Wyrasta nam pierwsza POLSKA firma globalna.

Obrazek użytkownika bip
Gospodarka

KGHM Polska Miedź S.A. rozpoczął przejmowanie kanadyjskiej Quadra FNX.

We wtorek KGHM Polska Miedż S.A. rozpoczął proces "przyjaznego" przejęcia wszystkich akcji kanadyjskiej Quadra FNX. Wartość transakcji wyniesie 2,83  mld USD (około 10 mld PLN) i będzie sfinansowana ze środków własnych KGHM. Zakończenie transakcji przewidziane jest na koniec I kwartału 2012 roku. Przejęcie będzie możliwe po wyrażeniu zgody 2/3 akcjonariuszy, ale to raczej formalność, ponieważ polski miedziowy gigant daje akcjonariuszom 32% premii ponad cenę z ostatniego zamknięcia z 5 grudnia 2011 r.

Dzięki tej inwestycji KGHM PM S.A. szacuje, że obniży do 2018 roku koszty wydobycia o 20%, stanie się 4 na świecie posiadaczem złóż miedzi na świecie, już od przyszłego roku zwiększy produkcję o 25% a w dłuższym terminie o 50%. Dojdzie także produkcja takich metali jak molibden, nikiel, platyna, pallad. Władze lubińskiej spółki przewidują też, że dzięki tej akwizycji w 2018 roku KGHM powinien być 7 największą "miedziową" spółką górniczą na świecie (obecnie 10).

Należy zaznaczyć, że Quadra FNX nie wymaga żadnych inwestycji ze strony KGHM, posiada ponad 1 mld USD gotówki, a w 2010 roku wygenerowała 172 mln USD zysku.

Więcej informacji tutaj:

http://www.kghm.pl/kanada/kanada.htm

http://www.kghm.pl/index.dhtml?module=articles&id=4607

 

Obecnie Skarb Państwa posiada jeszcze 31,79% akcji KGHM.

Brak głosów

Komentarze

skoro firma dobrze się rozwija i są szanse na spore zyski w przyszłości, to skarb państwa mając duże udziały powinien kghm traktować jak kurę znoszącą złote jajka, a nie dojną krowę i nie straszyć w expose dodatkowym podatkiem

czy czasem te pajace z PO nie planują jej "sprywatyzować" Rosjanom?

jeśli chodzi o przejmowanie firm, to przypomniał mi się przypadek naszych polifarbów: cieszyn i wrocław;
firmy te połączyły się i potem jako całość zostały na naszej giełdzie przejęte przez SigmaKalon - ogłoszono wezwanie na akcje, ich posiadacze je sprzedali i spółka została wycofana z giełdy; SigmaKalon kilka lat później została przejęta przez PPG (http://www.ppg-polifarb.pl/pl,historia.html)

Vote up!
0
Vote down!
0
#206047