Moja Prowincja Polska..

Obrazek użytkownika pms44
Historia

W poprzednich wpisach nie raz sugerowałem, jak wiele zależy od świadomości własnej historii. W przeciwieństwie do np. P. Tuska ( historyk!) nie uważam, że myślenie jakby wczoraj nie było historii i nie będzie jej jutro jest właściwe. Nie wypadliśmy sroce spod ogona, mamy swoich królów, swoich świętych, swoich bohaterów i zdrajców. Mamy swoje święta i swoje cmentarze. Mamy nasze dworki i pałace, mamy pola bitew i zwycięstw. Mamy naszą narodową kuchnię i nasze zwyczaje. Tylko nie potrafimy o tym przypominać.
Czas więc na mała ściągawkę, dla filmowców, pisarzy, publicystów. Tyle mi przyszło na szybko do głowy, większość z tego zestawienia nie doczekała się nigdy filmu lub „sukcesu propagandy historycznej”.

Jeżeli macie chęci i ochotę, dopiszcie o czym zapomniałem.

Najpierw nasze „dumy i chwały” :
1. Chrobry i zjazd Gnieźnieński – jedyny przypadek, kiedy Cesarz Niemiecki „fatygował” się do małego kraiku i jego władcy na zjazd Gnieźnieński
2. Pierwsza Unia Europejska : Polska –Litwa
3. Polska Husaria – ewenement i skrzydlata legenda, nie powtórzona nigdzie diablo skuteczna formacja wojskowa przez 300 lat ! (Kircholm, Orsza, Wiedeń)
4. Hołd Pruski wraz z całą potęgą Jagiellonów; w okresie Wazów jako jedyni w historii świata zdobyliśmy Kreml i ustanowiliśmy „naszego” cara (chyba istotne, skoro wydarzenia z 1612r są podstawą do święta narodowego Rosji)
5. Somosierra i Legia Nadwiślańska w Hiszpanii ; jedyni w okresie napoleońskim Wieni do końca – kto wie , że to polski pułkownik Jerzmanowski był dowódcą honorowej eskorty Napoleona na Elbie ?
6. Bitwa Warszawska – dla Europy najważniejsza, inaczej mielibyśmy komunizm do dziś.
7. Enigma, Dywizjon 303 – „przemilczane” w najnowszej historii jako podkreślające ważność Polaków w II w.św. Do czego doszło , że piszą o tym „polonofile: jak Lynne Olson, Stanley Cloud, Norman Davies a nie ma polskiej literatury czy filmu ?!
8. Powstanie Wielkopolskie – zwycięskie, z wojskiem stworzonym od zera jest najlepszym przykładem do czego jesteśmy zdolni kiedy chcemy
9. Solidarność – 10 milionów członków w komunistycznym kraju z ich apelem do narodów Europy Wschodniej; co przy tym znaczy „układowe” rozbicie berlińskiego muru ?!

Te mniej zwycięskie a dla nas tak ważne dzieje i miejsca :
10. Obrona Lwowa 1918-1920, Orlęta i polska samoobrona. Kto o tym pamięta ?
11. Bitwy pod Wizną, nad Bzurą , Obrona Westerplatte, a głównie Helu ( nie zdobyty do końca )
12. Obrona Grodna przed Armią Czerwoną, z dziećmi przywiązanymi do rosyjskich czołgów w czasie zdobywania miasta; może warto przypomnieć jak było ?
13. Powstanie w getcie- Żydowski Związek Wojskowy, może czas przestać z zasługami ŻOB-u a przypomnieć zasługi tych naprawdę walczących ?
14. Powstanie Warszawskie, Szare szeregi – bez komentarza
15. Monte Cassino – może zbyt krwawe, może niepotrzebne, ale jak istotne
16. Żołnierze wyklęci np. Win-u – tylko w Polsce partyzantka antykomunistyczna sprowokowała Stalina do określenia, że tylko Polska i Węgry jako kraje szlacheckie zasługują na narodowe państwa.( kto sfilmuje np. odbicia aresztantów z UB-eckich więzień ?)

Tak z mniej „militarnych tematów :
17. Polska kuchnia- bogata, zastawna, słynąca nie ze skrawków a prawdziwego jedzenia
18. Zamenhoff, Skłodowska, Łukaszewicz

A można i troszkę sensacji :
1. Zabójstwo Jaroszewicza
2. Bierut – rosyjski agnet, jak Kloss
3. Jak wykradliśmy Niemcom z muzeum w Berlinie buławę Rydza Śmigłego
4. Czeszejko-Sochacki, Buczek, Mitzenmacher – polscy agenci w KPP i ZSRR; nieznani, a kto inny miał tam swoich agentów ?!

Dla równowagi, można też przewidująco wskazać właściwe kierunki , gdybyśmy już stali się państwem w pełni europejskim :
1. Proces Warszawski czyli jak nareszcie zniszczono Polityczną policję CBA
2. Dzięki normalności stosunków politycznych wyjeżdżają następne wagony z mięsem do Rosji
3. Lech Wałęsa – człowiek kryształowo uczciwy ,nasz diament narodowy
4. Hołd dla obrońców niepodległej Ukrainy i pomnik Bandery na Pl.Piłsudskiego w W-wie
5. Polska w końcu przynaje się do morderstw czerwonoarmistów w 1920 roku
6. Pokłon i hołd wypędzonym w Berlinie – zasłużona skrucha polskiego Prezydenta ( premiera)
7. Nasza sprzątaczką w PE – kolejny sukces polityczny naszego rządu ! Zyskujemy następne stanowisko wpływu w Uni Europejskiej
8. Jak IV RP zamordowała Blidę i ukrzyżowała Sawicką
9. tym jak pis doprowadził Polskę i świat do kryzysu - rozliczenie historii w atmosferze pojednania bankierów jako niezawinionych
10. Jak Polska na ZSRR napadła i słusznie rozbiorem ukarana została
11. Polscy mordercy Żydów i ich potomkowie znowu w Oświęcimiu, teraz jako jeńcy
12. Nieustający kult ludzi honoru, świętujemy pamięć Gen. Jaruzelskiego i Kiszczaka pod ich pomnikiem na Wawelu
13. Skrzywdzeni TW doczekali się uznania, udekorowani i odznaczeni zostali…(wpisać kto)
14. Polska wolna od oszołomskiej propagandy IPN-u, szkodliwe monstrum w końcu zlikwidowane
15. Jak Polacy zatopili „Gustloffa” i spalili Warszawę, wychodzi na jaw odpowiedzialność Polski za największe zbrodnie XX wieku

„…Jeśli ockniemy się nie w porę, Znowu załatwią nas rozbiorem….”

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

A Kościuszko i Puławski w Stanach?
W Georgii, w Stanach jest nawet Fort imienia Puławskiego.

...Obnoszę po ludziach mój śmiech i bukiety
Rozdaję wokoło i jestem radosną
Wichurą zachwytu i szczęścia poety,
Co zamiast człowiekiem, powinien być wiosną.
K.Wierzyński

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

...Obnoszę po ludziach mój śmiech i bukiety
Rozdaję wokoło i jestem radosną
Wichurą zachwytu i szczęścia poety,
Co zamiast człowiekiem, powinien być wiosną. K.Wierzyński

#23893

No fakt, dobrze by było przypomnieć "Za wolność waszą i naszą"...Do tego Malinowski w Peru, Strzelecki w Australii, Domeyko w Chile. Przypominaj dalej:)
Pozdr.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Przyjaciół nikt nie będzie mi wybierał , wrogów poszukam sobie sam...

#23896

To ci olbrzymi sukces! Na miarę Beniowskiego co najmniej ...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#23902

Nic o Złotym wieku. Nic o bogactwie. Za to "mały kraik" za Chrobrego. Właściwie każdego punktu można się przyczepić, zwłaszcza kiedy piszesz "nikt poza", "nigdy" etc. Pierwszy z brzegu przykład: Kreml - nie Kreml, tylko Moskwę razem z Kremlem, przed nami robili to dwukrotnie Mongołowie, po nas Napoleon etc. I podobnie z innymi punktami. Po co się puszyć ponad miarę, kiedy ma się rzeczywiście powody do chwały. Unikalny w skali świata system powszechnego szkolnictwa w postaci szkółek parafialnych za ostatnich Piastów, chyba najsprawniejsza w historii organizacja skupu zboża (w Złotym Wieku), potęga finansowa i preprzemysłowa Królestwa Polskiego (produkcja większa niż całego cesarstwa rosyjskiego) itd.
Masz rację co do unikalności hussarii, ale warto pamiętać, że pierwsze chorągwie hussarskie były oddziałami serbskimi, zaciągniętymi przaz Polskę po upadkiu Królestwa Węgierskiego. ukłony

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#23904

Nie było i nie jest moją intencją samozachwyt. Starałem się tylko podsuwać te najbardziej znane ( w sensie medialne, powszechne) zdarzenia czy zasługi, a nie wypisywać listę. Złoty wiek-ok, ale jak to przedstawiać bez szczegółów ? Kreml i Moskwę - dla świata to jedno i to samo, i tu masz rację o Mongołach,po nich tylko nam udało się tam usadowić ( Napoleon zdobył Moskwę jako cel strategiczny i po m-cu wycofał się).Królestwo Polskie - tu masz racje, ale mieliśmy i Lalkę i Ziemię Obiecana, ciężko by było coś innego.
Oczywiście wiem o pochodzeniu husarii ale to ją rozsławiliśmy w świecie.Telewizję też pierwsi wprowadzili europejczycy a słynie z niej Japonia, i co ? Mam wrażenie, że z całego tekstu wyłapałeś twoim zdaniem niezauważone przeze mnie drobiazgi, a ja prosiłem o komentarz z ewentualnym uzupełnieniem.
Pozdr.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Przyjaciół nikt nie będzie mi wybierał , wrogów poszukam sobie sam...

#23905

Co do wątku "unijnego". Pierwszym ideowym wejściem do Europy był oczywiście Chrzest Polski w 966 r. Ale tak naprawdę wejście typu integracyjnego i znaczącego cywilizacyjnie dokonało sie później o dwa, trzy wieki i nazywało się osadnictwem na prawie niemieckim.

To była prawdziwa, totalna rewolucja w stosunkach społeczno-gospodarczych o potężnym znaczeniu dla rozwoju polskich ziem (przeobrażenia organizacyjne, prawne, strukturalne itp, itd). 

 Nie wiem, czy o tym można zrobić jakiś interesujący i porywający film, ale pewnie tak. Będą jednak trudności ze znalezieniem mądrego i błyskotliwego scenarzysty.

Piotr W.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#23947

Nie śmiej się z kultu Puławskiego. W USA jest mnóstwo miejsc, budowli, szkół jego imienia. Byłem tam tylko JEDEN dzień, ale samochodem jechałem po gigantycznym kompleksie stalowych mostów łączących New Jersey z Nowym Jorkiem, który nazywa się... Pulaski Skyway. Amerykanie otaczają solidnym kultem wszystkie ważne postacie związane z ich walką o niepodległość, w tym również Puławskiego. Nie ma z czego kpić. Ten człowiek to na pewno fajny temat na film czy książkę, z murowaną poczytnością czy oglądalnością w Stanach.

A przy okazji naprawdę można wypromować walkę o Polskę.

Amerykanie zresztą na początku XX wieku zwracali dług honorowy - powstanie Polski po I WŚ to po części ich zasługa. Nasze dywizjony lotnicze - także oni wyposażali i szkolili. O współczesnym Gromie też warto wspomnieć w tym kontekście.

Genralnie - proszę nie ironizować na temat Puławskiego i innych Polskich wojskowych (np Kościuszki), którzy pomagali Amerykanom, bo ci ludzie zbudowali dla nas ogromny kapitał medialny - do wykorzystania.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#24211