Państwo, Naród, Ojczyzna: czym jest patriotyzm?

Obrazek użytkownika civilebellum
Idee

Straszliwe pomieszanie pojęć w dyskursie publicznym służy przeciwnikom naszej ojczyzny do ataków na państwo polskie – ataków, których nie da się odeprzeć bez koniecznego, natychmiastowego wręcz, ich encyklopedycznego określenia i dobitnego stosowania: nie wystarczy bowiem pokazywać (i udowodniać) złą wolę atakujących nasze państwo (choćby w tak bezczelny sposób, jak przy okazji warszawskiego marszu ćwierć miliona polskich patriotów – nazwanych nacjonalistami).

 

Pomieszanie to jest i śmieszne i straszne; wyobraźmy np. sobie Kanadyjczyków czy Meksykan mówiących o sobie jesteśmy amerykanami – a taką narrację usiłują nam narzucić polscy „patrioci” UE: jesteśmy europejczykami… Bóg z wami, internacjonalistyczni pogrobowcy Marksa i Lenina!

Ale mają oni podstawy – choć właśnie wykorzystują ich brak.

 

Brak ten nie dotyczy pojęcia „państwo” i nie dotyczy pojęcia „naród”: dotyczy pojęcia „ojczyzna”. Jako pojęcie nieostre (czy ojczyzna to polskość, czy „kraj ojców” – a może to jedynie genius loci?), nie posiadające definicji prawnej, wymyka się z jednoznacznego określenia i powoduje, że poczucie tożsamości czyjejś ojczyzny jako własnej przynależy wyłącznie do konkretnego człowieka lub jego grupy; co zaś ulotne nie może być pewne.

Rodzi to pytanie, wychodzące naprzeciw przyrodzonej wolności człowieka: czy czyjaś wola powinna nas przymuszać do jakiegokolwiek wyboru ideologicznego? Pytanie jest niby retoryczne, ale konsekwencje odpowiedzi nań zatruwają przestrzeń publiczną. Niepotrzebnie!

 

Jeśli uda nam się to publiczne szermowanie słowem „patriotyzm” zastąpić pojęciami „państwo” i „naród” – będziemy mogli wreszcie opanować dyskurs polityczny; opanować dla przedstawienia innego rozumienia patriotyzmu: „miłość do ojczyzny” (Święta miłości kochanej ojczyzny…), bo ona to właśnie wyraża się w słowach naszego hymnu państwowego będziem Polakami; to oddanie się pracy dla kraju, dla państwa (legioniści Dąbrowskiego wszak Polakami przecież już byli, nie musieli się nimi stawać – powstać miało Państwo Polskie!). Niechże więc „patriotyzm” stanie się synonimem ojczyzny rozumianej jednoznacznie: jako Państwa Polskiego, nie „krainy ojców” („ojcowizny”) – i to Państwu Polskiemu należy się nasz szacunek, nasz trud, nasze oddanie!

 

Czy zatem „nacjonaliści”, „wszechpolacy” – ale też „europejczycy”, „internacjonaliści” - dobrze się Ojczyźnie przysługują, wzniecając zwady i swary, a nawet śląc na nią donosy ?

 

Naród bowiem, choć jest tego państwa niezbędną podbudową:

Jestem synem Narodu, który przetrzymał najstraszliwsze doświadczenia dziejów, którego wielokrotnie sąsiedzi skazywali na śmierć – a on pozostał przy życiu i pozostał sobą. Zachował własną tożsamość i zachował pośród rozbiorów i okupacji własną suwerenność jako Naród – nie w oparciu o jakiekolwiek inne środki fizycznej potęgi, ale tylko w oparciu o własną kulturę, która okazała się w tym wypadku potęgą większą od tamtych potęg. (z przemówienia śp. Jana Pawła II. (wygłoszonego w UNESCO w 1980 r.) – nie wystarcza, by sam z siebie mógł zapewnić stałą pomyślność Polakom: potrzebne jest silne Państwo Polskie, umacniane jeśli już nie zgodą narodową, to działaniem jego władz; kto tym działaniom się przeciwstawia, niech je próbuje zmieniać (mamy przecież demokrację), modyfikować w debacie politycznej czy organizacyjnej, ale nie podkopywać jej działania, bo to jest antypatriotyzm, działanie Ojczyźnie wrogie. Tak zatem „nacjonaliści”, stawiający Naród ponad Państwem, jak i „europejczycy” – stawiający nad Państwem Polskim zewnętrzne władze – zdradzają Ojczyznę; czynią to albo z pomieszania ideowego, albo też świadomie: pytanie – dlaczego bezkarnie? bo z braku jasnej wskazówki o powinnościach obywatelskich.

 

Najwyższy czas je przedstawić, choćby tak jasno, jak uczynił to przed półwieczem Prymas Tysiąclecia:

Jam jest Polska, Ojczyzna twoja, ziemia Ojców, z której wzrosłeś. Wszystko, czymś jest, po Bogu mnie zawdzięczasz.

1. Nie będziesz miał ukochania ziemskiego nade mnie.

2. Nie będziesz wzywał imienia Polski dla własnej chwały, kariery albo nagrody.

3. Pamiętaj, abyś Polsce oddał bez wahania majątek, szczęście osobiste i życie.

4. Czcij Polskę, Ojczyznę twoją, jak matkę rodzoną.

5. Z wrogami Polski walcz wytrwale do ostatniego tchu, do ostatniej kropli krwi w żyłach twoich.

6. Walcz z własnym wygodnictwem i tchórzostwem. Pamiętaj, że tchórz nie może być Polakiem.

7. Bądź bez litości dla zdrajców imienia polskiego.

8. Zawsze i wszędzie śmiało stwierdzaj, że jesteś Polakiem.

9. Nie dopuść, by wątpiono w Polskę.

10. Nie pozwól, by ubliżano Polsce, poniżając Jej wielkość i Jej zasługi, Jej dorobek i Majestat.

 

P.S.

Otrzymałem pierwsze oceny (czegoś podobnego chyba nigdy na NP nie było) i muszę coś dopisać (wszak nie chodzi o mnie). Skoro kard. Wyszyński nie przekonuje, to może Naczelnik? W grudniu 1918, tak pisał Piłsudski w liście do działającego w Paryżu w Komitecie Narodowym Polskim Dmowskiego:

Masa społeczeństwa polskiego jest rzeczą niczyją, luźnie chodzącą, nieujętą w żadne karby organizacyjne, nieposiadającą żadnych właściwie przekonań, jest masą bez kości i fizjonomii. O tę gawiedź politycznie bezmyślną, o przyciągnięcie jej choćby na jeden moment w jedną lub drugą stronę chodzi w pierwszym rzędzie tym wszystkim, którzy robią w Polsce politykę. Cel ten zaślepia i przesłania oczy na wszystko inne działaczom, zdolnym prowadzić tylko zajadłe i konkurencyjne duszołapstwo. A ponieważ ogół społeczeństwa jest politycznym niemowlęciem, więc konkurencja musi dostosować swe metody do tego poziomu. Stąd spekulacja na najbardziej prymitywne i naiwne odruchy masy, stąd zapominanie o interesach całości państwa – jest regułą i normą, a deklaracja o Ojczyźnie frazesem, z którym działalność deklamujących stoi w najzupełniejszej sprzeczności.

 

Ocena wpisu: 
3
Twoja ocena: Brak Średnio: 2.2 (głosów:9)

Komentarze

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Verita nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Nacjonaliści walczą o silne państwo, takie które dba o dobro Narodu. Oni nie wzniecają sporu dla zabawy.

Jak budować zgodę narodową gdy państwem rządzą  Europejczycy?

Patriotyzm to miłość do ojczyzny a nacjonalizm to miłość do narodu...inaczej nie może być.

 

Parta PIS jest ideową, rewolucyjną kontynuatorką patriotów-oświeceniowców.

Hasło „BÓG HONOR OJCZYZNA” zostało ustanowione hasłem tegorocznego Marszu Niepodległości, któremu rząd przeciwstawił hasło lackie „Dla Ciebie Polsko”.   Czyli jak u oświeceniowców, bez Boga miłujących ojczyznę.

Bezbożny hymn, w którym przywołuje się imię burzyciela i niszczyciela kościołów, i klasztorów, pysznego zbrodniarza, konstytuującego rewolucyjny porządek prawny, rozbrzmiewa w kościołach, marszach, paradach w niby jeszcze katolickim narodzie. Podmieniona tożsamość, już nie elity, ale i ludu, zdaje się wyrzucać Boga z myśli, a imię Maryi z pieśni.

http://dakowski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=24229&Itemid=100

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-2

Verita

#1575205

i że tak powiem "z fałszywym krzyżem w ręku" - drugie przykazanie Prymasa Tysiąclecia.

Nacjonaliści "walczą"? A co budują? Jaką zgodę?

Powyższe nie jest dla ciebie, ani dla innych zawziętych - dla tych, którzy tu zajrzą, żeby coś zrozumieć.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-4
#1575207

Z kim ty chcesz budować zgodę? Jaką zgodę? Z tymi co nie potrafią uchwalić ochrony dzieci w łonach matek?

Obrzydłe Mi jest wznoszenie dymu; święta nowiu, szabaty, zwoływanie świętych zebrań…

Nie mogę ścierpieć świąt i uroczystości. Nienawidzę całą duszą waszych świąt nowiu i obchodów; stały Mi się ciężarem; sprzykrzyło Mi się je znosić! Gdy wyciągniecie ręce, odwrócę od was me oczy. Choćbyście nawet mnożyli modlitwy, Ja nie wysłucham. Ręce wasze pełne są krwi. Obmyjcie się, czyści bądźcie! Usuńcie zło uczynków waszych sprzed moich oczu! Przestańcie czynić zło! Zaprawiajcie się w dobru! Troszczcie się o sprawiedliwość, wspomagajcie uciśnionego, oddajcie słuszność sierocie, w obronie wdowy stawajcie! (Iz 1,13–17).

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Verita

#1575210

Z kim ty chcesz budować zgodę? Jaką zgodę? Z tymi co nie potrafią uchwalić ochrony dzieci w łonach matek?
Jeżeli jesteś tak oczytana to znajdziesz w Piśmie Świętym cytaty na potwierdzenie tego, że działają oni zgodnie z wolą Boga....
Nie pomnę w którym miejscu i nie podam namiarów, teraz... ale przytoczę z pamięci Jego(Boga) zalecenia..
Głowy niemowląt roztrzaskasz o róg domu..., ciężarną rozpłatasz mieczem...
Czy nadal zarzucisz PIS-owi ociężałość ??? :-)
Dla mnie to są czyste jaja, gdy katolik nie zna woli swojego Boga !!!
Pozdrawiam
P.S.
Jeszcze odniosę się do słów JPII
Judasz też całował P.Jezusa i wyznawał mu miłość.......

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-4
#1575274

...ale chyba ktoś próbował roztrzaskać twoją główkę o róg domu....i dlatego u ciebie podobna ociężałość jak u PiSu.

 

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-2

Verita

#1575275

Nie obrażałem Cię Głupia Babo !!!

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-5
#1575293

...to dużo gorzej. To dopiero głupota, chłopie.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Verita

#1575294

KIEDY I W KTÓRYM MIEJSCU ???
Czym obraziłem Twego Boga????
Przytoczyłem tylko zapisane słowa z Biblii, czyżbyś jej nie czytała, nie znasz jej???
No to heca na całego !!!!!
A Ty Jaki jesteś czy nie jesteś, też nie czytasz? Wydaje mi się, że nie bo również twierdzisz, że obrażam Twego Boga!!!!! Kretyństwo !!!

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-5
#1575354

Zważaj na kuchnie, bo cię ktoś patelnią dmuchnie.

"Głupia babo" tak się do kobiety zwracasz??? 

Verita ma rację, jak nie wierzysz to twoja sprawa, ale my nie pozwolimy byś drwił z Pana Boga i naszych uczuć religijnych.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0
#1575295

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Orno (niezweryfikowany) nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Znasz przysłowie "na złodzieju czapka gore" nie wydaje ci się, że dobrze odnosi się do tej tu zaistniałej sytuacji?? Nie Obraziłem Boga a ty już skomlisz !!!! Czy Wielki Bóg potrzebuje takiego obrońcy???

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-5
#1575355

aktor Orno

 

czy to z neonu

ateistyczne porno

w którym gra

aktor zwany Orno?

 

 

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-1

jan patmo

#1575360

 I bez odbioru czerwony pajacu.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0
#1575361

Czy Orno

Raczej UB-ek albo ORMO

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

Prezydent Andrzej Duda 2020
Strefa wolna od LGTB
Strefa wolna od sekty 447

Howgh

#1575362

To Bóg kazał wam pluć na każdego kto się z wami nie zgadza ?? Żałosne miernoty w mocherach !!! Goowno ubrane we własną pychę!!!!!!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-3
#1575414

Tak tu cicho o zmierzchu... tfu o Smoleńsku?

Prywatne dochodzenie skapitulowało?

Co też ci ludzie nie wymyślą? Na neon light burza mussków oblicza trajektorię MIM'a104A...

POLITYKA - ŚWIAT   26.08.2016 "Czyżby śp.Prezydent "poleciał do nieba" amerykańską rakietą?"

Pozdrawiam.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

casium

#1575424

Opublikowałem niedawno (gdzie indziej) tekst  z takim oto passusem: pewnie niewiele jest osób zdających sobie sprawę, że mimo upływu blisko dziesięciu lat od Tragedii – państwo polskie nie wydało z siebie oficjalnego, konkluzywnego stanowiska w jej sprawie! Nie jest tym stanowiskiem tzw. Raport Millera, bowiem żadna komisja badania wypadków lotniczych – nawet państwowa, nie może prawnie zastąpić śledztwa prokuratorskiego, zakończonego skierowaniem aktu oskarżenia do właściwego sądu (bądź też umorzenia postępowania)… a tymczasem ani prowadząca w latach 2010-2015 śledztwo prokuratura wojskowa, ani obecna prokuratura generalna (pod kierunkiem zastępcy Prokuratora Generalnego Marka Pasionka) postępowania w tej sprawie nie zakończyła. Ponieważ znany jest powód tego stanu rzeczy (oczekiwanie na wnioski wynikające z przeprowadzonych w Polsce ekshumacji oraz zagranicznych badań metalograficznych) – należy oczekiwać, że to zakończenie śledztwa się jednak zbliża, co być może zakończy ostatecznie tzw. śledztwo blogerskie; zatem omawiany niżej artykuł powinien być ostatnią cegiełką, którą prokuratura powinna wziąć pod uwagę: ostatnią, ale o wielkim ciężarze dowodowym. [ten artykuł to tutejszy "Łopatologia smoleńska (5)"].

Tekst nosił tytuł: "Smoleńsk po raz ostatni" - bo na co liczyć, gdy wszystko zamiecione pod dywan? Ja dalej to śledzę (okazało się ostatnio, że ruskie znalazły ten zaginiony rejestrator K3, ale skłamały, że go znalazły!!! - przeczytaj tu: https://www.salon24.pl/u/niegracz/910921,co-mak-usunal-ze-swej-strony-15-04-2010r-katastrofa-w-smolensku ), tylko chyba żadna nowa wiedza tej sytuacji nie zmieni...

No zobaczymy, co wyda z siebie Pasionek, sprawa jest ewidentnie polityczna i nie liczę na nic odkrywczego. 

Serdecznie

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#1575470