Rzecz Wstępna

Obrazek użytkownika Rzeczy Wspólne
Blog

Dlaczego tak wielu wyborców nie potrafi rozpoznać własnych interesów? Czy z powodu niewiedzy? Ideologicznego zaślepienia?

 

   A może nie są w stanie tego zrobić, bo ktoś wtłoczył im do głów trwałą dyspozycję do dokonywania niewłaściwych wyborów? Mechanizmy ukrytej przemocy, zmierzającej do takiego manipulowania symbolami, aby wykluczeni i zdominowani postrzegali swoje położenie jako naturalne, wiele lat temu opisał francuski socjolog Pierre Bourdieu . Jednak do tej pory rzadko przykładano stworzone przez niego miary do polskich realiów, mimo że teoria przemocy symbolicznej wydaje się doskonale wyjaśniać nie tylko naszą bieżącą politykę, ale też kluczowe procesy transformacji. Dlaczego tak się działo? Być może i to pytanie uprzedził Bourdieu twierdzeniem, że miękka przemoc jest najskuteczniejsza wówczas, gdy jest ukryta… W każdym razie staramy się nadrobić te zaległości w tekstach działu„Ukryta przemoc” naszego kwartalnika „Rzeczy Wspólne”.

    Dotyczy ona również symbolu, który może służyć za metaforę stanu polskiego państwa – katastrofy smoleńskiej. Autorzy poświęconego jej działu z wspomnianego wyżej kwartalnika podsumowują naszą politykę z perspektywy roku od tragedii. Skoro już o odkrywaniu mowa, ten czas odsłonił bardzo wiele, zarówno  jeżeli chodzi o politykę historyczną, jak i o dyplomację, ale państwo zdaje się odmawiać przyjęcia tej wiedzy. Pod rządami Donalda Tuska dryfuje bez widocznego celu, podczas gdy rywalizacja międzynarodowa i historia coraz bardziej przyśpieszają.

    Pokazuje to także dział „Recepty na kryzys” naszego pisma. Dokonujemy w nim wiwisekcji strategii gospodarczych „zielonych wysp” z różnych stron świata, tych realnych – i tych aspirujących do tego miana. Nie tylko okazuje się, że nie ma jednego sposobu na turbulencje finansowe ostatnich lat, ale też, że istnieją recepty dokładnie odwrotne – a jednocześnie znacznie skuteczniejsze – od polskiej. Powinien być to asumpt do przemyśleń dla obozu rządzącego w kontekście narastających kłopotów budżetowych. A także dlatego, że wcale nie wiemy, czy racji nie mają ci ekonomiści, którzy twierdzą, że światowy kryzys zaledwie cofnął się… do skoku.

    Słabość władzy skłania do pytania o stan ducha mieszkańców państwa. Podejmujemy więc w „Rzeczach Wspólnych” także problem jakości polskiego społeczeństwa obywatelskiego. Jakkolwiek zdania autorów są różne, żadna opinia nie pozwala sądzić, żeby między rządem a organizacjami pozarządowymi istniała pod tym względem radykalna różnica. Także w tym sensie, że zależność między tymi sferami wciąż pozostaje zbyt ścisła.

   Refleksję na ten temat będziemy kontynuować, a koresponduje z nią poniekąd także dział „Idee”, w którym staramy się nauczyć się czegoś od starożytnych Rzymian. A mówią nam wiele, na tyle, że tak zwany republikanizm neorzymski wydaje się być jedną z najbardziej interesujących, adekwatnych, a zarazem zgodnych z polskim doświadczeniem propozycji ideowych.

 

     Te i inne teksty znajdą Państwo w naszym kwartalniku „Rzeczy Wspólne”. Chcemy docierać do szerszej grupy odbiorców, by propagować idee republikańskie – obywatelską samoorganizację na rzecz sprawiedliwej i podmiotowej wspólnoty.-  które z pomocą naszego pisma stara się upowszechniać i krzewić nasz wydawca Fundacja Republikańska. Chcemy, by nasz blog, niezależnie od tego czy Państwo już kupują, kupowali lub będą kupować nasz kwartalnik, stał się miejscem wymiany myśli i poglądów. Dołożymy wszelkich starań, by gościła w nim polemika na dobrym poziomie.

Będziemy zamieszczać  w naszym blogu niektóre z tekstów z naszego kwartalnika, zachęcając Państwa do sięgnięcia po wersję papierową, gdzie znajdą Państwo ich znacznie więcej. Traktują one o sprawach zasadniczego znaczenia dla Polski i Polaków.

Rzeczpospolitą mamy tylko jedną, a nam nie jest obojętne czy i jaka ona będzie.

 

Zapraszamy do lektury.

                 Zespół  „Rzeczy Wspólnych”

 

 

 

 

Kwartalnik „Rzeczy Wspólne” – http://www.rzeczywspolne.pl/

„Rzeczy Wspólne” na Facebooku

Prenumerata i zakup pojedynczych egzemplarzy wersji papierowej: http://www.rzeczywspolne.pl/gdzie-kupic/

 

Fundacja Republikańska - http://www.republikanie.org/

Fundacja Republikańska na Facebook-u

Zostań darczyńcą Fundacji Republikańskiej

 

Ocena wpisu: 
Brak głosów