Jeno wyjmij mi z mych oczu szkło bolesne, obraz dni

Obrazek użytkownika Marek.Powichrowski
Historia

Niech ktoś spróbuje skrytykować Powstanie W Getcie Warszawskim, że było wystawieniem na zagładę wszystkich jego mieszkańców. Gdyby ktoś się tego podjął zostałby rozjechany przez wrażliwych na punkcie swojej martyrologii Żydów,

Wybuch powstania pokazał, że już więcej nie było więcej zdrajców Kalksteinów w szeregach Polski Podziemnej. Niemcy byli całkowicie zaskoczeni wybuchem Powstania.

Powstanie zakończyło się klęską. Ale w jakim czasie padło wielkie mocarstwo militarne: Francja? W tym kontekście powstańcy są herosami.

Pokażcie mi drugi przypadek w historii wojen, gdzie armia powstańcza została uznana za regularne wojsko. Gdzie w historii II Wojny Światowej armia powstańcza wychodzi jak regularne wojsko i trafia do oflagów zgodnie z konwencjami międzynarodowymi. Pokażcie mi drugi taki przypadek, że negocjujący kapitulację zażądał aby SS nie eskortowało oddziałów powstańczych wychodzących z miasta. I żądanie zostało spełnione.

Jakby zakończyły się losy ludzi z Armii Krajowej gdyby powstanie nie wybuchło? Pokazała to prowokacja NKWD wobec dowódców powstania kończące się uprowadzeniem ich do Moskwy na Łubiankę i procesem skazującym. Niech mi ktoś powie jakim prawem dokonali tego.

Ci którzy zginęli z bronią w ręku mają dziś swoje kwatery na Powązkach. Jaki los spotkał z rąk oprawców UB tych, którzy przeżyli powstanie? Mają jeden wspólny, bezimienny dół na słynnej Łączce.

Jaki los spotkałby Krzysztofa Kamila Baczyńskiego gdyby przeżył Powstanie? Czy podzieliłby los Stanisława Ryszarda Dobrowolskiego, autora pieśni powstańczej „Warszawskie dzieci pójdziemy w bój”. W PRL został stalinistą a w 1976 na wiecu na stadionie X-lecia nazwał protestujących robotników Radomia warchołami.

Powstańcy mieli w sobie pasję zwycięstwa. Jednym z najbardziej zaciekłych bojów w Powstaniu był bój o Kościół Świętego Krzyża. Strategicznie zupełnie nieistotny. Ale symbolicznie będący przekazem dla przyszłych pokoleń aby bronili swój Kościół.

Nikt poza samymi powstańcami nie ma prawa do krytyki ich decyzji o wybuchu Powstania Warszawskiego. I basta.

Członkowie partii Ciepłej Wody W Kranach wara wam od nich.

Brak głosów