Działacze LOS protestowali przed konsulatami RFN

Obrazek użytkownika LOS_Polski
Kraj

W dniach 5 i 6 marca z inicjatywy Ligi Obrony Suwerenności odbyła się seria pikiet przeciwko germanizacji polskich dzieci przez niemieckie urzędy do spraw młodzieży – Jugendamty. Protesty miały miejsce przed placówkami dyplomatycznymi Niemiec w Opolu, Gdańsku, Wrocławiu, Warszawie i Krakowie.



Manifestacje miały na celu zwrócenie uwagi polskiej opinii publicznej na kwestię germanizacji polskich dzieci w Niemczech. To konsekwencja nierównowagi między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w podejściu do mniejszości narodowych: w Polsce mniejszość niemiecka ma osobowość prawną i wypływające stąd przywileje, natomiast w Niemczech na mocy hitlerowskiego dekretu z 1940 roku, mniejszość polska formalnie nie istnieje, a Polacy są pozbawieni możliwości pielęgnowania swojej tożsamości. Dotyka to zwłaszcza polskie rodziny, prześladowane przez Judendamty, które pod byle pretekstem odbierają im dzieci. Więcej na ten temat mogą Państwo przeczytać w Oświadczeniach Zarządu Głównego Ligi Obrony Suwerenności ws. sprzeciwu wobec germanizacji polskich dzieci w Niemczech, ws. przywrócenia należnych praw polskiej mniejszości w Niemczech oraz ws. uznania polskiej mniejszości w Niemczech.

5 marca odbyły się trzy protesty: w Opolu, Gdańsku oraz we Wrocławiu. Opolska pikieta rozpoczęła się o godz. 10.00 odśpiewaniem polskiego Hymnu Narodowego, po czym głos zabrali przedstawiciele LOS: kol. Danuta Grela omówiła problemy Polaków w Niemczech wobec instytucjonalnych procesów germanizacji, natomiast kol. Marcin Balcer odczytał wydane przez nas Oświadczenie w sprawie sprzeciwu wobec germanizacji polskich dzieci. Okazję do przemówienia mieli także: Jarosław Toporowski, prezes Klubu „Gazety Polskiej” w Głubczycach oraz Adrian Szymański z Prawa i Sprawiedliwości. Ponadto miejscowy pełnomocnik Ligi Obrony Suwerenności kol. Janusz Błaszczyk przeczytał List Wojciecha Pomorskiego, prezesa Polskiego Stowarzyszenia Rodzice Przeciwko Dyskryminacji Dzieci w Niemczech. Oba dokumenty zostały wręczone pracownikom konsulatu RFN w Opolu. Pikieta zakończyła się o godz. 13.00 odśpiewaniem „Roty”.

Manifestacja w Gdańsku miała miejsce o godz. 12.00. Na wstępie kol. Liliana Szczepkowska odczytała Oświadczenie Zarządu Głównego LOS, po czym głos zabrał kol. Robert Kownacki, który odczytał List od prezesa Wojciecha Pomorskiego. Przemawiał także Przewodniczący Ligi Obrony Suwerenności Wojciech Podjacki, który przedstawił licznie zgromadzonym mediom problem systematycznie prowadzonego wynaradawiania polskich dzieci w Niemczech. Rząd Donalda Tuska pod pretekstem zachowania rzekomo dobrych stosunków z RFN, pomija milczeniem działania niemieckich władz, które rozmijają się ze standardami obowiązującymi w Europie. Konsulat RFN, jak można było się spodziewać, nie przyjął naszej delegacji i oświadczenie zostało dostarczone do wiadomości przedstawicielom Niemiec via skrzynka pocztowa. W proteście wziął udział także Klub „Gazety Polskiej” w Gdańsku.

Ostatnia w tym dniu pikieta odbyła się we Wrocławiu, zainaugurowano ją o godz. 13.00 odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego. Następnie kol. Józef Osada, Pełnomocnik LOS na Okręg Dolnośląski, wyjaśnił przybyłym powód protestu, a potem odczytał stosowne Oświadczenia, które nieco później trafiły do rąk przedstawiciela RFN. Na zakończenie zgromadzeni odśpiewali wspólnie „Rotę”.

6 marca miały miejsce pikiety w Warszawie i Krakowie. Stołeczny protest przed Ambasadą RFN rozpoczął się o godz. 11.00. Kol. Robert Tchórzewski odczytał Oświadczenie ws. sprzeciwu wobec germanizacji polskich dzieci, natomiast kol. Robert Kownacki przedstawił dysproporcje jakie istnieją pomiędzy prawami Polaków w Niemczech i Niemców w Polsce, wskazując na jawną dyskryminację Polonii w RFN. Niestety przedstawiciel niemieckiej Ambasady nie chciał osobiście odebrać naszego Oświadczenia.

Jako ostatni odbył się protest w Krakowie. Zebrani w samo południe manifestanci podnieśli problem trudnej sytuacji polskich rodzin w Niemczech, poddanych presji wywieranej przez Jugendamty. Przedstawiciel LOS kol. Janusz Błaszczyk odczytał nasze Oświadczenie. Następnie głos zabrał Mirosław Boruta, prezes krakowskiego Klubu „Gazety Polskiej”, po czym zebrani zapoznali się z pismem Wojciecha Pomorskiego. Oba dokumenty trafiły do rąk pracowników niemieckiego konsulatu. Trwająca około godziny pikieta zakończyła się odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”.

]]>http://www.lospolski.pl]]>
]]>http://www.polskiszaniec.pl]]>
]]>https://www.facebook.com/lospolski]]>
]]>https://www.twitter.com/LOS_polski]]>

 

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (1 głos)