Cygan ma taki przywilej, że mu wolno ukraść czasami

Obrazek użytkownika Faber
Blog

Tydzień temu miałem wizytę nieproszonych i niemiłych gości. Ja nigdzie w gości nie chodzę i do mojego domu rzadko, ktoś przychodzi. Jedynie listonosz, inkasent pobierający opłatę za wodę i sołtys raz w roku. Przyjaciół już nie ma, bo odeszli na tamten świat. Sąsiady mają swoje sprawy i każdy ma prawo żyć po swojemu na swoim, ja też do nich nie chodzę, czasami wymienimy pozdrowienia: Dzień dobry i tyle...Paliłem ogień w piecu i nie patrzyłem w okno, bo akurat dokładałem węgla na ogień. A tu nagle otwierają się drzwi i widzę babę, czarnowłosą, jak zagląda mi do pokoju i nawija swoją gadkę. Nie słyszałem: Dzień Dobry. Zły znak, wiedziałem z doświadczenie, że Cyganki lubią mamonę, lubią poza oczami gospodarza szperać po szafach i szufladach. Wyjrzałem do kuchni i patrzę, jest i druga Cyganka. Obserwuję obydwie i słucham, co jedna z nich mówi, druga milczy. I myślę sobie, że jest niedobrze, wręcz zła sytuacja...Mówię do nich...-trzeba zamknąć drzwi i idę zamknąć. Ale zmierzam w kierunku drzwi wyjściowych a Cyganka za mną i zablokowała mi wyjście, trzymając swoją rękę na klamce. Prawą ręką wziąwszy ją za szyję, stanowczo odsunąłem Cygankę i wyszedłem na podwórze. Spojrzałem i zobaczyłem przed domem na ulicy taksówkę a w niej Cygana. Sąsiadów nie było. Mimo to wrzasnąłem głośno: Ratunku ! Dwa razy zawołałem. Wiedziałem, że krzyk spłoszy Cyganki. I tak było, szybko wskoczyły do taksówki i odjechały w siną dal. Cały incydent z Cygankami odbył się w ciszy, ja byłem zaskoczony, one także, szybkim obrotem zajścia i całej sprawy. Z korzyścią dla mnie, bo jakoś się obroniłem przed okradzeniem. Po wszystkim zobaczyłem, że jedna z nich poprzewracała mi poduszki na łóżku i zajrzała do szuflady, do szafy już nie zdąrzyła...Obawiałem się, że jak się obydwie za mnie wezmą, to będę przegrany i z łatwością by mnie okradły. Obydwie nie zastosowały wobec mnie przymusu bezpośredniego. Widać, iż preferują jeszcze tradycyjną technikę mamienia i szperanie, jak gospodarz nie widzi, co się dzieje i o co chodzi. Co mi pomogło się wybronić z opresji przed Cygankami.

W życiu bym się nie spodziewał, że mnie spotka taka przygoda we własnym domu. Jestem emerytem i spokojnym obywatelem, chodzę do Kościoła i do spowiedzi, i do komunii świętej. I w życiu swoim nigdy nie myślałem, aby bliźniemu cokolwiek wziąć z kieszeni, albo z jego domu z rzeczy, które do niego należą. Ale wiem, jaki jest ten świat i ludzie, z niejednego pieca chleb jadłem i zwiedziłem kawałek świata. Na Ukrainie też byłem i wiem, jak tam żyją ludzie. I jaki mają stosunek do Polaków. Patrzą na nas wrogo z nienawiścią. Ale Ukraińcy też są ludźmi i rozmajcie mają w swoich głowach i też się boją Lachów. Spotykałem i Cyganów, ładnie grają i śpiewają a Cyganki tańczą pięknie, jak te kolorowe motyle w swoich pięknych strojach. Mają swoją Matkę Bożą cygańską i wierzą po swojemu, ale ich chrześcijaństwo jest dla nas niepojęte. Mają taką legendę. Że podczas krzyżowania Jezusa na Golgocie, jeden Cygan ukradł jednego gwoździa katom, którzy przybijali Jezusa do krzyża i w ten sposób ujął Jego męki i boleści krzyżowej. Od tego czasu Cyganie ponoć wierzą, iż im wolno ukraść od czasu do czasu, cokolwiek im się podoba. I dlatego złodziejstwa nie mają za rzecz naganną. Mają taki przywilej od niepamiętnych czasów. Napisałem tego bloga dla Was moi drodzy ku przestrodze a dla siebie na pamiątkę. Nie uważam Cyganów za złodziejski naród. Polacy też to potrafią. Mamy socjalizm po komunie a wiadomo, że Marks i Lenin to socjaliści, złodzieje i bandyci z przekonania ich własnej ideologii. Wiemy też, że po okresie transformacji ustrojowej w Polsce miało być jak w kapitalistycznym raju a każdy widzi, że jest gorzej niż za komuny. Za komuny każdy Obywatel miał przynajmniej pracę i każdy mógł sobie zarobić na chleb i czasami na butelkę żytniej starczało. A dzisiaj na chleb brakuje i dzieci są głodne, idą głodne spać a wiadomo, że jak są głodne, to wtedy śnią się im Cygany. Pamiętajcie o tym. Pozdrawiam wszystkich moich czytelników.

Faber

Brak głosów

Komentarze

doświadczeń wielu pokoleń. I żadna "poprawność" tego nie zmieni.
Miałem kiedyś do czynienia z Cyganami. Dawno temu jednemu z nich, rozbrykanemu młodziankowi, który zadarł z tzw. miastem uratowałem - dosłownie - życie.
Dziękowano mi, goszczono, honorowano - to była najbogatsza z cygańskich rodzin w jednym z podłódzkich miasteczek.
Na koniec i tak próbowali mnie oszukać

Vote up!
0
Vote down!
0
#339569

Niestety-złodziejskie obyczaje to mają zapisane w cygańskim kodeksie, to ich tradycja...

Vote up!
0
Vote down!
0

Zach Faber

#339863

Nigdy nie zostawiajcie niezamkniętych na klucz drzwi bo może Was spotkać nieszczęście takie jak Autora, lub coś zgoła gorszego!

Vote up!
1
Vote down!
-1
#339573

Mój dziadek także żył samotnie przez długie lata, nigdy jednak nie miał tego typu kłopotów. Powinien Pan zamykać drzwi; może zaprosić samotników jak Pan na biesiadę, a także pójść na biesiadę...

W międzyczasie proszę zajrzeć tutaj:
http://www.youtube.com/watch?v=_jXKIy_2p5U

Albo tutaj:
http://www.youtube.com/watch?v=MiY0ukL0Y1U

Pozdrowienia.

Vote up!
0
Vote down!
0
#339870

Dziękuję za dobrą radę. Mój dom zawsze był otwarty dla gości, nie byłem samotnikiem (pustelnikiem) odizolowanym od ludzi. Na starość samotność dotyka co trzeciego emeryta w Polsce. Są takie dnie, że nie ujrzy się przechodzącego człowieka, tylko samochody jeżdżą...Nie ma żadnego lekarstwa na samotność.Teraz z konieczności trzeba się będzie zamykać.Niestety postrzegam ze smutkiem,że już nie jest to Polska z lat mojej młodości.Pozdrawiam.

Vote up!
0
Vote down!
0

Zach Faber

#340054

Z pewnością ma Pan telefon. Może dobrze by było, żeby miał Pan numery telefonów do sąsiadów, których można by zaalarmować, albo na komisariat - jeśli jest niedaleko. Zamykać drzwi, a w wypadku czegoś podejrzanego - zatelefonować.
W budce z gazetami, do której się normalnie wchodzi, sprzedawca ma taki przycisk alarmowy do agencji ochrony. No ale to kosztuje, a poza tym do agencji ochrony też pewnie trzeba mieć zaufanie ;-)

Vote up!
0
Vote down!
0
#339922