Pogrzeb bohaterskich dowódców obrony Wizny w sobotę 10.9.2011 - po 72 latach w bezimiennej, przydrożnej mogile

Obrazek użytkownika Bielszym
Blog

Administratorów serwisu społecznościowego niepoprawni.pl, a także jego autorów i gości, proszę o upowszechnienie apelu prezesa stowarzyszenia "Wizna 1939", p. Dariusza Szymanowskiego, o udział w spóźnionym pogrzebie, w 72 lat po ich śmierci w służbie Ojczyzny, dowódcy zaciętej obrony Wizny kpt. Władysława Raginisa i jego zastępcy por. Stanisława Brykalskiego, spoczywających dotąd ramię w ramie w bezimiennej mogile przy drodze Łomża-Białystok. Oto ich zdjęcia:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Treść apelu z 25.8.2011:

Szanowni Państwo! W dniu 10 września b.r. odbędzie się uroczystość pogrzebowa pochowania ekshumowanych szczątków Bohaterskich Żołnierzy Września 1939 r., oficerów Wojska Polskiego, dowódcy "Odcinka Wizna" ś.p. kpt. Władysława Raginisa oraz jego zastępcy, por. Stanisława Brykalskiego. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w tej uroczystości.

Ceremonia pogrzebowa, na którą nasi Bohaterowie czekali 72 lata, odbędzie się w asyście Kompanii Honorowej wystawionej przez Dowództwo Wojsk Lądowych. Uroczysta Msza św. koncelebrowana przez Ordynariusza Diecezji Łomżyńskiej J.E. ks. Bp Stanisława Stefanka, przy trumnie ze szczątkami Bohaterów, rozpocznie się 10 września o godz. 10.00 w kościele parafialnym p.w. św. Jana Chrzciciela w Wiźnie, po czym ok. godz. 11.30 kondukt uda się na Górę Strękową k. Wizny. Doczesne szczątki Obrońców w asyście honorowej Wojska Polskiego zostaną na zawsze złożone w mogile wojennej, Miejscu Pamięci Narodowej, urządzonej we wnętrzu rozbitego schronu dowodzenia, w miejscu, w którym bohatersko zginęli, dotrzymując złożonej wobec swoich żołnierzy przysięgi, że żywi nie opuszczą bronionej pozycji.

Dla podniesienia rangi wydarzenia honorowy patronat nad uroczystością objęli:

Wojewoda Podlaski Pan Maciej Żywno
Marszałek Województwa Podlaskiego Pan Jarosław Zygmunt Dworzański
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Pan dr Łukasz Kamiński
Komendant Główny Straży Granicznej gen. bryg. SG Leszek Elas

a także:

Ordynariusz Diecezji Łomżyńskiej J.E. ks. Bp Stanisław Stefanek
Ordynariusz Diecezji Polowej Wojska Polskiego
J.E. ks. Biskup Polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek

Naszą obecnością oddajmy cześć naszym Bohaterom!
Niech ta uroczystość będzie wspaniałą manifestacją patriotyzmu!

W imieniu organizatorów zapraszam:
Dariusz Szymanowski
Prezes Stowarzyszenia "Wizna 1939"

Organizatorzy:
Wójt Gminy Zawady
Stowarzyszenie "Wizna 1939"
Stowarzyszenie Weteranów Polskich Formacji Granicznych
Grupa Rekonstrukcyjna Centralnej Szkoły Podoficerskiej Korpusu Ochrony Pogranicza w Osowcu
 

Góra Strękowa, schron bojowy dowódcy obrony Wizny

Linki:
http://www.wizna1939.eu/index-wydarzenia.php#77
http://www.wizna1939.eu/bitwa_pod_wizna.php

data zmieniona na 10.09 - Hun

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Cześć Ich Pamięci!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#181047

Wreszcie po tylu latach istnienia wolnej i suwerennej Polski bohaterowie narodowi zostaną wreszcie godnie pochowani.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#181075

Panie Pawle T,to nie jest wolna i suwerena Polska,jak pan pisze,wolnej Polsce nie stawia się POmników Bolszewickiej bandytom w Ossowie,nie walczy się z krzyżami,była rocznica bitwy pod Wizną,czy Tusk albo Komorowski złożyli kwiaty i od dali honory bohaterskim żołnierzom Polskim,umarł ostatni żołnierz i obrońca Westerplatte,czy ktoś był na pogrzebie z rządu czy od Komurskiego,czy taka ma być Polska,że bohaterów Polskich się zapomina,a hołubi się najezców,tak panie Pawle,od 1944 napływ Zydo-Masono-Ubecji do Polski to celowy plan Moskali,oni wiedzieli że za parę POkoleń,ich wschodnie korzenie będą dominować w Polsce,pozdrawiam pana

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#181113

Panie Marku napisałem tak specjalnie, aby w niektórych niepoprawnych wywołać jakąkolwiek reakcję. A czy na pogrzebie ostatniego obrońcy Westerplatte był jakiś znamienity polityk PiS-u?

Ja do tej pory nie wiem, gdzie jest pochowany brat rodzony mojej babci ze strony mojego ojca, jedyne co wiem, to, że zginął gdzieś w okolicach Kampinosu albo gdzieś w drodze odwrotu polskich wojsk znad Bzury. Myśli pan, że w Polsce ktoś poświęca czas kombatantom Wojny Obronnej z września 1939 roku albo poświęca czas kombatantom oddziałów Narodowych Sił Zbrojnych?

Natomiast do pogrzebu z honorami żołnierzy spod Wizny przyczynił się jeden z redaktorów telewizyjnych, którego nazwiska nie będę wymieniał, nie będę również wymieniał nazwy jego programu, który do tej pory cyklicznie ukazuje się w tvp.info, aby być może z tego powodu nie zniknął z ramówki tego programu.

Pozdrawiam.

p.s.

Jestem ciekaw, czy te uroczystości pogrzebowe naszych bohaterów narodowych, których można śmiało porównać do wyczynu Leonidasa i jego żołnierzy, zaszczyci jakiś znany i popularny polityk z PiS-u?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#181120

Polska o Was nie zapomni.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#181100

Cześć ich Pamięci!

Obibok na własny koszt

======================================================

Nunquam sapiens irascitur.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Obibok na własny koszt

#181115