Odszedł od nas przyjaciel - Tadeusz Bełz

Obrazek użytkownika Mariusz Cysewski
Kraj

Od końca 1981 roku działał w strukturze II Garnituru Delegatury Gliwickiej. Cenne okazały się jego zdolności techniczne, usprawniał i wykonywał części do drukarek, wyciszenie lokalu, odprowadzenie oparów chemikaliów.
W ramach II Garnituru Delegatury Gliwickiej przygotowywał emisje radia Solidarność, brał udział w akcji malowania autobusów miejskich hasłami antybolszewickimi. W 1982 roku nawiązał kontakt z Kornelem Morawieckim, a w 1983 utworzył grupę Solidarności Walczącej w Gliwicach. Był jedną z osób udzielających znaczącego wsparcia Tadeuszowi Drzazgowskiemu, pseudonim „Spokojny”, który był ścigany listem gończym do 1990 roku.
Brał udział w drukowaniu czasopism podziemnych, szczególnie Solidarności Walczącej, oraz w kolportażu. Do końca swego formalnego istnienia SB nie miało żadnej orientacji co do jego znaczącej roli w strukturach podziemnych.
Z jego odejściem ponieśliśmy ogromną stratę nie tylko my jego przyjaciele, ale i nasza Ojczyzna.
Msza pożegnalna odbędzie się 01.VIII.2013, o godzinie 08.30 w kościele Św. Bartłomieja w Gliwicach, a pogrzeb o godz. 11.00 na cmentarzu centralnym przy ul. Kozielskiej.

Władysław Kostrzewski

Zob. również: http://www.encyklopedia-solidarnosci.pl/wiki/index.php?title=Tadeusz_Be%C5%82z

Brak głosów