Dwa kongresy, cztery referaty i dwa panele

Obrazek użytkownika elig
Kraj

  Dziś odbyły się dwa kongresy. Pierwszy to "Polska - wielki projekt" w Arkadach Kubickiego koło Zamku Królewskiego. Potrwa on jeszcze jutro /13.05/ w Centralnej Bibliotece Rolniczej na Krakowskim Przedmieściu. Odbędą się tam trzy dyskusje panelowe od 10:00 do 14:30 /szczegóły /TUTAJ//. Drugą imprezą był Kongres Mediów Niezależnych w siedzibie SDP na Foksal i w Arkadach Kubickiego /relacja - /TUTAJ//. Nie byłam uczestniczką żadnego z nich, ale dzięki "Gazecie Polskiej" oraz Popler tv obejrzałam sobie relacje na żywo z niektórych wydarzeń.

  Pierwszym z nich był otwierający pierwszy z kongresów zespół czterech krótkich, trwających po dwadzieścia parę minut prelekcji wygłoszonych kolejno przez prof. Andrzeja Nowaka, prof. Andrzeja Zybertowicza, panią Joannę Potocka i prof. Ryszarda Legutkę. Prof Nowak mówił bardzo pięknie o genezie polskości, cytując obszerne fragmenty kroniki Wincentego Kadłubka, po czym przechodząc do czasów nam współczesnych wyraził obawą, ze w dużej części młodego pokolenia poczucie narodowe zanikło i ciągłość jego została zerwana. Zastanawiał się , jak temu zaradzić. Andrzej Zybertowicz mówił o tych których PiS oraz Kaczyński przerazili. Rozważał różne metody zmniejszenia ich lęku i przeciągnięcia ich na naszą stronę. Stwierdził, że wielu z nich tkwi w pułapce społecznej to znaczy, ze wiedzą, ze coś jest złe, ale nie starają się nic zmienić z uwagi na innych /n.p. wszyscy dają łapówki to i ja też/. Poruszył też temat "archipelagu polskości'.

  Pani Joanna Potocka opowiadała o polskiej tradycji republikańskiej, pojęciu wolności, a w szczególności wolności słowa w I RP. Zauważyła też, ze mamy wielu zdolnych ludzi, którzy po latach pracy w korporacjach chca teraz pójść na swoje. II RP przeszkadza im niestety w tym, wiec 30 tys. z nich zalożyło firmy w Niemczech. Prof Legutko opisywał elity III RP. Podkreślał, że wywodzą się one jeszcze z PRL, choć zdołały już wychować sobie następców. Po tych referatach wręczono nagrodę im. Lecha Kaczyńskiego reżyserowi Lechowi Majewskiemu /TUTAJ/.

  Drugim wydarzeniem /w czasie tego samego kongresu/, jakie obejrzałam była popołudniowa dyskusja panelowa "Kryzys czwartej władzy? Media a jakość polskiego życia publicznego" Wzięli w niej udział: Krzysztof Czabański, Piotr Legutko, Arkady Rzegocki, Piotr Zaremba i Krzysztof Ziemiec. Prowadził Piotr Palka z Rebelya.pl Moim zdaniem najciekawsze były wypowiedzi Krzysztofa Czabańskiego, który jako jedyny zwrócił uwagę na to,ze zagrożenia dla wolności słowa istnieją także na prawicy w postaci rywalizacji miedzy grupami medialnymi oraz autocenzura typu "nie skrytykuję go, bo on jest "nasz"". Interesująco mówił Piotr Legutko o sytuacji mediów regionalnych, często zdominowanych przez lokalnych polityków i wykonujących tylko zadania zlecone przez nich. Nie ma tu mowy o żadnej "czwartej władzy" Dużo uwagi poświęcili dyskutanci "inwazji Internetu" Piotr Legutko stwierdził, że na 20 tys. zbadanych studentów 18 tys. nie korzysta już z prasy, a 15 tys. nie ogląda telewizji. Zostało to odebrane jako niepokojący fakt. Piotr Zaremba zastanawiał się, co wobec tego stanie się z dziennikarstwem śledczym.

  Zupełnie inny nastrój panował podczas wieczornego panelu "„Media alternatywne – alternatywa medialna” w ramach Kongresu Mediów Niezależnych. Prowadził go Krzysztof Czabański, a dyskutowali : Mateusz Dzieduszycki z Razem tv, Krzysztof Karnkowski, czyli Budyń78 z portalu Niepoprawni.pl, Ewa Stankiewicz, Marek Deptuła, czyli MarkD z NiepoprawnegoRadia.pl oraz Jerzy Targalski z Gazety Polskiej. Wszyscy oni, z wyjątkiem Ewy Stankiewicz i Jerzego Targalskiego byli przepełnieni entuzjazmem i opowiadali o swojej działalności w Internecie.

  Ewa Stankiewicz wygłosiła żałosny lament typu: "media mainstreamu są tak potężne, a my tak biedni i mali", a Targalski stwierdził, że obecny reżim zmienił metody i stosuje kontrolę strukturalną to znaczy pilnuje tylko punktów kluczowych dla jego bezpieczeństwa. Na wypadek gwałtownych wstrząsów społecznych przygotowuje sobie "refugia", czyli media i portale udające opozycyjne, a w istocie sterowane przez bezpiekę. Powiedział, że my też powinniśmy się przygotowywać na taką ewentualność.

  We wszystkich omawianych powyżej imprezach udział brał prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Brak głosów

Komentarze

Krótka relacja z pierwszej części Kongresu Mediów Niezależnych na Foksal: mufti.polacy.eu.org

Vote up!
0
Vote down!
0
#254262

elig: Dziękuję za link.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#254356

elig: na stronie Popler.tv n.p. tu: http://www.popler.tv/SobieskiTV/44416#44416
tu: http://www.popler.tv/SobieskiTV/44418#44418
lub tu: http://www.popler.tv/SobieskiTV/44421#44421

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#254386

Wypowiedzi niektórych uczestników pogłębiają moje przekonanie o niereformowalności środowiska, strachu przed działaniem.

U-tuskowanie stało się głównym nurtem.

Vote up!
0
Vote down!
0
#254397

elig: No nie, n.p. Ewa Stankiewicz, internauci, czy prof Zybertowicz są bardzo aktywni.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#254411

aż zakrzyczę - Aktywiści !!!!

To pierwszy i drugi szereg - gdzie następne szeregi ?

"Lecz by wam oszczędzić żmudnego wyliczania, podam wam bez liczby ilość tego mnóstwa: więcej mianowicie miał król Boles­ław pancernych niż cała Polska ma za naszych czasów tarczow­ników; za czasów Bolesława tyle prawie było w Polsce rycerzy, ile za naszych czasów znaj­duje się ludzi wszelkiego stanu ."

Vote up!
0
Vote down!
0
#254416

elig: Nie wiem, czy informacje Galla Anonima, dotyczące czasów Bolesława są zupełnie ścisłe. Wprawdzie w innym fragmencie wylicza on dokładne ilości wojów różnego rodzaju, ale do takich danych trzeba podchodzić ostrożnie.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#254574