Tadeusz Pieronek, w randze pałkownika, który wezwał do siłowego rozwiązania kompromitującego Polskę w Europie sporu o krzyż, z zastosowaniem antyterrorystów włącznie.

Ja stanowisko biskupa-pałkownika popieram, zwłaszcza , że inne , pokojowe metody zakończenia kompromitacji, takie, jak zarejestrowane kamerami monitoringu, obsikanie krzyża przez grupę pokojowo nastawionej młodzieży, skutku nie odniosły.

Jest tylko jeden problem:

Biskup Pieronek, pozwolę sobie użyć języka chirurgicznego, operuje w Krakowie, cała zaś pożałowania i wg Ekscelencji - spałowania godna awantura o krzyż, rozgrywa się, przypomnę w Warszawie.

I niech tak, zważywszy na historyczne paralele (urocze słowo), zostanie, a dlaczego – już wyjaśniam:

Był sobie ponad 200 lat temu biskup; bardzo wykształcony (szef Komisji Edukacji Narodowej !) i, jakbyśmy dzisiaj powiedzieli – proeuropejski.

Ignacy Massalski się nazywał, znany z bycia zwolennikiem sąsiedzkiej współpracy z Rosją oraz pobierania z tego tytułu, wypłacanej przez ambasadora Sieversa pensji.

I proszę sobie wyobrazić, że nie zważając na opisane wyżej przymioty, te warszawskie huncwoty (kolejne, śliczne niemiecko-staropolskie słowo) , nie bacząc ani na jego nowoczesne poglądy, ani nawet na dobre obyczaje, po prostu Ekscelencję ...powiesiły, na (jak podają źródła) konopnym lejcu.

Ślicznie podobno na wietrze, za przeproszeniem, dyndał."

Opublikowano: 05.09.2010

https://www.salon24.pl/u/ewarystfedorowicz/225943,wpis-niedzielny-czyli-kosciol-goledzinowski

--------------------
Informacja dla Czytelników: w związku z trollowaniem moich tekstów nie odpowiadam na żadne komentarze

Ocena wpisu: 
4
Twoja ocena: Brak Średnio: 3.9 (głosów:16)

Komentarze

Przed chwilą w wieku 84 lat odszedł do Domu Ojca śp. Ks. Biskup Tadeusz Pieronek. Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie † – poinformował Proboszcz Katedry na Wawelu

Przypominam, że Biskup Pieronek był opiekunem Masońskiej Golgoty Beskidów. W Radziechowach, wsi rodzinnej Ekscelencji biskupa Pieronka, mieszka[ł] on w domu pod numerem 666…

I wiele podobnych, w tym filmy opublikowane przez księdza Tadeusza Kiersztyna

http://dakowski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=24541&Itemid=46

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
-1

Verita

#1577584