Zaiste wynalazek.

Obrazek użytkownika Moherowy Fighter
Blog

Zaiste wynalazek.

Bloger Mireks stwierdził, że można być absolutnie nietolerancyjnym w stosunku do prowadzenia dyskusji o charakterze erystycznym. Cholera, przecież to jest wynalazek na miarę przewrotu kopernikańskiego. Bierzemy wobec tego najzwyklejszy słownik, może być nawet i portal wiedzy.onet.pl i czytamy, że:

Erystyka, sztuka prowadzenia sporów, dyskusji, umiejętność takiego argumentowania, by dowieść słuszności głoszonego poglądu, bez względu na rodzaj argumentów i używanych zwrotów retorycznych, przekonać poprzez to oponenta i skutecznie odeprzeć lub obalić jego pogląd (tezę). Dalej tutaj.

Ludzie, kto może wytłumaczyć na czym polega być absolutnie nietolerancyjnym w stosunku do prowadzenia dyskusji o charakterze cechującym się sztuką prowadzenia tej dyskusji? Przecież erystyka jest czymś właściwym prowadzeniu dyskusji, gdyż zawiera odmienność poglądów. Bez niej erystyki zwyczajnie nie ma. To owa odmienność warunkuje istnienie sporu. Znowu bierzemy ten słownik i czytamy:

Dyskusja, wymiana zdań na określony temat, podczas której uczestnicy prezentują swoje, na ogół odmienne poglądy. Celem dyskusji jest próba wypracowania wspólnego stanowiska możliwego do przyjęcia przez strony. Dalej tutaj.

Widzicie Państwo? „Na ogół odmienne”. A to oznacza brak jednomyślności, jak w partii bolszewickiej. Czyżby wobec tego można byłoby być absolutnie nietolerancyjnym w stosunku do prowadzenia dyskusji, w której są poglądy odmienne? To na czym ma polegać ta dyskusja jednomyślna? A zresztą skąd wiadomo, że ona jest jednomyślna? Czy w Sèvrès jest jakiś wzorzec jednomyślności? Przez kogo on został opracowany i przyjęty? Jak wygląda symbol jednomyślności zgodnie z Międzynarodowym Układem Jednostek Miar? A może jest to w Tablicy Mendelejewa? To jest wielkość fizyczna, matematyczna czy chemiczna? Czy jednomyślność, to jakaś wartość logarytmiczna, trygonometryczna, parametr, a może to wynik jakiejś pochodnej? Czy zapis jednomyślności jest ujęty w układzie dziesiętnym, binarnym, heksadecymalnym, jakim? Ludzie, kto pomoże?

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

A może jeszcze RRK i Azrael :))))
To już Pudelek lepszy :) "Abo coś z życia wziente taka Trendofata" :)))
A już poważniej to całe to towarzystwo ma problem i z erystyką i heurystyką - taka w nich wiedza i kultura.
Pozdrawiam
Sapere Aude

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Sapere Aude

#45780

Bo to jest jak w starym dowcipie , kiedy jeden z rozmówców mówi do drugiego - "Nie lubię ludzi , którzy w rozmowie używają słów, których znaczenia nie rozumieją !"
na co ten drugi oburzony - "To ma byc alibi do mnie ?!"
Pozdr.

Przyjaciół nikt nie będzie mi wybierał , wrogów poszukam sobie sam...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Przyjaciół nikt nie będzie mi wybierał , wrogów poszukam sobie sam...

#45787

[quote=pms44]Bo to jest jak w starym dowcipie , kiedy jeden z rozmówców mówi do drugiego - "Nie lubię ludzi , którzy w rozmowie używają słów, których znaczenia nie rozumieją !"
na co ten drugi oburzony - "To ma byc alibi do mnie ?!"
Pozdr.

Przyjaciół nikt nie będzie mi wybierał , wrogów poszukam sobie sam...[/quote]

Albo inaczej.

Pani w klasie pochwaliła kiedyś Jasia i powiedziała wszystkim uczniom, że jest on najlepszym uczniem. Wraca więc Jaś uradowany do domu, cały uśmiechnięty i zadowolony, co momentalnie zauważa jego mama.
- Co się stało Jasiu, powiedz? - Pyta go ona.
- A nic mamo, tylko pani w klasie powiedziała, że jestem prymasem.
:o

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#45804