Polonez Jana Pietrzaka, czyli jak obchodzić majowe święta?

Obrazek użytkownika elig
Kraj

W dniu 3 maja 2013 na Placu Zamkowym w Warszawie o 15:00 Jan Pietrzak zaprosił wszystkich do wspólnego tańczenia poloneza z okazji 222 rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Imprezę zorganizował sam Pietrzak wraz z Towarzystwem Patriotycznym. Była ona skromna, lecz nad wyraz udana.

Do jej zorganizowania, wystarczyły: furgonetka z nagłośnieniem i płyty z polonezami, kilka flag Towarzystwa Patriotycznego, Jan Pietrzak, pani kierująca tańcem oraz osiem par tanecznych z Zespołu Pieśni i Tańca studentów SGH.

Już przed piętnastą z głośników zabrzmiały polonezy i ludzie zaczęli się schodzić. Punktualnie o trzeciej przywitał zebranych Jan Pietrzak, zapowiadając, że będziemy się bawić we własnym gronie, bez żadnej Targowicy. Wygłosił następnie utwór "Wiwat maj, Trzeci Maj !!!". Pani kierująca tańcem przypomniała, jak należy tańczyć poloneza, a potem się zaczęło. Zebrani utworzyli wielkie kolo wewnątrz którego tańczyły pary, wykonując figury poloneza.

Początkowo tańczyło ok. 60 osób /razem ze studentami z zespołu/ potem liczba tancerzy rosła, osiągając liczbę stu kilkudziesięciu pod koniec imprezy. Przyglądało im się 8-10 razy więcej widzów. Odtańczono wiele różnych polonezów, m.in. "Pożegnanie ojczyzny". Przy jego okazji Pietrzak przypomniał o emigrantach, którzy musieli wyjechać z naszego kraju za pracą. Był też polonez "Władysław Jagiełło" Dzierżanowskiego oraz wiele innych.

Po pół godzinie było 15 minut przerwy, podczas której tancerze z Zespołu Pieśni i Tańca SGH demonstrowali swą umiejętność tańczenia poloneza. Potem znów powrócono do wspólnych tańców z publicznością. Tańczący okrążyli Kolumnę Zygmunta. O 16:00 Jan Pietrzak oświadczył, że musi kończyć imprezę, gdyż ma zezwolenie z Urzędu Miasta tylko do tej godziny. Na zakończenie odśpiewał a capella "Żeby Polska była Polską" i zapowiedział, ze 15 sierpnia zorganizuje tańczenie mazura.

Zebrani nie rozeszli się od razu. Jan Pietrzak udzielił wywiadów Maciejowi Świrskiemu -Szczurowi biurowemu, Telewizji Republika oraz Wydarzeniom Polsatu. Grupka kilku pań odśpiewała "Mazurek 3-go Maja" /ze śpiewnikiem Patriotycznym w rękach/. Imprezę filmowali: Bernard z Blogpressu, p. Kutermankiewicz z Solidarnych 2010, ktoś z Niepoprawnych oraz bloger Polon. Widziałam tez Niegdysiejszego Blondyna, który wytrwale tańczył polonezy.

Wszystko to było bardzo piękne, ale zasadnicze pytanie pozostaje: jak obchodzić trzy majowe święta pod rząd: Pierwszego Maja - Święto Pracy, Drugiego Maja - Święto Flagi oraz Trzeciego Maja? Pozostawienie tego w rekach władz PO i mediów mainstreamu grozi takimi okropieństwami jak wczorajsza akcja "Orzeł Może", którą wykpili nawet zagorzali miłośnicy "Gazety Wyborczej". Sądzę, że powinien powstać Obywatelski Komitet Obchodów Świąt Majowych, który by się tym zajął.

Można by na przykład wrócić do tradycji obchodzenie Pierwszego Maja jako dnia św Józefa - robotnika i zorganizować Marsz św. Józefa. W Dniu Flagi można by zorganizować paradę ukazująca polskie barwy narodowe i godło z różnych epok. Trzeciego Maja zaś można by było zaprosić grupy rekonstrukcyjne i zorganizować defiladę historyczną podobna do tej, która miała miejsce w 2009 roku. Mogą być naturalnie inne propozycje. Dobrze byłoby się tym zająć.

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (1 głos)

Komentarze

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika markowa nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Z przyjemnością przeczytałam Twoja relację.
Sama brałam udział w nieco wcześniejszym Marszu, a na Polonezy już było za póżno.
Zauważyłam przechodząc koło pomnika Romana Dmowskiego i Mikołaja Kopernika, że nasi wielcy zostali udekorowani sporymi kółkami imitujacymi polskie barwy, myslę, że ktos powinien wziąć w obronę warszawskie pomniki.
Podczas Euro 2012 wiele pomników "nosiło" np. niemieckie szaliki.

Vote up!
0
Vote down!
-2

Bóg - Honor - Ojczyzna!

#354690

elig: Czy te kółka to miały być kotyliony?

Vote up!
0
Vote down!
-1

elig

#354697

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika markowa nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

na to wychodzi - umieszczone na piersi

Vote up!
0
Vote down!
-2

Bóg - Honor - Ojczyzna!

#354812

 to 1. i 2. maja powinny być zwykłymi dniami, żeby tym bardziej podkreślić wagę i znaczenie 3. Maja. Nie rozumiem, dlaczego mamy świętować czerwone święta. W trudnych czasach, kiedy byłem dzieckiem i z musu dzierżawiliśmy kawałek ziemi, by podreperować domowe gospodarstwo, mój Ojciec ZAWSZE sadził z nami ziemniaki 1. maja. Spotykał się potem z różnymi szykanami ze strony aparatczyków PZPR czy milicji, ale tak już było: 1. maja jako dzień roboczy w rodzinnym gronie. Flagę za to wieszaliśmy dopiero 3. rano, dla podkreślenia świątecznego dnia, a nie jak to widzę do teraz - 1. maja. Pozdrawiam serdecznie.

Vote up!
0
Vote down!
-1
#354798

elig: Wątpię, czy ten pomysł przejdzie, ludzie przyzwyczaili się do trzech świąt na początku maja. Można by pomyśleć o zlikwidowaniu 1 Maja, a przywróceniu w zamian drugiego dnia Zielonych Świątek. To było kiedyś takie wielkie święto... Prawie jak Wielkanoc.

Vote up!
0
Vote down!
-1

elig

#354887

 Tak mało mamy okazji, by demonstrować nasze narodowe barwy. Nie należę do fanów sportu, więc rzadko biorę udział w imprezach tego typu, a głównie one "krzyczą" narodowymi barwami.

 W Dniu Flagi nie każdy też ma ochotę na wymachiwanie biało-czerwoną chorągiewką na ulicy. W niewielu oknach widać ją tego dnia.

 Marzy mi się spopularyzowanie zwyczaju ubierania się 2 maja w stroje o barwach narodowych. Podczas Euro 2012 pokazaliśmy, że można:

 

Vote up!
1
Vote down!
0
#354877

elig: Ale bez idiotyzmów typu "Orzeł może".

Vote up!
0
Vote down!
-1

elig

#354888

są tu:
http://solidarni2010.pl/13126-poloneznbspnbspnanbspnbspplacunbspnbspzamkowym.html?PHPSESSID=90a1dab3a8cc0b761470a49216b593b0

Vote up!
0
Vote down!
-1

elig

#354889

ano wypadałoby rzeczywiście WYJŚĆ NA ULICE
i wykrzyczeć w te zakłamane mordy dawne hasła:

CHLEBA ,
Pracy,
Niskich podatków,
TWORZENIA NOWYCH MIEJSC PRACY

Vote up!
0
Vote down!
-1
#354908

gość z drogi

Kochani warszawiacy,zazdroszczę WAM pana Janka i tego mazura

wspólnie odtańczonego :)

pozdrowienia z dziesiątką....

Vote up!
0
Vote down!
-1

gość z drogi

#354910