Prof. Andrzej Nowak o Piłsudskim – spadkobiercy tradycji Rzeczypospolitej Obojga Narodów

Obrazek użytkownika Andy-aandy
Historia

 

 

 

Rozmowa z prof. Andrzejem Nowakiem o Piłsudskim – spadkobiercy tradycji Rzeczypospolitej Obojga Narodów

Biuletyn IPN nr 1-2/2020 “Sojusznicy Polski w XX wieku” otwiera pozmowa z prof. Andrzejem Nowakiem o Piłsudskim – spadkobiercy tradycji Rzeczypospolitej Obojga Narodów, który postawił w polityce wschodniej na współpracę z Litwą, Białorusią, Ukrainą i rosyjskimi antykomunistami.

 

W tym numerze omawiane są m.in. podejmowane przez Piłsudskiego wraz z sojusznikami próby przeciwstawienia się zbrodniczej ekspansji bolszewickiej Rosji.

Jednym z omawianych problemów jest także stwierdzenie powtarzane przez m.in. Józefa Mackiewicza, że Piłsudski nie wykorzystał szansy sojuszu z gen. Denikinem przeciwko sowieckim zbrodniarzom.

Prof. A. Nowak przypomina, że Denikin, podobnie jak i jego poprzednik adm. Kołczak, mówił o tym, iż nie tylko Wilno ma być miastem rosyjskim, lecz i Lwów.

A takie warunki stawiane przez rosyjskich dowódców “białych” armii rosyjskich wykluczały porozumienie z jakąkolwiek siłą polityczną w Polsce, bo nikt nie zaakceptowałby wieszania dwugłowych orłów rosyjskich we Lwowie lub Wilnie przez Wojsko Polskie.

Prof. Nowak przypomina także i o tym, że we wrześniu 1919 roku Piłsudski polecił premierowi Ignacemu Paderewskiemu, by ten sprawdził w Paryżu, czy mocarstwa zachodnie poprą finansowo polską akcję militarną na wielką skalę przeciwko bolszewikom - akcję mogącą pomóc Denikinowi.

Jednak Paderewski usłyszał, że taka operacja mogłaby zaszkodzić, bo umocniłaby panowanie bolszewików.

Piłsudski rozumiał i znał bolszewickich zbrodniarzy, choć zarzuca się mu niezrozumienie istoty bolszewizmu. O tym tak mówił mu pod koniec czerwca 1920 roku rosyjski pisarz Dymitr Mereżkowski:

“Lękaj się dna rosyjskiego, panie Marszałku, jest to dno bezdeni, a bezdeń wciąga. Lękaj się dna rosyjskiego przez pamięć na Polskę i przez pamięć na Europę”.

W rozmowie poruszono także sprawę idei jagielońskiej, czyli pomysłu federacyjnego, który żył w postaci prometeizmu. Przypomniano, że pierwsi nazwali ideę jagielońską w 1919 roku Witold Kamieniecki i Oskar Halicki. Jednak Marszałek Piłsudski zajmował się przede wszystkim odbudową Polski.

Warto więc pamiętać o zarówno rosyjskiej polityce wobec Polski, jak i niezliczonych rosyjskich i sowieckich zbrodniach na Polakach.

Biuletyn IPN jest w sprzedaży w placówkach Poczty Polskiej, w sieci EMPiK oraz w księgarniach IPN.

 

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:7)

Komentarze

... a andy-ścierwoneonówka - Nowakiem, doradcą dudy i kaczyńskiego, socjalistów.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-6

Verita

#1620931

   jakie już dawno temu osiągnęła ścierwoneonówka, której bolszewickich politruków tak bardzo podziwiasz...

Bowiem, po raz tysięczny udowadniasz tu, na niepoprawnych.pl, swoją patologiczną, wręcz bolszewicką nienawiść do polskości, polskich patriotów oraz polskiego patriotyzmu.

Tylko po co robić to publicznie? W dodatku w wyjątkow serdecznej i zgodnej współpracy z bolszewicko-rosyjskimi politrukami z filorosyjsiej ścierwoneonówki?

Ten antypolski propagandowy portal jest sterowany przez sowiecką agenturę ze zbrodniczych organizacji WSI i SB, w PRL służąch sowieckich zbrodniarzom .

       Opara ze „ścierwoneonówki” w filorosyjskich gęstych oparach putinowskiej V kolumny z centrum w Królewcu

Pod koniec czerwca 1920 roku rosyjski pisarz Dymitr Mereżkowski tak mówił Marszałkowi Piłsudskemu, który znał i rozumiał bolszewickich zbrodniarzy:

           “Lękaj się dna rosyjskiego, panie Marszałku, jest to dno bezdeni, a bezdeń wciąga. Lękaj się dna rosyjskiego przez pamięć na Polskę i przez pamięć na Europę”.

Warto więc pamiętać o zarówno zbrodniczej rosyjskiej polityce wobec Polski, jak i niezliczonych rosyjskich i sowieckich zbrodniach na Polakach.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-2

Przemoc nie jest konieczna, by zniszczyć cywilizację. Każda cywilizacja ginie z powodu obojętności wobec unikalnych wartości jakie ją stworzyły. — Nicolas Gomez Davila.

#1620932

antypolska rzygowina...

 

antypolska rzygowina

po wypiciu

samogonu Stalina

 

PS  Z rzygania antypolonizmem czcicielka bolszewickiej prawdy, czyli  Verita, jest już dobrze znana.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-2

jan patmo

#1620938

Prosze przedstawic nam chociaz jedno klamstwo, czy falsz, sposrod licznych wypowiedzi profesora Nowaka.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

To się zaczeło od likwidowania polskości, od wyśmiewania i lżenia naszej przeszłości, naszych bohaterów i naszej wiary. To jest pierwszy krok, drugim będzie likwidacja Polski. J.M.Rymkiewicz

#1620940