G.K. Chesterton a sprawa polska - Międzynarodowa konferencja i zlot fanów pisarza

Obrazek użytkownika Redakcja
Ogłoszenie
Profesorowie Uniwersytetów Stanforda, Rice’a i Seton Hall, wraz z naukowcami z Uniwersytetów Warszawskiego i Jagiellońskiego, a także w Bonn i w Akwizgranie, zapraszają na konferencję Chesterton a sprawa Polska, której towarzyszy Zlot Fanów Pisarza. O ukochanym przez wielu czytelników Wielkim Mistrzu Paradoksu – już 26 października w Krakowie i 29 października w Warszawie.

G.K. Chesterton dał się poznać jako wielki przyjaciel naszego kraju, wielokrotnie nazywając rozbiór Polski zbrodnią. “Polacy”, pisał w swojej autobiografii: “zawsze mieli do wyboru jakiś rodzaj zła”. Uważał, że wielkość polskiego narodu tkwiła w odmowie przyjęcia tak postawionego wyboru. Wierzył też namiętnie w wolność i odpowiedzialność – dwa wielkie motywy oszałamiającego pontyfikatu Jana Pawła II.

Konferencja ma na celu zgłębiać pisma Chestertona w kontekście współczesnej Polski. Zamiast ćwiczeń z historii, jej celem jest zaproponowanie Polsce przyszłych kierunków działań. Prelegenci będą badać, w jaki sposób poglądy Chestertona na temat edukacji, gospodarki oraz rodziny, stanowić mogą istotne wskazówki dla Polski w nadchodzącym wieku.

Bezpośrednio po krakowskiej edycji Konferencji organizatorzy zapraszają na Zlot Fanów Pisarza. Na wieczór z Chestertonem przewidziano m.in. quizy i konkursy z nagrodami, prezentacje, degustacje oraz upominki. Szczegółów ostatniej tajemniczej atrakcji, jaką jest przygoda na zamówienie, organizatorzy nie chcą zdradzać odsyłając zainteresowanych do powieści G.K. Chestertona pt. “Klub niezwykłych zawodów”.

Gilbert Keith Chesterton
Gilbert Keith Chesterton – urodzony 29 maja 1874 w Londynie, angielski powieściopisarz, poeta, dramaturg i eseista. Mistrz groteski, paradoksu i humoru absurdalnego. Na przełomie stuleci Chesterton zadebiutował jako recenzent, krytyk sztuki i literatury oraz jako poeta.
Jego debiutancki tomik poezji, pt. Błędny rycerz i inne wiersze ukazał się w 1900 roku. Pisał powieści, wiersze, nowele, eseje, biografie, rozprawy na różne tematy, a nawet sztuki teatralne. Twórczość pisarza obejmuje 80 książek, kilka z nich weszło na stałe do historii angielskiej i światowej literatury. Największą sławę przyniosły mu powieści, takie jak: Napoleon z Notting Hill, Człowiek, który był Czwartkiem czy Kula i krzyż. Jego wiersz Lepanto angielscy żołnierze powtarzali w okopach podczas I wojny światowej.
W 1922 roku głośnym echem w Europie odbiło się jego oficjalne przejście z anglikanizmu na katolicyzm. Pisywał felietony do “Illustrated London News” i przyczynił się do powstania własnego tygodnika “G. K.’s Weekly”, który redagował, propagując w nim swój osobisty program ekonomiczny, zwany dystrybucjonizmem.
Chesterton jako myśliciel religijny był także autorem książek apologetycznych (np.Ortodoksja) i polemicznych (Heretycy). Dał się poznać jako wielki przyjaciel naszego kraju, wielokrotnie nazywając rozbiór Polski zbrodnią, dzięki czemu stał się bardzo popularny w Polsce w okresie międzywojennym.
Autor również takich książek jak: Klub niezwykłych zawodów, Heretycy, Żywy człowiek, Latająca gospoda, Święty Franciszek z Asyżu, Fancies versus Fads, Wiekuisty człowiek, The Outline of Sanity. Zmarł 14 czerwca 1936 w swoim domu w Buckinghamshire, w Beaconsfield.

Ocena wpisu: 
Brak głosów