Jarosław Kaczyński celnie trafia w HGW.

Obrazek użytkownika Recenzent JM
Kraj

„Hanna Gronkiewicz-Waltz nie chciała się pochwalić przed referendum pomysłem na wprowadzenie opłat za przejazd mostami. Zrobiła to za nią opozycja”.
Artykuł pod takim tytułem znalazłem na portalu wpolityce.pl.

Hanna Gronkiewicz-Waltz coraz bardziej się pogrąża. Widać, że przedreferendalne wzmożenie wyraźnie jej nie służy. Media nagłośniły jej kolejny list do Warszawiaków, który ukazał się na stronach internetowych PO oraz na łamach "Gazety Wyborczej".
List w skrócie składa się z dwóch części. Pierwsza to: -„Nie idźcie na referendum”, zaś druga: -
„Jeśli pójdziecie, to zrobicie przyjemność Kaczyńskiemu”.
W tzw. liście pisze m. in. tak (za wpolityce.pl):
„...Dziś jedyny, kto się ucieszy z Waszego udziału w referendum będzie Jarosław Kaczyński...”
Od razu widać, że tu skłamała, bo np. ja się też ucieszę.
Ale na końcu pisze tak:
„Pamiętajcie, jeśli Jarosław Kaczyński Was do czegoś namawia, to na pewno nie jest to dobre dla mnie”. Myślę, że wreszcie padła z ust pani prezydent jakaś wypowiedź bliższa prawdy.
Swoją drogą ciekawe, ile kosztowała publikacja tego listu i kto za nią zapłacił?
A może GW wydrukowała list za „frico” – tak z czystego altruizmu?

Na odpowiedź Jarosława Kaczyńskiego - HGW długo czekać nie musiała.
O 13,30 prezes PiS-u zwołał konferencję ma Moście Świętokrzyskim i po krótkim wstępie przemówił tymi słowy:
„I oto szanowni państwo ze zdumieniem dowiadujemy się, że mostów, których jest w Warszawie za mało, np. Praga czeska jest mniejsza od Warszawy, a ma 18 mostów, a tu jest tylko osiem, to te mosty mają być w jakiejś mierze zamknięte, mają być płatne...”
Na dowód pokazał dokument zatytułowany:
„Strategia zrównoważonego rozwoju systemu transportowego Warszawy do 2015 r.”
Dokument ten zawiera m. in. następujący zapis:
„Zadanie 10 - Rozwój systemu opłat (wprowadzenie mechanizmów fiskalnych) za korzystanie z infrastruktury drogowej.
Niezależnie od opłat za parkowanie, w dalszej przyszłości w celu ograniczania używania samochodów osobowych oraz powiązania korzystania z infrastruktury drogowej z ponoszeniem kosztów jej budowy i eksploatacji, rozważone będą możliwości wprowadzenia w Warszawie: opłat za korzystanie z wybranych elementów układu drogowego (np. mostów i tuneli); opłat za wjazd do obszaru centralnego.”

Nie wiem, jak Wy, ale dla mnie – jeśli w jakiejś strategii umieszczono zadanie polegające na rozważeniu możliwości wprowadzenie opłat, to znak, że myśli się o ich wprowadzeniu.
Gdyby prezydent miasta była zdecydowanym przeciwnikiem takiego rozwiązania, to czy taki zapis znalazłby się w jakimś dokumencie przygotowanym przez Ratusz?
Ale może się mylę. Czy ktoś z Was uważa inaczej?

Pani prezydent broniła się na Twitterze, wydała też oświadczenie.
A broni się w taki sposób (za tvn24):
„"Strategia (...) to zbiór narzędzi, stosowanych w Europie i na świecie, wskazujących możliwe rozwiązania prowadzące do równoważenia sytemu transportu. Możliwość wprowadzenia opłat za korzystanie z mostów, tuneli, czy płatnego wjazdu do centrum to jednak tylko jedna z setek opcji. Opcji, na którą się nie godzę!"”.

W to, że przed referendum w Warszawie, pani prezydent na taką „opcję” się nie godzi – jestem skłonny uwierzyć, ale po reakcji HGW widać, że Kaczyński celnie trafił i zabolało.
Życie w Warszawie jest podobno już bardzo drogie, ale jak widać, Platforma nie zasypia gruszek w popiele. Jak mawiają znawcy polityki – liberałowie, kiedy zabraknie im pieniędzy zdolni są do wszystkiego. A Platformę stać na jeszcze więcej.

Autor artykułu opublikowanego na wpolityce.pl zabawił się w wieszcza pisząc:
„W tej sytuacji można założyć, że w głównych programach telewizyjnych „zaprzyjaźnionych telewizji” w ogóle nie ukaże się materiał o konferencji prasowej partii opozycyjnej.

Nie wiem, czy przewidział dobrze. Specjalnie oglądałem „Wydarzenia” Polsatu i muszę stwierdzić, że nie jestem w stanie jednoznacznie rozstrzygnąć tego, czy miał rację, czy nie.
Bo na temat wspomnianych opłat nie padło ani jedno słowo. A migawka z konferencji Jarosława Kaczyńskiego na moście była.
Myślę, że niezależnie od wszystkiego, dobrze rozgrzany, polski sąd uznałby jednak, że materiał o konferencji prasowej Kaczyńskiego, w „Wydarzeniach” Polsatu się ukazał.

P.S. Jeszcze w związku z warszawskim referendum.
Czy wiecie, dlaczego mieszkance Łuskowa komornik zarekwirował przetwory?
Aby „słoiki” nie poszły na referendum.

Ocena wpisu: 
Brak głosów