„Można być świnią, ale trzeba mieć trochę taktu”

Obrazek użytkownika WZZW
Kraj

Trafiłem właśnie na krótki wywiad z przewodniczącym związku Solidarność Piotrem Dudą.

Z pozoru nudna wypowiedź na temat planowanych obchodów 31 rocznicy Solidarności 80, niemal natychmiast przypomniała mi popularne powiedzenie: „Można być świnią, ale trzeba mieć trochę taktu”.

Pan Duda wyraźnie zadowolony z siebie obwieszcza między innymi, że na planowane uroczystości nie zamierza zaprosić Jarosława Kaczyńskiego. Żadna to niespodzianka. W końcu wszelkie oznaki niechęci do szefa największej partii opozycyjnej są obsesją wielu „użytecznych idiotów”.

Zainteresował mnie nie tyle stosunek pana Dudy do Jarosława Kaczyńskiego ile ociekające fałszem i bezgraniczną głupotą uzasadnienie tej decyzji. Otóż szef związku postanowił raptem zadbać o jego apolityczność z uwagi na zbliżające się wybory. Ten cel pan Duda postanowił osiągnąć zapraszając nie tylko premiera, prezydenta, marszałków obu izb, ale również posłów i senatorów. Najwyrażniej według pana Dudy, żaden z nich nie reprezentuje żadnej partii politycznej, a wybory są im wszystkim całkowiecie obojętne. Apolityczność ma zagwarantować natomiast wykreślenie z listy zaproszonych Jarosława Kaczyńskiego.

Kretynizm tego założenia pan Duda próbuje zneutralizować dalszymi wyjaśnieniami. Tak więc tłumaczy nam, że Donald Tusk został zaproszony nie jako szef partii politycznej lecz jako premier. Ta logika Kalego każe mi zapytać: czy gdyby panu Dudzie przyszło organizować obchody Solidarności 80 w czasie prezydentury Jaruzelskiego, to czy zastosował by takie samo założenie? Czy rownież obwieściłby nam, że zaprasza go, nie jako komunistycznego zbrodniarza, ale jako prezydenta?

Pan Duda wyraźnie zapomniał, że Solidarnośc 80 i pamięć o niej należy do nas wszystkich. Zapomniał też, że fakt, iż załapał się na ciepłą posadkę w instytucji o tej samej nazwie nie oznacza, że może te uroczystości traktować jak własne imieniny.

Pan przewodniczący w swym pędzie do postawy politycznie bezpiecznej zapomniał również, że Solidarność 80 nigdy nie była apolityczna. Był to ruch społeczny reprezentujący określone idee i wartości. Przynajmniej do czasu zanim został z nich okradziony przez tych, których z taką radościa pan Duda postanowił zaprosić. Zarówno premier jak i prezydent i obaj marszałkowie dawno już przestali reprezentować postawy zgodne z tamtymi wartościami.

Na koniec swego jakże „intelektualnego” wywodu pan Duda wyraża swe niezdrowe podniecenie faktem, że zaproszony przez niego Lech Wałęsa raczył stwierdzić, że zastanowi się czy go łaskawie uszczęśliwi swoim ewentualnym przybyciem. Panu Dudzie nie przeszkadza oczywiście fakt, że nawet najmłodsi Polacy kojarzą go dziś z agentem bezpieki i człowiekiem, który sprzedał nie tylko idee i wartości tamtej Solidarności, ale zwyczajnie losy naszej Ojczyzny. Nie wiem czy zapoczątkowana przez rodzinę Wałęsy przypadłość pomroczności jasnej przechodzi na innych poprzez fotel przewodniczącego, ale objawy prezentowane przez pana Dudę wydają się bardzo podobne.

Najwyrażniej przypomnienie przez Jarosława Kaczyńskiego, gdzie 31 lat temu była Solidarnośc, a gdzie zomo, stanowi powód do jego eliminacji z listy zaproszonych. Natomiast nie tak dawne stwierdzenie Wałęsy: „niech ta Solidarność dogorywa” każe panu Dudzie paść na kolana i prosić ten symbol hańby o łaskawe przybycie.

Pan Duda nie jest jednak dla Jarosława Kaczyńskiego do końca bezlitosny. Stwierdza bowiem, że jeśli się pojawi nieproszony, to go nie wyrzuci. Ta wspaniałomyślność przewodniczącego jest wręcz wzruszająca. Zwłaszcza w porównaniu do sejmu, którtego reprezantantów tak chętnie zaprasza , a którego straż nie wpuściła niedawno na galerię działaczy Solidarności, twierdząc, że dla tej organizacji nie ma tam miejsca. Żeby było zabawniej zaprotestowali przeciwko temu posłowie partii kierowanej przez tego okropnie upolitycznionego Jarosława Kaczyńskiego.

Cóż można jeszcze powiedzieć panie Duda?
Może tylko przypomnę, że jak mówi powiedzenie: „można być świnią, ale trzeba mieć trochę taktu”.

Lech Zborowski
wzzw.wordpress.com

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (1 głos)

Komentarze

miękkim stołkiem. Rzecznik platformy, z ramienia zależnych związków. Jak w PRL. Szkoda pisać. Sobaka!.

Vote up!
0
Vote down!
0
#176469

Związkowcy dokonali pomylki wybierajac takiego czlowieka. Ale podobnemu amokowi ulegl spory procent Rodakow. Naiwnych w obiecanki PO z sprzed lat kilku. Obecny rząd RP doprowadził do zniszczenia gospodarki, dalszego uwłaszczenia kryminalistów z czasów PRL-u i ucieczki Polskiego majątku za granice. Piotr Duda myśli ze idąc zgodnie z oczekiwaniami obecnego establishmentu. Zrobi dobrze ruchowi związkowemu. Serwilizm taki doprowadzi do dalszej marginalizacji Solidarności. A jemu samemu zagwarantuje stracenie szefa związku. Oby jak najszybciej. Pozbyć się " Świniny" z szeregów " Solidarności" i wybrać naprawdę kogoś może mniej " taktownego" ale bardzie za prawami związkowca i obywatela RP.

Vote up!
0
Vote down!
0

capitanemo

#176481

Duda już pokazał związkowcom swoja lojalność dla działań obecnej władzy. Swoja obecnością paraliżuje działanosc związku. Typowy aparatczyk. Rodem jakby z komunistycznej centrali związków zawodowych CRZZ z czasów PRL-u. Jest wygodny dla Tuska i establishmentu . Robi co może na zneutralizowanie oporu przeciw degradacji ruchu związkowego. Opornego w niszczeniu dorobku państwa i związkowców. Jednak szkoda ze nie przeprowadzono prawdziwej lustracji. Pozwalamy się prowadzić za nos byłym kapusiom, donosicielom. Wszystko jest zakłamane. Do Dudy pasują takie postacie jak np. Krzywonos. Wirtualni związkowcy w zakłamanej historii. Juz czas pogonić ten chlam z życia publicznego. Uwolnic prawde z kazamatow zaklamania, miernoty i zlodziestwa. Duda jest symbolem Polskiej rzeczywistości i serwilizmu ludzi wysługujących sie poskomunistycznemu establishmentowi. Żyjemy z świecie shizofreni narodowej.

Vote up!
0
Vote down!
0

capitanemo

#176476

trwa walka o zawłaszczenie historii . W Gdańsku powstało Europejskie Centrum Soldarności z inicjatywy ludzi PO, celem tej organizacji jest reprezentowanie Solidarności z Wałęsą na czele jako jedynej wiarygodnej instytucji, oni tworzą historię a Duda kontroluje związek i jakoś to się kręci

Vote up!
1
Vote down!
0

Dobosz

#176495

Jestes pewny,że chodzi o Solidarność 80?!
A może tylko NSZZ Solidarność...?

Vote up!
0
Vote down!
0
#176494

Naleze do Solidarnosci od poczatku jej istnienia, to znaczy od 1980 roku kiedy to pracowalem w Stoczni Gdanskiej..W strajkach sierpniowych nie bralem udzialu, bo tak sie potoczyly losy iz wtedy nie bylo mnie w Stoczni..Ale od poczatku do obecnej chwili czulem sie czlowiekiem Solidarnosci choc byly momenty zwatpienia..Po ostatnich wyborach, kiedy przewodniczacym zostal p.Duda choc szeptano ze to czlowiek bylej SBecji pozostalem w zwiazku..Chcialem sie upewnic jaka jest prawda..Ostatnie posuniecia przewidniczacego rozwialy moje watpliwosci i w najblizszym czasie po 31 latach czlonkostwa w Solidarnosci ktora traktowalem tak jak mlodzi ludzie czasow 2 wojny swiatowej AK, zawieszam moje czlonkostwo w SOLIDARNOSCI!! SOLIDARNOSC to nie byl zwykly zwiazek zawodowy, to byla organizacja patriotyczna ktora poza sprawami zwiazkowymi miala pilnowac rowniez spraw narodowych!! A czym sie stala? Stala sie CRZZem czasow PRL! Ja wiem ze moja decyzja nie wzruszy Dudy ani jego mocodawcow..Ale nie moge nalezec do organizacji ktora sie stala 5 kolumna w Polsce! Wielki zal!! Bolszewiki niszcza kolejne bastiony Polskosci!! Hierarchia KK zbolszewizowana, Solidarnosc zbolszewizowana...pozostal tylko prosty ksiadz polski patriota i prosty Polak zdradzony, porzucony tak jak w 18 wieku..Ale mimo wszystko wierze ze UKLAD rosyjsko-niemicko-zydowski nas nie POkona!! Polska odrodzi sie silna i zwarta a jej mlodziez bedzie duma narodu a nie jej wstydem i hanba!

Vote up!
0
Vote down!
0
#176500

 

Pozdrawiam.

Obibok na własny koszt ====================================================== Nunquam sapiens irascitur.

Vote up!
1
Vote down!
0

Obibok na własny koszt

#176507

Gratuluję Pana decyzji. W ślad za Panem powinni pójść inni członkowie solidarności czujący się Polakami. Co do ostatniego Pana zdania - jestem tego pewna.

Vote up!
0
Vote down!
0

Szpilka

#176512

takie same rozterki i mną targają ostatnimi czasy. Do nauczycielskiej Solidarności w moim regionie należę od przeszło 20 lat, z niej wywodzi się także sławny Kazio M. od Isabel. Kiedy wstępowałam w szeregi tego związku , czyniłam to z wewnętrznej potrzeby serca, kierując się patriotyzmem i szacunkiem dla tych wszystkich, którzy tam w stoczni - zaczynali, kiedy ja byłam jeszcze w klasie maturalnej. A dzisiaj? - dzisiaj zdecydowana większość moich "współczłonków" - jako peowcy - robi kariery w prowincjonalnych urzędach gminnych i powiatowych, obsadziwszy wszelkie stołki dyrektorskie rodzimych placówek oświatowych. I w d...alekim poważaniu ma patriotyzm, czy jakąkolwiek działalność nie związaną z własnymi interesami. Reszta frajerów - takich jak ja - funkcjonuje po to tylko, żeby płacić składki i ewentualnie robic kworum podczas okresowych wyborów ciągle tych samych władz...Nie ma już Pani Anny, jest za to Bolek i niejaka Krzywonos...jest Hallowa w moim resorcie...noszę się z zamiarem rzucenia legitymacji w diabły! Jestem romantyczką żywiacą się ideałami i nie nadaje się do tego współczesnego towarzystwa, ktorego reprezentantem został pan Duda...

Vote up!
0
Vote down!
0
#176531

Pani Sybilo...nie badzmy az tacy zgorzgniali...Powiem wiecej...trzeba nam duzo nadzii i nie jest to tylko plonna nadzieja. Od osiemnastego wieku kiedy Polska zrzekla sie odpowiedzialnosci za Europe, caly ciezar za kulture zachodnia spadl na nasz kark..Zachodnia Europa tego nie rozumie.Zyje w  najwiekszym komforcie i niesamowitej niewiedzy ktora predzej lub pozniej musi ich obudzic...Wie to Putin i bardzo sie spieszy...Wie ze czas jest jego najwiekszym wrogiem....Polska, Tusk, Schetyna czy Sikorski to tylko nedzne pionki duzej gry pomiedzy USA a Rosja..Ta  gre zrozumieli Bracia Kaczynscy...to jest niewygodne tak dla opcji Putina jak i dla opcji POstbolszewickiej i dlatego tak bolszewa atakuje najwiekszych polskich patriotow w postaci Braci Kaczynskich....Czy ktos sie przylacza do mojego przywolania?

Vote up!
0
Vote down!
0
#176542

ale w znacznym stopniu bezsilność.Bezsilność na ignorancję otaczających mnie ślepców, którzy nie potrafią albo nie chcą dostrzec tego, o czym Pan wspomniał. Zaś Braci Kaczyńskich, a zwłaszcza osamotnionego dzisiaj Jarosława, podziwiam za heroizm - w obliczu tak ohydnej , plugawej, szatańskiej nagonki jaka urządzają mu rzesze polaczków na czele z trzymajacymi władze zdrajcami. To mnie bardzo boli, dlatego żyję w rozterce i nie wiem, czy w tak rozdartych szeregach Solidarności jest jeszcze dla mnie miejsce? Z drugiej zaś strony, czy byłabym w porządku wobec tych uczciwych , jeśli rzuciłabym legitymacją?

Vote up!
0
Vote down!
0
#176557

Gratuluję wytrwałości, ja zakładałem związek w swoim zakładzie i byłem w zarządzie aż do mojej wpadki w stanie wojennym gdy po wyroku (w zawiasach bo akurat amnestia była) musiałem zmienić zakład pracy. Ale w Solidarności nadal działałem aż do czasu gdy przewodniczącym Mazowsza został agent bezpieki M. Boni. Nie wiedziałem jeszcze że jest agentem natomiast jego działania mówiły same za siebie. Wtedy zarówno ja jak i wielu moich kolegów wypisaliśmy się ze związku.

Vote up!
0
Vote down!
0
#176676

obwieścił "światu " że teraz z nową władzą Solidarności może rozmawiać bo też jest zwiąskowcem.Boluś wreszcie znalazł się w swoim świecie.

Tam gdzie ubek ubeka goni i esbekiem pogania Bolek czuje się jak w raju.

Vote up!
0
Vote down!
0
#176499

to dzisiaj chleb POwszedni. Pełno tego na każdym kroku i wystarczy chwilę przysłuchać się co głoszą użyteczni idioci z PO,SLD,PSL,a nawet hierarchowie kościelni (o zgrozo!!!). Nie na darmo napisano "... po czynach ich poznacie." i tak wypowiedzi jak i zachowania imć pana chrumkiewicza-dudy lokują go w obszarach agentury.Kropkę nad "i" POstawił Bolek.

Chcę się mylić co do agenturalności Dudy,ale pożyjemy zobaczymy.

PS

Ciekawe co nam jeszcze wyDudzi chłopina ? Podskórnie czuję,że chcą nam NASZĄ SOLIDARNOŚĆ zochydzić do reszty.

--------------------------------------------------------                                 &

 

Vote up!
0
Vote down!
0
#176501

to już wiedziałem kim on był i jest w rzeczywistości.
Po wyborze napisałem tę oto notkę o wrogim przejęciu związku Solidarności przez zaprzańców spod znaku sierpa i młota.

"Kolejny szaniec Polski – Solidarność - właśnie padł"

http://niepoprawni.pl/blog/1906/kolejny-szaniec-polski-%E2%80%93-solidarnosc-wlasnie-padl

Postaramy się wespół ze stoczniową Solidarnością Stoczni Gdańskiej i Karolem Guzikiewiczem godnie przyjąć Jarosława Kaczyńskiego w Gdańsku na uroczystościach sierpniowych w dniu 31 sierpnia 2011 r.

Przydały by się syreny, bardzo dużo syren, by zagłuszyć bałwochwalców i zaprzańców w czasie ich paplaniny pod pomnikiem w Gdańsku.

Pozdrawiam bardzo serdecznie.

Obibok na własny koszt

======================================================

Nunquam sapiens irascitur.

Vote up!
0
Vote down!
0

Obibok na własny koszt

#176504

nigdy dość przyzwoitości i honoru

Kiedyś mi się obiło o uszy nazwisko działacza Solidarności Duda i już wtedy mimo że nie należałem nigdy do związku jakiegokolwiek.ani do żadnej organizacji czy partii i od tego pierwszego razu po usłyszeniu czy przeczytaniu 3wraz z kontekstem ten pan mi się nie spodobał,a już po tym jak się bratał z Wałęsą,który kąsał i pluł na związek jest dla mnie człowiekiem bez zdolności honorowych,czyli jak w tytule.Czy trzeba kataklizmu na miarę Pompei,Krakatau czy potopu Biblijnego aby tak zwane lemingi oderwać od grilla z GW w ręku aby się coś na lepsze zmieniło?.

Vote up!
0
Vote down!
0

nigdy dość przyzwoitości i honoru

#176547

Niech Duda jeszcze zaprosi ministra M. Boniego znanego jako TW Znak i Ketmana (Maleszkę). Jak to będzie ładnie wyglądało gdy rocznice Solidarności będą obchodzić agenci bezpieki. Na pewno "zaprzyjaźnione" i "odzyskane" stacje telewizyjne POchlebnie skomentują takie uroczystości.

Vote up!
0
Vote down!
0
#176675