To na Wileńszczyźnie też są "mohery"???

Obrazek użytkownika MD
Kraj

Przez pewien czas nawet w mediach tzw. "głównego nurtu" można było się natknąć na informacje o dyskryminacji Polaków na Litwie. Głośno było o przymusowej lituanizacji pisowni polskich nazwisk, problemach polskich szkół czy nawet o usuwaniu tabliczek z polskimi nazwami ulic. Tymczasem okazuje się, iż Polacy na Litwie nie czuja się dyskryminowani. Dowód na poparcie tego stwierdzenia dostarczyła "nieceniona" w każdej chyba kwestii "WybGazeta".

http://wyborcza.pl/1,91446,13759614,_Gazeta_Wyborcza___Polacy_na_Litwie_nie_czuja_sie.html

W jaki sposób to udowodniono? Ano w bardzo typowy, przeprowadzono sondaż i na podstawie jego wyników stwierdzono, że ponad 70 procent Polaków na Litwie "nie spotkało się ze złym traktowaniem ze względu na pochodzenie". Więc w kraju stawiano zarzuty, że rząd w tej sprawie nic nie robi, że Litwini... A tu okazuje się, że wszystko jest w porządku. Może zatem niech ktoś przekaże tę informację do URM-u albo do MSZ-u przecież zawsze "władzuchna" może jeszcze otrąbić sukces. Wygląda na to, że te dwa narody pałają do siebie miłością i nie ma między nimi żadnych problemów.

Pozostaje, co prawda, jeszcze niespełna 30 procent, które jest innego zdania. To mniej więcej podobna do tej wielkości jaka w Polsce opowiada się za Prawem i Sprawiedliwością, więc to są zapewne "mohery", "oszołomy" i inni "wywrotowcy", którzy zawsze wietrzą spiski i coś im nie pasuje. Jeżeli w Polsce z nimi władza się nie liczy to czemu miałaby się martwić o tych co pozostali poza granicami ustalonymi przez Stalina.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

mam pewne wspomnienie.
Niedziela, podwileńska wieś, czekamy na rozpoczęcie mszy św. w polskim kościele, ludzie odmawiają Litanię Loretańską.
W Polsce ostatnie wezwanie tej litanii brzmi: "Królowo Polski...".
Tam odmawiano" Królowo Korony Polskiej..." pięknym, śpiewnym akcentem. Ciarki chodziły mi po plecach.

...............................................
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a Magyart Ps.33,5

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

...............................................
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a Magyart Ps.33,5

#351769

Podziwiam Polaków na Litwie jak i na całych Ziemiach Zabranych. Niezwykle trudno było zachować tam tożsamość. Bycie Polakiem było wielkim wyzwaniem i jednocześnie bardzo trudnym egzaminem życiowym. Jestem pełen podziwu, że nadal Oni są Polakami.

Pozdrawiam

MD

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#351772

Też mam wspomnienie. Gdzieś w 2008-mym, może 9-tym wdałem się w rozmowę na jakimś forum dyskusyjnym Polaków na Litwie. Sympatycznie było, dopóki nie wyraziłem swoich poglądów na temat Tuska... Tak że nie wiem, czy na Litwie są mohery, lemingi - z pewnością!

Potem sobie tłumaczyłem, że oni, Polacy z Wilna, muszą dobrze mówić o każdym aktualnym polskim rządzie, bo liczą na jego pomoc. Ale na forum już nie wróciłem. Ciekawe co teraz moi rozmówcy mówią o Tusku, o Sikorskim?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

<p>ro</p>

#351802