„Prywatyzacja” SPEC-a. Jaka prywatyzacja????

Obrazek użytkownika bip
Gospodarka

Jak podał Reuters, francuska grupa DALKIA otrzymała wyłączność na negocjacje w sprawie przejęcia warszawskiego SPEC-a.

Źródło:

http://www.reuters.com/article/2011/07/11/poland-spec-idUSLDE76A0IN20110711

http://biznes.onet.pl/reuters-dalkia-otrzymala-wylacznosc-na-rozmowy-o-s,18567,4788303,1,news-detal

 

Jeśli informacja zostanie potwierdzona i negocjacje pomiędzy Warszawą a DALKIĄ zakończą się sukcesem SPEC zostanie sprzedany Francji. Nie ma to jak sprzedać majątek publiczny na rzecz obcego państwa i jeszcze nazwać to: „PRYWATYZACJĄ”.

 

A teraz kilka informacji na temat francuskiej Grupy DALKIA. Akcjonariuszami są dwa przedsiębiorstwa: EDF (Electricité de France) – 34% i Veolia Environnement – 66%. EDF czyli „Energetyka Fracuska” (notabene jedna największych firm energetycznych w Europie, a pewnie i na świecie) jest pod całkowitą kontrolą państwa francuskiego – 84,48% udziałów: http://www.boursorama.com/profil/resume_societe.phtml?symbole=1rPEDF . Z Veolia Environnement sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana ponieważ akcjonariat jest bardziej rozdrobniony, ale po bliższej analizie należy stwierdzić, że znowu państwo francuskie jest głównym graczem. Główni udziałowcy VE to:

1. Caisse des dépôts et consignations (CDC) – 9,5% udziałów – Jest to francuska, publiczna (państwowa) instytucja finansowa kontrolowana przez parlament.

2. Groupe Industriel Marcel Dassault – 5,9% udziałów – Jest to francuska koncern zbrojeniowy znany chyba najbardziej z produkcji wojskowych samolotów typu Mirage czy Rafale, a także zajmujący się francuskiem programem kosmicznym. Nie ma się co czarować, firma ta pracuje dla państwa francuskiego i znajduje się pod kontrolą rządu w Paryżu. Jako ciekawostkę można podać, że koncern ten jest w trakcie budowy niewykrywalnej dla radarów drony bojowej (data oblotu przewidziana na 2012 rok) we współpracy z kilkoma europejskimi państwami – Polski oczywiście wśród nich nie ma, za to są tak małe państwa jak Szwajcaria, Holandia czy bankrutująca Grecja. http://www.dassault-aviation.com/en/defense/neuron/introduction.html?L=1 .

3. EDF (Enargetyka Francuska) – 3,9% udziałów.

4. Groupama – 5,7% udziałów – Największy francuski ubezpieczyciel, piętnasty w Europie. Firma ta jest w zasadzie spółdzielnią. Nierozerwalnie związana z państwem francuskim.

Nie wiem jak to się robi gdzie indziej (i w sumie mało mnie to interesuje), ale sprzedaży SPEC-u na pewno nie można nazwać prywatyzacją. Jest to najzwyczajniej w świecie oddanie, za opłatą, publicznej polskiej własności na rzecz obcego państwa. Jak widać prywatne nie zawsze lepsze, a chyba nawet gorsze niż państwowe, no chyba że państwowe polskie.

Brak głosów

Komentarze

Ale DALKIA nie jest raz na zawsze. Podobnie RWE, który właśnie się sprzedaje. W końcu Gazprom też państwowy :( 

Nasz rząd nie cierpi być stroną, on chce tylko piastować. Taka monarsza zachcianka.

Vote up!
0
Vote down!
0
#169959

..za sprzedanie SPECU-francuzom ktoś (wiadomo kto) powinien siedzieć i to długie lata..
Ale historia lubi się powtarzać..
Niejaki Wiesław Kaczmarek sprzedawał STOEN - warszawski niemcom...a grupa pod dowództwem prof. Popczyka przygotowywała opracowanie świadczące o skrajnie złej decyzji Kaczmarka...Teraz tez pewnie jest grupa ekspertów, która sobie poblalabla...a towar zostanie sprzedany...Choć za Kaczmarka mogli se jeszcze pogadać oficjalnie....a teraz TVN-owskie fachmany wytłumaczą że teo najlepsze z możliwych rozwiązań i po zawodach...
JSW-prywatyzacja...haha
Największa łapówka wyborcza w historii...

Vote up!
0
Vote down!
0

czasem trzeba jak krowie na rowie

#170006

Stajemy się kolonią francuską. Tyle, że niezamorską...

Vote up!
0
Vote down!
0
#170027

My jesteśmy, w pewnych żywotnych sektorach gospodarki kolonia. Może napiszę jakiegoś posta na ten temat.

Vote up!
0
Vote down!
0
#170035

Kilkanaście dni temu przeglądałam stenogramy z posiedzeń Rady Warszawy, pod kątem prywatyzacji SPEC. Ciekawe pytania zadał jeden z radnych. Na przykład jaki będzie status prawny instalacji grzewczych spółdzielni mieszkaniowych; jaki będzie status instalacji światłowodowej wykonanej przez SPEC; jaki jest sens sprzedaży firmy za 750 mln, podczas gdy rocznie zysk z niej to blisko 100 mln; czy transakcja jest chroniona przez jakąś polską służbę specjalną?

Na pismo odpowiedział zastępca prezydenta Warszawy: „W związku z zachowaniem w tajemnicy wszystkich informacji dotyczących toczącego się procesu prywatyzacji SPEC SA, nie udziela się informacji w powyższych sprawach.”

Zainteresowanych odsyłam do rzeczonych dokumentów:
http://bip.warszawa.pl/NR/exeres/214D1E2E-C3EA-4AEE-87AD-622ADBCDF581,frameless.htm

Vote up!
0
Vote down!
0

--
http://3minuty.wordpress.com/

#170041

Warszawa sprzedaje majątek jej mieszkańców i wszystko jest tajne :), ten kto wymyślił taką lukę w prawie (wiem, że jest prawna możliwość utajnienia szczegółów tego typu transakcji, ale nie szukałem w jakiej ustawie czy kodeksie)pewnie opływa teraz w niezłe luksusy.

W samej umowie nie ma się co doszukiwać jakiś wielkich przekrętów (Dalkia jest obecna w Polsce od wielu lat), jest potrzebna kasa na łatanie dziury to się sprzedaje co popadnie. Chodzi tylko o sens sprzedaży publicznej własności polskiej na rzecz narodu francuskiego.

Vote up!
0
Vote down!
0
#170058

Ustawa z 30 sierpień 1996 „O komercjalizacji i prywatyzacji”, tekst jednolity Dz. U. 2002 nr 171 ze zmianami).

Vote up!
0
Vote down!
0

--
http://3minuty.wordpress.com/

#170173

Z kronikarskiego obowiązku dopisuję epilog http://finanse.wp.pl/kat,9231,title,SPEC-ostatecznie-sprzedany,wid,13886306,wiadomosc.html?ticaid=1d2fe

Vote up!
0
Vote down!
0
#191099